Etykieciarki czyli maszyny etykietujące

etykieciarki nowoczesne maszyny etykietujące na linii produkcyjnej

Kompletna produkcja charakteryzuje się kompletowaniem pełnych produktów od chwili szykowania opakowania, poprzez nalewanie produktu, a potem zamykanie, aż na koniec do etykieciarki. To co najczęściej intryguje konsumenta do towaru w sklepie jest kolorowa etykieta i aby pojawiła się ona na towarze, jednym z najlepszych oraz najbardziej produktywnych rozwiązań jest zakup innowacyjnych maszyn etykietujących dla produkcji.

Typy etykiet są różnorakie i nie muszą być naklejkami. Mogą być to też etykiety w formie nakładki zakładane na 2-3 butelki, to jest opakowania bi- oraz tri-pack. O sposobie etykietowania i jak wiele etykiet faktycznie pojawi się na produkcie, decydują m.in.: rodzaj etykiet, wizualizacja optyczna towaru i wydajność produkcji. Współczesne etykieciarki mogą dodawać od jednej do ośmiu etykiet na raz z prędkością ok. 50 opakowań w ciągu minuty, a za sprawą nowoczesnej technologii wzbogacone są w funkcjonalności, dzięki którym nakładają etykiety dokładnie i według projektu. Dla przykładu to są fotokomórki odczytujące położenia markera lub pozycji etykiety; światłowodowe czujniki oraz kamery do odczytu grawerów lub szwów na towarach.

Mimo zmieniających się trendów etykieciarki są przysposobione do nakładania etykiet o odmiennych kształtach na wielu typach opakowań – obok prostokątnych również pojemników cylindrycznych, stożkowych czy płaskich. Podobnie w zakresie materiałów, z jakich tworzone są opakowania. Maszyny etykietujące są idealne w nanoszeniu etykiet m.in. na aluminium, szkło, papier, PET czy HDPE. To gwarantuje sporo możliwości pod względem stworzenia produktu, jaki zainteresuje klienta.

W jaki sposób dodawane są etykiety?

Jak już wspomnieliśmy etykiety przyjmują odmienne formy oraz są aplikowane na produkt na różne sposoby. Aplikatory etykiet zaprojektowane są do etykietowania produktów i płaskich opakowań, kwadratowych czy okrągłych. Możliwe jest dodawanie etykiet od dołu i od góry, a nawet etykietowanie boczne i przez krawędź towaru. W ofercie dostępne są też automaty etykietujące, jakie zarówno drukują etykietę, jak i potem ją dodają na opakowanie.

Żeby etykieta poprawnie trzymała się opakowania musi zostać zaaplikowana do niego specjalną metodą. Zwykle stosowane techniki etykietowania opakowa to etykietowanie przy zastosowaniu kleju zimnego, kleju termotopliwego hot-melt, samoprzylepnych etykiet, plastikowych etykiet z rolki adhesleeve, etykiet termokurczliwego PVC i PET oraz innych. Metoda zwykle dopasowana jest do rodzaju opakowania.

Etykieciarki automatyczne – czy warto?

Automatyczne maszyny etykietujące opierają się na technice modułowej. Etykieciarki przygotowywane są do wymagań klienta, tak żeby były dostosowane do wybranej produkcji w zakresie funkcji oraz prędkości działania. Sprzedawcy automatycznych maszyn etykietujących za każdym razem doradzają, próbując dopasować właściwą etykieciarkę do wymagań klienta i jego produkcji.

Najnowsze etykieciarki stworzone są do ciągłej pracy, bez postojów nawet przy wysokich obciążeniach maszyny. Także w chwili wymiany rolki etykiet technologia nastawiona jest na szybki powrót do działania. Oprócz tego dzięki możliwości etykietowania kilku opakowań w trakcie minuty linia produkcyjna używająca automatycznej maszyny etykietującej zyskuje większą wydajność i efektywność pracy.

Warto zauważyć, że maszyny etykietujące budowane są z najwyższej klasy materiałów. Dzięki temu każda z maszyn jest solidna oraz zapewnia wydajną pracę przez lata. Należy regularnie oceniać etykieciarkę, kontrolować jej wymagania, aby działała ciągle i bez zarzutu. Ponadto w chwili, jeśli będzie potrzebna zamiana części, do zdobycia oryginale części. Co więcej obsługa aplikatora etykiet także nie należy do skomplikowanych zdolności. Panel sterujący jest prosty oraz pozwala na stałe sprawdzanie oraz regulację parametrów maszyny.

Zalety etykieciarek

Etykieciarki cechuje sporo zalet, jakie dobrze jest wskazać klientowi, który chce włączyć etykieciarkę do linii produkcyjnej. W głównej mierze jest to szybka i bezpieczna obsługa opierająca się o panel administracyjny stworzony z myślą o użytkownikach. Oprócz tego maszyny etykietujące posiadają ustalone parametry etykietowania. Przygotowane zostały tak, by były szybkie w oczyszczaniu, zdatne do serwisowania, a zamiana rolek z etykietami odbywała się błyskawicznie.

Co więcej automatyczne etykieciarki są w taki sposób tworzone, aby bez zatrzymania etykietowały na różnych formach opakowań, w dopasowanych przez pracownika formatach etykiet. Dużą zaletą maszyn etykietujących jest również to, że precyzyjnie nakładają etykiety oraz są wyposażone w technologie kontroli jakości, które oceniają zarówno samą etykietę jak i miejsce jej położenia.

Warto dodać, że jakość materiałów przekłada się na trwałą konstrukcję etykieciarek i zmniejsza ryzyko usterek. Tą metodą zniżają się też wydatki związane z naprawą. Z drugiej strony stałość pracy oraz sprawna wymiana rolek etykiet to zauważalna ekonomiczność w zaoszczędzonych środkach.

Te oraz wiele innych zalet na pewno mogą przekonać, że warto wdrożyć nowoczesną etykieciarkę na swojej linii produkcyjnej.

maszyny pakujące

Strona używa cookies
Ok