Implant zęba w gabinecie – nie warto czy warto?

Warto czy nie warto? - Implanty zębów u dentysty

Implanty zębowe wypełniają braki w przypadku straty zębów i są jednym z przeważnie stosowanych i wyjątkowo wytrzymałych wypełnień protetycznych. Po poprawnie przeprowadzonym leczeniu śruba implantu spaja się z tkanką kostną, a umieszczona na nim korona do złudzenia przypomina naturalne zęby.

Ze względu na zastosowanie implantów można wypełniać nie tylko poszczególne luki, ale nawet pełen komplet zębów. Implanty są też solidnym podłożem dla protez – mostów protetycznych lub całkowitych uzupełnień.

Jedną z najpopularniejszych zalet implantów zębowych jest ich wytrzymałość. Oceną stomatologów należycie wstawiony implant może wystarczyć nawet dożywotnio. Przyjęte przez tkankę kostną, pomimo przepływu lat nie tracą swojej trwałości, nie niszczą się i nie sprawiają kłopotów. Co więcej zastosowanie implantów to duży komfort użytkowania. Implanty dentystyczne nie zmieniają miejsca i nie pozwalają, żeby np. oparta na nich proteza zsuwała się nieodpowiednio.

Komu można wszczepić implant dentystyczny?

Głównie implantów stomatologicznych nie wstawia się u kobiet w ciąży ani w przypadku osób z problemami związanymi z krzepliwością krwi czy z rozwiniętą osteoporozą. Ograniczeniem jest także aktywny nowotwór oraz nieustabilizowana cukrzyca. Implantów nie wszczepia się u dzieci ani osób poniżej 16 roku życia, z uwagi na wciąż trwający proces rozwoju szczęki.

Część przeciwwskazań nie odbiera kompletnie możliwości korzystania z implantów stomatologicznych, ale powinny być one omówione ze stomatologiem. Są to na przykład osoby zmagające się z chorobami psychicznymi, wadami serca lub z chorobą Parkinsona. Konsultacji ze stomatologiem potrzebują także ludzie, którzy latami są uzależnieni od papierosów.

Na co warto się zdecydować: implant zęba czy proteza?

Implanty zębowe oferują sporo możliwości poprawy estetyki uśmiechu. Niekiedy bywa tak, że pacjent potrzebuje wymiany wielu zębów, a czasami nawet całego łuku.

Dentysta protetyk posiada kilka metod, choć z reguły wybieranymi metodami są wszczepienie implantów lub użycie tradycyjnej protezy całkowitej. O ile te sposoby świetnie eliminują bezzębie, mają zarówno mocne i słabe strony. Czasami używanie protezy może okazać się niedostępne przez na przykład niewłaściwe uwarunkowania budowy szczęki. Protezy te nie są też wieczne. Co kilka lat należy je wymienić, dlatego że z czasem nie są już tak dopasowane, jak były jako nowe.

Zastosowanie implantów zębów natomiast zabiera znaczną ilość czasu z uwagi na na potrzebę wszczepienia implantu w kości żuchwy lub szczęki, ale za to implant może utrzymać się do końca życia. Zaaplikowany implant przed zasadzeniem korony, jaka będzie zastępowała ząb, musi zrosnąć się z kością i tkankami. Dopiero wtedy można podejmować dalsze leczenie protetyczne.

Czy wszczepienie implantu zęba jest lepsze od leczenia kanałowego?

Głównym przeznaczeniem leczenia kanałowego jest kuracja zainfekowanej przez prócznicę miazgi zęba. Taki rodzaj leczenia uznaje się za jeden z najtrudniejszych zadań dentysty zajmującego się leczeniem kanałowym, ale większość zabiegów daje oczekiwane efekty. Leczenie kanałowe daje możliwość uratowania naturalnego zęba. Dzięki udowodnionej efektywności tego zabiegu, obecnie możliwe jest zachowanie zębów, jakie jeszcze jakiś czas temu były zwykle usuwane.

Tymczasem implanty budową przypominają naturalne zęby, a oprócz tego nie psują się, o ile pacjent właściwie dba o higienę , implanty stomatologiczne są w świetnym stanie dożywotnio. Dlatego też nie trzeba martwić się dolegliwościami i bólem, a nie raz ekastrakcja bardzo zniszczonego zęba i wymiana go na implant zęba, jest przeważnie rozwiązaniem zdecydowanie zyskownym.

Co robić po wszczepieniu implantu zębowego?

W pierwszych dniach należy unikać bardzo ciepłych pokarmów oraz ściśle trzymać dietę półpłynną. Nie wolno używać sfery jamy ustnej. Dentyści odradzają także sprawdzanie językiem i palcami miejsca implantu, żeby nie doprowadzić do zakażenia albo podrażnień. Powinno się rzucić palenie i alkohol, ponieważ zatrzymują proces leczenia się tkanek. Ponadto co najmniej na czas  około miesiąca nie należy wykonywać fizycznego wysiłku.

Bardzo ważne w takiej sytuacji jest stosowanie się zaleceń dentysty. Koniecznie jest pojawianie się na wizytach kontrolnych oraz odwiedzanie dentysty, gdy tylko wystąpią przejmujące objawy.

Branie środków przeciwbólowych i antybiotyków możliwie jest tylko według zaleceń stomatologa. Samodzielne zwiększanie dawek bez zatwierdzenia dentysty może okazać się zagrożeniem dla zdrowia. Nie zaszkodzi także przemywać jamę ustną stworzonymi w tym celu płukankami. Posiadają one zastosowanie odkażające, łagodzące oraz przeciwbakteryjne.

W jaki sposób pielęgnować implant zęba?

O implanty zębowe należy troszczyć się w taki sam sposób, w jaki o nasze zęby. Fundamentem jest regularne czyszczenie co najmniej dwa razy za dnia, na początku omijając miejsce zabiegu, a zęby szorować miękką szczoteczką.

Pomimo tego, że implanty zębowe nie ulegają korozji ani próchnicy, należy troszczyć się o nie z równie szczególną uwagą. Bez czyszczenia zębów po jedzeniu resztki pokarmów zaczną osadzać się przy linni dziąseł. To często otwiera drogę do powolnego obniżania się dziąseł. W tym przypadku zazwyczaj odkrywa się  tytanowy korzeń implantu stomatologicznego, w ten sposób tracąc estetykę. Co więcej warto co najmniej dwukrotnie na rok odwiedzić gabinet dentystyczny na kontrolę.

Strona używa cookies
Ok