Jak pacjent musi przygotować się do wszczepienia implantów stomatologicznych

Jak przygotować się do wszczepienia implantów zębów

Zabieg wszczepienia implantów stomatologicznych to dość rozbudowany proces więc konieczne będą określone przygotowania. Od samego pacjenta dentysta oczekuje niezbyt wiele. Głównym wymaganiem wobec pacjenta jest przybliżenie zespołowi dentystów swoich oczekiwań oraz wymienienie historii chorób, które mogłyby okazać się przeciwwskazaniem. Znaczna część pacjentów w tym momencie wybiera projektowanie uśmiechu, to znaczy elektroniczną technologię, jaka pokazuje pacjentowi efekt pełnego leczenia implantologicznego przed rozpoczęciem.

W czasie przygotowania przeprowadzone będą wszelkie badania diagnostyczne. Dla stomatologów bezpieczeństwo to sprawa wielkiej wagi, dlatego przed aplikacją implantów zębowych konieczne są szczegółowe badania morfologiczne. Istotny jest tu okres krzepliwości krwi, ilość elektrolitów i oznaczenie OB. A to dlatego, by dentysta mógł poprawnie ocenić, czy proces zasklepiania się rany po wszczepieniu implantu przebiegnie dobrze. Poza wykonaniem badań krwi niezbędne są także badania dotyczące generalnie stanu zdrowia dziąseł i zębów. Tak będą zniwelowane choroby zębów oraz choroby dziąseł i błon śluzowych. Przed wszczepieniem implantów konieczne będzie dokładne wyleczenie chorób zębów i dziąseł, by bakterie w jamie ustnej , nie przeszkodziło w pomyślnym złączeniu się kości z implantem. Co więcej koniecznym działaniem przygotowującym do wszczepienia implantów są badania diagnostyki obrazowej. Dentysta za pomocą zdjęć RTG lub tomografii komputerowej, sprawdza ilość kości, zatok i układu nerwów.

Po odrzuceniu ewentualnych przeciwwskazań oraz odpowiednim przygotowaniu jamy ustnej, następnym etapem będzie pozyskanie wycisków. Taką metodą lekarz implantolog dopasowuje długość i średnicę implantu zęba i sposób protezy odbudowującej do indywidualnych warunków jamy ustnej pacjenta. Taką metodą pacjent otrzyma idealnie dopasowaną do niego protezę.

Kiedy stosuje się implanty ?

Takie same przygotowania do wszczepienia implantów zębów wykonuje się nie patrząc na powody utraty zębów. Potrzeba aplikacji implantów zębów może pojawić się na skutek ekstrakcji; wypadania zębów z powodu niewyleczonych chorób dziąseł (np. paradontoza) lub z uwagi na uraz; pojawienia się niewyrżniętych  zębowych zawiązek albo całkowitego bezzębia. Przeważnie do stomatologa przychodzą pacjenci, którzy już utracili ząb i pragną go zastąpić.

Zdarza się tak, że diagnoza stomatologiczna wskaże, że leczenie zainfekowanego zęba jest niewykonalne albo nieopłacalne a najmądrzejszym rozwiązaniem jest jego wyrwanie a następnie zastąpienie go porządnym implantem zębowym. Większość stomatologów jako pierwsze stawia na ratowanie zębów. Odpowiednia diagnostyka jamy ustnej umożliwia stomatologowi sprawdzić, czy w wybranym przypadku opłaca się ratować ząb, czy rozsądniejszym wyjściem będzie ekstrakcja zęba oraz jego odbudowa protetyczna.

Obecnie dzięki nowoczesnym technikom stomatologicznym, implantami da się zastąpić pojedynczy ząb albo więcej zębów. Nowoczesne możliwości techniczne zainspirowały dentystów do szerszego zastosowania implantów, niż do odtworzenia pojedynczego zęba. Nie stwierdzono przeciwwskazań, by jeden po drugim aplikować implanty stomatologiczne, jednak współcześnie mogą być filarem dla protez całkowitych lub częściowych. Dentysta może na nich położyć np. protetyczne mosty i zwykłe protezy odtwarzające większe luki. By położyć protezę na stałe potrzebne są tylko 4-6 implantów.

http://www.stomatolog-torun.pl/

Jak postępować po wszczepieniu implantu stomatologicznego

Po zabiegu wszczepienia implantów dentysta ma dla pacjenta listę zaleceń, jakich musi się trzymać. Bezpośrednio po zabiegu należy przygryzać gazę na czas 30 minut od zabiegu. Kilka pierwszych godzin nie można sięgać po jedzenie, a pierwsze posiłki muszą być półpłynne i lekkostrawne. Trzeba także unikać gorących potraw, żeby nie rozgrzewać jamy ustnej, co mogłoby wzmocnić odczuwany ból. Implantolodzy w takich momentach zwykle polecają używanie lodowych okładów, a także ssania kostek lodu i spożywania lodowatych napojów.

Po wszczepieniu implantów zębów mogą wystąpić tego rodzaju objawy jak ból i opuchlizna. Trzeba koniecznie trzymać się przepisanych przez stomatologa ilości leków przeciwbólowych. Samodzielnie zwiększenie dawek nie złagodzi dolegliwości, ale może być ryzykowne dla zdrowia. Implanty wymagają szczególnej higieny zębów. Tu pomocne będą antybakteryjne, łagodzące pasty i płukanki. Podobnie w przypadku szorowania zębów najlepiej stosować bardzo szczoteczkę miękką i uważnie oczyszczać jamę ustną, by nie urazić miejsca zabiegowego oraz nie zniszczyć szwów.

W pierwszych dniach ważne jest zrezygnowanie z używek np. papierosów. W trakcie minimum 2 tygodni powinno się unikać sauny, solarium, basenu i innych rodzajów wysiłku fizycznego. Dentyści za każdym razem powtarzają pacjentom, by nie podrażniali językiem ani palcami obszaru wszczepu, by nie dopuścić do powikłań. Najistotniejszym wymogiem jest przestrzeganie wszystkich wyznaczonych wizyt kontrolnych u stomatologa, nawet jeżeli pacjent nie dostrzega żadnych niepokojących objawów. Poprzez wizyty, stomatolog kontroluje przebieg procesu gojenia oraz może stwierdzić, czy zespojenie implantu z kością przebiega poprawnie. Po zakończeniu leczenia niezbędne są zaledwie zwykłe częste wizyty kontrolne co najmniej dwa razy w roku.

Strona używa cookies
Ok