Implanty zębowe

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Korony cyrkonowe na implantach Toruń

Implantologia jest obecnie innowacyjną dziedziną stomatologii. Polega na uzupełnianiu i odbudowie luk w uzębieniu. Implant to sztuczny korzeń zęba formowany indywidualnie, zwykle z tytanu, imitujący wyrwany lub utracony uprzednio korzeń naturalny. Implant stomatologiczny pozwala na wstawienie nowej korony zębowej na miejscu utraconego zęba. Implanty wkręca się w kość wyrostka zębowego.

Korona takiego zęba mocowana jest na dobre i dobierana kolorem i teksturą do naturalnych zębów, by zminimalizować widoczność ubytku. Implanty stomatologiczne mogą zastępować zęby pojedynczo, a także całe łuki zębowe. Implanty wpływają na komfort pacjenta przy wysokim standardzie jakości. Chirurg stomatolog dobiera najodpowiedniejsze z dostępnych uzupełnień specjalnie dla każdego pacjenta. Po zabiegu implanty widziane są jak naturalne zęby.

KIEDY STOSOWAĆ ?

Jakiekolwiek braki zębowe wskazuje się do bezzwłocznego odbudowania. Wskutek utraty zęba pojawiają się ryzyko powstania problemów ze zdrowiem. Sąsiadujące zęby mogą pochylać się z zębodołu ze względu na brak podparcia. Co więcej zwiększa się obciążenie, co jest przyczyną ich ścierania. W miejscu braku zęba zanika kość, z powodu czego w przyszłości może dojść do wypadania kolejnych zębów. Zaburzony układ żucia niekorzystnie oddziałuje na stawy, czego skutkiem są nawracające bóle głowy oraz kłopotów ze snem i mową.

Zwykle implanty stosuje się w przypadku pojedynczych ubytków albo z uwagi na estetykę. Braki powodują zmiany w rysach twarzy. Przybiera ona charakterystyczny starczy wygląd: zapadnięta żuchwa, cienkie usta oraz liczne zmarszczki. Ponadto implanty zębów zastępują protezy, które są często niewygodne i przeszkadzają w trakcie jedzenia.

PROCEDURA WSZCZEPIENIA IMPLANTU

Pierwszym etapem jest wizyta u chirurga stomatologa, podczas której dokonuje się pełną analizę pacjenta i możliwych przeciwwskazań do zabiegu.

Następnie odbywa się wszystkie konieczne badania, tak aby wyeliminować choroby, które mogłyby stanowić przeszkodę. Zasadnicze są badania związane ze stanem kości.

Dopiero po odbyciu wszystkich konsultacji i badań chirurg stomatolog wszczepia implanty. Sam proces trwa kilkadziesiąt minut. Dzięki użyciu znieczulenia miejscowego, proces nie boli. W trakcie standardowego zabiegu świdruje się w kości otwór, gdzie chirurg stomatolog wstawia implant.

RODZAJE IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Typ implantów zawsze wybiera lekarz , a wybór poprzedza konsultacja. Najbardziej znane z nich i najdłużej wykorzystywane są implanty tytanowe. Tytan zapewnia długofalowy czas użytkowania. Wadą tytanowych implantów zębowych jest ich estetyka. Z reguły implant nie powinien być odsłonięty, w niektórych przypadkach dochodzi do obniżenia się linii dziąseł , co prowadzi do odkrycia tytanowej części implantu.

Alternatywą dla tytanowych implantów są implanty cyrkonowe, nazywane też implantami ceramicznymi. Uznawane są za najbardziej estetyczną metodę, ponieważ przypominają naturalną tkankę zębową i mają wyższą odporność na ścieranie oraz działanie czynników zewnętrznych – korozję, a także zmiany temperatury .

ZALETY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Implanty są przede wszystkim trwałym i silnym wypełnieniem ubytków zębów. Prezentują się i sprawują się jak zęby naturalne, zapewniają absolutny komfort, dzięki czemu redukują niepewność tak, jak jest w przypadku luźnych protez. Nie ma potrzeby piłowania naturalnych, sąsiednich zębów, tak jak w przypadku mostów protetycznych. Ponadto zabezpieczają przed zanikiem kości, następującym po utracie zębów. Odtwarzają prawidłowe funkcje żucia, co pozwala na spożywanie pokarmów bez żadnych ograniczeń.

PRZECIWWSKAZANIA DO WYKONANIA IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Przed zabiegiem wstawienia implantu konieczne jest wykonanie szeregu badań. Lekarz ocenia jakość oraz ilość kości, a także stan pozostałych zębów. Zazwyczaj organizm dobrze przyjmuje implanty, jednak istnieje wiele przeciwwskazań.

Bezwzględnym przeciwwskazaniem są ciąża i nieustabilizowana cukrzyca. Możliwość wykonania implantów wykluczają też choroby psychiczne i schorzenia niszczące organizm: nowotwory, narkomania, AIDS, alkoholizm. Do tego choroby jamy ustnej i przyzębia, takie jak parodontoza, mogą utrudniać przyjęcie implantu .

IMPLANTY ZĘBOWE – MOŻLIWE POWIKŁANIA

Każdy implant jest ciałem obcym i dlatego istnieje ryzyko odrzucenia. Prawidłowy zabieg zmniejsza to ryzyko. Najcześciej występującymi nieprzyjemnymi skutkami procesu leczenia są dyskomfort, zasinienie i opuchlizna tkanek. Może pokazać się również ból, na który zaleca się leki przeciwbólowe oraz przeciwzapalne. W przypadku zwiększenia się węzłów chłonnych, gorączki czy bólu gardła należy niezwłocznie umówić się na wizytę do stomatologa .

CENY IMPLANTÓW ZĘBOWYCH

Wstawienie implantów zębów to jeden z najbardziej kosztownych zabiegów w stomatologii.

Ceny są zróżnicowane i zależne od wielu zmiennych. Oscylują między 1600 do nawet 5 000 złotych za jedną śrubę. Do kosztów należy także doliczyć cenę diagnostyki, zabiegu, śruby gojącej, łącznika protetycznego i korony protetycznej. Ceny koron też są rozmaite i uzależnione od ich typu. Im solidniejsze i estetyczniejsze tym cena rośnie. Może to być koszt rzędu od 600 do 1 300 złotych.

Po przeliczeniu nakład pełnej procedury sięga od 4 do 8 tysięcy złotych.

Strona używa cookies
Ok