Licówki Bydgoszcz

PROTETYKA A IMPLANTY- CO WYBRAĆ?

Dlaczego uzupełnianie ubytków jest konieczne? Kilka słów o tym, co nam grozi, kiedy bagatelizujemy ubytki.

Nieuzupełnianie ubytków może prowadzić do wielu powikłań zdrowotnych. Najczęściej to między innymi: wady zgryzu, ubytki kostne, przechylanie i przemieszczanie się zębów, bóle głowy a nawet kręgosłupa! Nawet pojedynczy ubytek może spowodować m. in. nieodwracalne zmiany zgryzu. Za zmianami, które wpływają bezpośrednio na estetykę czyli m.in. przemieszczenie się zębów, idą odczuwalne konsekwencje zdrowotne: bóle głowy i kręgosłupa, problemy ze stawami, ubytki kostne, wady wymowy. Zęby tracą odporność na nacisk, przez co zaczynają się przemieszczać a nawet stopniowo wypadać. Dlatego powinniśmy dbać o to, by zawsze uzupełniać ubytki. Nie powinniśmy zapominać o regularnych kontrolach u specjalisty.

Jak najlepiej uzupełnić ubytek?

  1. Tradycyjne protezy ruchome: wady i zalety

Współczesne techniki dentystyczne są bardzo zaawansowane. Dzisiejsze protezy ruchome znacząco różnią się od tych sprzed kilku dziesięcioleci pod względem dopasowania jak i estetyki wykonania. Do niewątpliwych mocnych stron protez wyciąganych można zaliczyć przede wszystkim dostępność i nieduży wydatek w porównaniu z implantami. Ci, którzy wybierają protezę ruchomą, powinny zwrócić szczególną uwagę na dobór spożywanych posiłków oraz specjalne środki mocujące protezy. Należy także szczególnej dbałości o higienę jamy ustnej. Bardzo ważne jest stosowanie specjalistycznych preparatów do czyszczenia protez. Osoby decydujące się na protezę ruchomą muszą się przygotować także na to, że częściowo zasłonięte podniebienie może częściowo zakłócać odczuwanie smaków. Protezę ruchomą należy wymieniać regularnie co pięć lat. Dotyczy to także trochę bardziej inwazyjnej metody stałych mostów protetycznych. Mosty protetyczne to nieruchoma proteza przytwierdzana do zębów filarowych.

Ile kosztuje proteza tradycyjna?

Ceny wahają się. Wydatek zależy od tego, jakiej jakości oczekujemy. Cena za protezę może wynosić od 150 zł do 2500 zł. Ważnym aspektem jest także to, że w koszt utrzymania protezy musimy także wliczyć m. in. środki czyszczące, specjalnie przeznaczoną do protez szczoteczkę, czy specjalny klej. Kiedy głębiej przemyślimy sprawę cen utrzymania protezy, może się okazać, że pochłaniają nawet do 7-8 tysięcy rocznie! Dlatego też coraz więcej osób decyduje się na implanty.

  1. Czy implanty zębowe są warte swojej ceny?

Jak zbudowany jest implant zębowy? To nowoczesny sposób uzupełniania ubytków. Implant składa się ze śruby, która jest mocowana w kości wyrostka zębodołowego, łącznika implantu i korony, oraz części protetycznej mocowanej na implancie. Zabieg mocowania implantów jest bezpieczny i nie wymaga pobytu w szpitalu. Aby wykonać zabieg, pacjent dostaje jedynie znieczulenie miejscowe. W zależności od ilości wstawianych implantów zabieg może potrwać od 20-60 min. Statystyki prowadzone od lat pokazują, że 97% zabiegów kończy się powodzeniem a klienci cieszą się pięknym uśmiechem przez wiele lat.Oprócz małej inwazyjności zabiegu, niewątpliwą zaletą implantów jest ich trwałość. Założony podczas zabiegu implant może nam służyć do końca życia- nie wymaga on regularnej wymiany jak protezy tradycyjne.

Ważnym aspektem przemawiającym za stosowaniem implantów są także minimalne szkody dla reszty zębów. Tradycyjne protezy osiadające mogą powodować zanik kości wyrostka zębodołowego i różne schorzenia jamy ustnej. Implanty natomiast nie są niebezpieczne ani dla sąsiadujących zębów, ani dla dziąseł lub kości szczęki. Wykonanie implantów z materiałów bio-kompatybilnych niesie za sobą kolejne zalety. Ma to istotny wpływ na akceptowanie ciała obcego, jakim jest implant przez organizm. Wszczepianie korzenia implantu w kość wyrostka zębodołowego często owocuje wrośnięciem w kość, dzięki czemu zapobiegamy zanikom kostnym w miejscu ubytku.

Czy istnieją różne rodzaje implantów?

Jak już wspominaliśmy w innej części tego artykułu, implanty składają się z trzech części:

  • Śruba implantu
  • Łącznik (najczęściej ceramiczny/ tytanowy)
  • Korona osadzona na implancie- część protetyczna

Aby każdy pacjent mógł cieszyć się pięknym uśmiechem przez wiele lat po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego, implanty wykonuje się z najlepszych materiałów. Najczęściej używane zestawienia materiałów przy produkcji implantów to: do produkcji śrub najczęściej stosowany jest tytan. Korony osadza się jednak zarówno na metalach zwykłych jak i na metalach szlachetnych. W zależności od preferencji klienta może to być zarówno tytan jak i złoto.  Korony najczęściej wykonane są tylko z ceramiki, a zęby przednie są w całości pełnoceramiczne. Wybrane przez nas materiały mają duże odbicie w kosztach protezy. Implanty są dość kosztowne, mianowicie koszt jednego implantu to ok. 2,5-3 tys. Cena jest częstym czynnikiem odstraszającym pacjentów.

Plusy i minusy protez i implantów.

Dla pacjentów główną rolę przy wyborze protezy odgrywa cena. Protezy tradycyjne wciąż cieszą się dużym powodzeniem właśnie ze względu na niższą cenę. Niestety generują one dodatkowe koszty, związane z ich utrzymaniem.. Systematyczna wymiana protezy co kilka lat to także kolejny wydatek. Implanty natomiast, chociaż wiążą się z jednorazową, niemałą inwestycją, posłużą nam do końca życia. Nie musimy jednak stale dokładać do ich utrzymania, i idealnie imitują utracone zęby.

Warto pamiętać,  że uzupełnianie ubytków jest konieczne. Możliwości wyboru przy uzupełnianiu ubytku jest kilka. Wybieraj zatem to, co najlepsze dla Twojego zdrowia.

www.dentysta-bydgoszcz.pl

Strona używa cookies
Ok