Most protetyczny u stomatologa

MOSTY PROTETYCZNE W GABINECIE STOMATOLOGICZNYM - Protetyka stomatologiczna

Usunięcie zęba wiąże się z potrzebą jego zastąpienia, by nie doszło do kolejnych zmartwień. Przyległe zęby i zęby naprzeciw potrzebują podparcia, inaczej one również mogą się chwiać,  a w efekcie wypadać. W związku z tym trzeba szybko wypełnić przerwę. Wśród przeważnie używanych w klinkach dentystycznych wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zastosować most protetyczny, w jamie ustnej muszą ciągle znajdować się zęby, które zostaną oparciem dla filarów mostu. Ten typ wypełnienia protetycznego może więc być używany gdy luka mieści się między zębami sąsiadującymi. Wielkim plusem tego rozwiązania jest to, że można ta metodą wymienić do 3 zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, więc są znacznie wygodniejsze w porównaniu do protez ruchomych. Chociaż duża część pacjentów obawia się drobinek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy przekonują – nie trzeba się martwić, dlatego że właściwie dobrany most do tego nie dopuszcza i pokarm nie przedostaje się do środka. Warto wziąć pod uwagę aplikację mostu protetycznego, dlatego że jest to komfortowe oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny charakteryzuje się bardzo prostą budową. Stworzono go z dwóch filarów, które umieszcza się na sąsiadujących z luką zębach i z przęsła, co zastępuje brak zęba. Są 2 typy mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny montuje się na specjalnie graniczące zęby, czasami zdarza się również tak, że filarami są implanty zębowe. Taki typ mostu jest szczególnie trwały oraz używany w większości klinik dentystycznych. Są jednak miejsca, w jakich koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do pobliskich zębów pacjenta. Taka metoda jest niezbyt często wykorzystywana, dlatego że jest bardziej nietrwała i można nią uzupełnić tylko jeden ząb.

Przeważnie mosty protetyczne stomatologiczne tworzone są z kilku oddzielnych materiałów. Całkiem estetyczne są mosty pełnoceramiczne, w jakich zarówno most oraz jego podbudowa są wykonane z cyrkonu. Tak samo często stosowane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – najczęściej ze stali, a w niektórych przypadkach na prośbę pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są stworzone z kompozytu (materiału, z którego wykonywane są białe plomby stomatologiczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Most protetyczny – wskazania

Przygotowanie mostu protetycznego zalecane przed dentystów jest głównie tym pacjentom, którzy planują trwale wypełnić przerwę po utracie zęba albo zębów, lecz nie mogą wydać na droższe implanty stomatologiczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, by zakryć powstałą przerwę oraz zatrzymać narastające chwianie się zębów sąsiednich i wstrzymać zanik kości w miejscu braku zęba. Zanik kości to poważna sprawa, bo wpływa nie tylko na stan jamy ustnej, ale również sam prezencję twarzy, która może z tego powodu wyglądać starzej. Uzupełnienie luki po zębie u dentysty działa w ten sposób, że przywracamy właściwy rozkład sił podczas żucia i odpowiednie funkcje oraz budowę zgryzu. W ten sposób unikamy też ryzyko tworzenia się chorób dziąseł i przyzębia ze względu na odkładające się w przerwie resztki pokarmu. Głównym dla pacjentów aspektem wykonania mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Jedyny wymóg, który należy spełnić, by dentysta mógł wstawić most protetyczny jest właściwa ilość i jakość filarów do oparcia mostu. Filary muszą być zdrowe, by obciążenie nie przyczyniło się do ich przedwczesnego zniszczenia. dentysta toruń

W jaki sposób przebiega wykonanie mostu protetycznego?

Bazowym etapem każdego zabiegu dentystycznego jest pełna diagnoza oraz badania, które pomogą dentyście stwierdzić, czy założenie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, biorąc pod uwagę zdrowie jamy ustnej pacjenta. Jeżeli dentysta nie dopatrzy się żadnych przeszkód, będzie mógł przystąpić do pracy. Jeżeli filarami mostu protetycznego mają być sąsiadujące zęby pacjenta, trzeba je przygotować. Do tego dentysta musi odrobinę je oszlifować, by później możliwe było idealne dopasowanie mostu. Pomimo niepokoju wielu pacjentów szlifowanie zębów nie boli, dlatego że odbywa się w obrębie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a wykonujący go lekarz dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może poddać szlifowaniu. Zabieg szlifowania nie będzie niezbędny przy zakładaniu mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby zostaną już przygotowane, następnym etapem zakładania mostu jest pobranie specjalnych wycisków. Na ich bazie, dentysta protetyk będzie mógł wykonać idealnie dopasowany most. W czasie, kiedy protetyk tworzy most protetyczny, dentysta zakłada tymczasowy most, którego zadaniem jest ochrona przygotowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, po czym zakłada na stałe.

Zalety mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz duża estetyka. Za ich pomocą możemy odbudować parę zębów jednocześnie oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Uzupełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i zupełny komfort.

Strona używa cookies
Ok