Jak przebiega leczenie zachowawcze u dentysty

Na czym polega leczenie zachowawcze? Leczenie bólu zębów

Leczenie zachowawcze w gabinecie stomatologicznym

Zadaniem leczenia zachowawczego jest dbanie o zdrowie zębów pacjenta w głównej mierze , gdy pojawiają się początkowe problemy jamy ustnej. Zaczątki najczęściej występujących chorób zębów, dziąseł i przyzębia można wykryć już we wczesnym etapie w trakcie regularnych wizyt kontrolnych u dentysty. Dentysta wykonuje leczenie zachowawcze, aby przedłużyć zdrowie jamy ustnej, zanim problem się pogłębi.

Zwykle początkowym i podstawowym objawem, mówiącym o tym, że dzieje się coś szkodliwego jest pojawiający się ból zęba. W tego typu sytuacji nie warto próbować leczenia domowymi sposobami, co nie zniwelują problemu, a najlepiej bez marudzenia zajrzeć do dentysty. W gabinecie dentystycznym stomatolog przeprowadzi odpowiednie badania oraz ustali problem, a potem ustali odpowiednią metodę leczenia. Z reguły przy początkowych objawach leczenie zachowawcze będzie wystarczające, żeby zniwelować ból, jeśli jednak problem jest poważniejszy, stomatolog będzie musiał polecić bardziej skomplikowane leczenie.

Najbardziej znane choroby zębów

Konieczność zastosowania leczenia zachowawczego wynika ze stanu zdrowia zębów. Znaczna liczba chorób zębów pojawia się od zbyt małej higieny jamy ustnej. Stomatolodzy mówią, że najczęstsze choroby pojawiają się na skutek leniwego czyszczenia zębów, dlatego resztki jedzenia zbierają się na zębach i z biegiem czasu twardnieje i staje się trudnym do wymycia szczoteczką nazębnym kamieniem. Zgromadzone tam bakterie zawsze są zaczątkiem poważniejszych chorób.

Próchnica – jest chorobą zakaźną, jaka łatwo przechodzi między kolejnymi zębami, a także z jednej osoby na drugą. Zwykle próchnica niszczy twarde tkanki zęba, a nie usunięta w ciągu kilku miesięcy psuje je dogłębnie. Im dalej dojdzie próchnica, tym ciężej będzie ją leczyć. Początkowe stadium próchnicy wyleczy leczenie zachowawcze. Gdy wejdzie do głębokich warstw potrzebne będzie leczenie kanałowe pod mikroskopem, a w najtrudniejszych przypadkach skutkiem może stać się także potrzeba usunięcia zęba.

Zapalenie miazgi zęba – z reguły występuje na skutek nieleczenia próchnicy, jednak może być też wynikiem osłabienia zęba od ciągłych zabiegów czy dużej liczbie wypełnień. Zapalenie miazgi zęba jest inwazyjnym problemem nie tylko dlatego, że pest powodem silnego bólu, ale także dlatego że może przejść się na kość.

Zgorzel zęba – jeżeli pacjent zignoruje problem zapalenia miazgi zęba lub nie wypełni leczenia zachowawczego, choroba będzie się pogłębiać i tym samym pojawi się zgorzel zęba. Jest to typ stanu zapalnego, jakiego niepożądanym wynikiem mogą okazać się zwyrodnienia w kości w pobliżu korzenia zęba. Przy tak trudnej przypadłości leczenie zachowawcze nie wystarczy.

http://www.stomatologia-torun.pl/

Najbardziej powszechne choroby przyzębia i dziąseł

Tak samo jak przy powstawaniu chorób zębów, największym czynnikiem pojawiania się chorób dziąseł i przyzębia jest niedopełnienie skrupulatnej higieny jamy ustnej. Przeważnie pojawiające się choroby przyzębia oraz dziąseł można zauważyć ze względu na zbliżone do siebie objawy występujące w jamie ustnej. Będą to tego rodzaju objawy jak: krew podczas szczotkowania, zaczerwienienia i obrzęk dziąseł, odsłonięcie zębowych szyjek, wrażliwość na zimno i ciepło, brzydki zapach z ust, a nawet poruszanie się zębów. Tego typu objawy mówią o rozwijającej się chorobie przyzębia i dziąseł, jaka potrzebuje natychmiastowej uwagi stomatologa.

Zapalenie dziąseł – przeważnie jest podstawowym objawem świadczącym o problemie. Czerwone, z reguły spuchnięte dziąsła to znak, że powinno się zgłosić się do dentysty.

Krwawiące dziąsła – jeżeli pacjent zaobserwuje podczas szorowania krew, to znak głębszego problemu jamy ustnej. Zazwyczaj to już oznacza, że dziąsła są osłabione, a to może przyczynić się do poruszania, a także wypadania poszczególnych zębów.

Parodontoza – to zapalenie przyzębia, jest najcięższą pośród chorób przyzębia. Pierwszym symptomem paradontozy jest wrażliwość oraz zapalenia dziąseł, potem jeżeli problem nasila się, pojawia się krwawienie w czasie szczotkowania. W efekcie zęby zaczną wypadać.

W jaki sposób leczenie zachowawcze zapobiega chorobom zębów, dziąseł i przyzębia

Zauważyliśmy już, że najczęstszą przyczyną powstawania trudnych w leczeniu chorób zębów i dziąseł jest niewystarczająca higiena jamy ustnej. Choroby z łatwością przechodzą i na zęby i na dziąsła, a więc aby przeciwdziałać powstawaniu chorób, trzeba często odwiedzać gabinet dentystyczny. W trakcie wizyty lekarz ocenia ogólny stan zdrowia jamy ustnej, a kiedy zauważy coś niepokojącego, może od razu działać stosując leczenie zachowawcze.

Rozpoczynającym krokiem leczenia zachowawczego jest aplikacja znieczulenia miejscowego, by zapewnić pacjentowi leczenie bez bólu. Bezbolesne leczenie gwarantuje pacjentowi spokój i bezpieczeństwo. Ponadto istotne jest nałożenie koferdamu, czyli specjalnego materiału gumowego. Jego celem jest oddzielenie leczonego zęba od innych zębów, tym sposobem również tkanki pozostaną nienaruszone.

Po pełnym przyszykowaniu do leczenia zachowawczego bez bólu jest opracowanie zęba. Dentysta usuwa zaatakowany bakteriami obszar. Najważniejszym działaniem tego etapu jest dokładność stomatologa. Po wyleczeniu próchnicy zostaje ubytek, który należy uzupełnić. Finalnym krokiem leczenia zachowawczego jest odtworzenie kształtu, koloru oraz prawidłowych funkcji zgryzu zęba. Poprzez wypełnienie dentysta zatroszczy się o to, by pacjent miał kształtny i estetyczny ząb, który w prawidłowy sposób będzie stykał się z innymi.

To oznacza, że leczenie zachowawcze znajduje się na liście wśród najważniejszych zabiegów dentystycznych. Regularne kontrole zębów oraz leczenie gwarantują wiele lat bez skomplikowanych zabiegów.

Strona używa cookies
Ok