Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej

Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej opiera się na osiągniętej przez lata wiedzy stomatologów i na rozbudowy tecjnologii i technik używanych w leczeniu stomatologicznym. Zabiegi stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a znaczna część z nich, osiągalna jest niemal od ręki podczas kilku, a czasem nawet jednej wizyty w klinice stomatologicznej. Teraz pacjenci mają do wyboru wiele technik, które eliminują przebarwienia oraz poprawiają wygląd i kształt zębów, a nawet wypełniają braki. Za sprawą tego każdy pacjent, który pojawi się u stomatologa, wychodzi z gabinetu w pełni uśmiechnięty nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są najbardziej znane oraz na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design)

Wielu pacjentów martwi się, jaki będzie ich uśmiech po ukończonym leczeniu dentystycznym. Do niedawna na końcowy efekt należało czekać aż do zakończenia leczenia oraz całkowitego wygojenia tkanek – w zależności od tego, jakie zabiegi miały być przeprowadzane. Obecnie powstała możliwość poznania efektu działań stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Techniką tą jest Digital Smile Design (DSD), czyli cyfrowe projektowanie uśmiechu.

Co to jest? Digital Smile Design to współczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pochodzących od pacjenta – to znaczy odpowiednich zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć rentgenowskich – dentysta dzięki specjalnemu programowi wprowadza wszystkie poprawki. Przy pomocy tzw. linii referencyjnych dobiera kształt i kolory zębów i wpływ zmian na cały wygląd szczęki i twarzy pacjenta. Co więcej DSD można przeprowadzić mając już przygotowany plan leczenia stomatologicznego, więc pacjent obejrzy etapy zmian albo skorzystać z programu w roli przygotowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić dentyście jakiego efektu oczekuje, natomiast dentysta pokaże pacjentowi, jakie nowoczesne zabiegi stomatologiczne będą niezbędne do osiągnięcia pożądanego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy zastąpić braki zębów nie tylko ze względu na estetykę, ale także zdrowie zębów, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku wybiera zabieg wszczepienia implantu stomatologicznego. O ile do tej pory, choć implanty są najtrwalszym oraz zdaniem stomatologów najlepszym wśród protez, cały przebieg leczenia trwał parę miesięcy, dlatego że aplikacja implantów dentystycznych łączy się długim czasem zrastania kości z implantem. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej pozwoliły na całkowite skrócenie tego czasu. Obecnie dostępny jest zabieg aplikacji implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym przypadku implant musi połączyć się z tkanką kostną, co zabierze czasu, za pomocą nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej pacjent opuszcza gabinet dentystyczny z pięknym uśmiechem nawet w jeden dzień. Stomatolodzy opracowali do tego nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, którą można założyć od razu na wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Niesie to ze sobą dwa zyski. Po pierwsze pacjent wychodzi z gabinetu dentystycznego z pełnym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza chroni implant ułatwiając jego łączenie z kością. Kiedy już implant dentystyczny w pełni zespoi się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, gdzie dentysta zamienia tymczasowe uzupełnienie na stałe uzupełnienie.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą u dentysty

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi technikami wybielania zębów, wykorzystanie przeznaczone do tego lampy zapewnia zdecydowanie lepsze efekty przy zaledwie pojedynczej wizycie. Wybielanie usuwa wszystkie przebarwienia utworzone w wyniku diety, ponieważ nawet całkowicie wyleczone zęby mogą mieć, brzydki żółty odcień. Zaletą wybielania zębów lampą Beyond jest technologia naświetlania, jaka eliminuje przebarwienia, a do tego eliminuje do 96% bakterii. Dodatkową zaletą tego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest również pozytywny wpływ na utwardzenie kompozytów stomatologicznych oraz zmniejszenie stanów zapalnych.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów u stomatologa jest całkiem komfortowy oraz nie zabiera wiele czasu. Szczególnie istotnym elementem jest ruchomość lampy, dzięki czemu można dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że dentysta może bez trudu regulować moc lampy oraz w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne oraz licówki stomatologiczne

Estetykę uśmiechu można poprawić również za pomocą protetycznych koron i licówek stomatologicznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów na przykład po leczeniu kanałowym albo do umieszczenia jej na implancie. Wykorzystuje się je przede wszystkim ze względu na to, że bardzo dobrze imitują zwykłe zęby. Wykonuje się je z porcelany lub cyrkonu, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Natomiast licówki stomatologiczne to cienkie nakładki, jakie aplikuje się bezpośrednio na powierzchnię zębów. Licówkami można zakrywać trudne do usunięcia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie odpowiadają na wybielanie. Licówki wykorzystuje się również jako sposób poprawy minimalnych wad kształtu zębów. Aplikując licówki możemy schować np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

Stomatolog Toruń

Strona używa cookies
Ok