Haluksy – w jaki sposób zapobiegać? Kiedy zastosować leczenie profilaktyczne a kiedy operować?

Co to są Haluksy

Haluksy są popularną przypadłość ogromnej części społeczeństwa. Wśród osób zmagających się z haluksami większą część stanowią jednak kobiety. Co jest tego powodem? O tym, że „lepiej zapobiegać niż leczyć” wiemy od dawna. Jak ustrzec się przed haluksami, w jaki sposób postępowanie zwyrodnień?

Czym właściwie jest haluks? W języku łacińskim hallux to paluch koślawy. Jest to deformacja kości palucha u stopy a także zmiany w obrębie stawu. Bagatelizowane haluksy są powodem coraz silniejszego bólu. Jak powstają? Zwyrodnienia te dotykają dużo częściej panie niż mężczyzn. Haluksy powstają głównie dlatego, że nosimy wysokie buty, które mocno obciążają i wykrzywiają stopę. Buty na wysokim obcasie powodują nadmierne obciążenie przedniej części stopy. Paluch jest wtedy mocno obciążony, nadmiernie eksploatowana jest także środkowa część stopy. U osób z nadwagą przeciążenia te są dużo większe, a kiedy połączymy te warunki ze z pracą w pozycji stojącej, mamy gotową klęskę dla naszych stóp.

Haluksy to przeważnie skłonność genetyczna- wiotkość tkanki łącznej i skłonność do skrzywień w 70% ma podłoże genetyczne. Jeśli więc twoja babcia lub mama mają problem z haluksami, jak najszybciej skonsultuj się z ortopedą, by zapobiegać im w jak najwcześniejszym stadium.

Jak leczyć

Przede wszystkim warto zadbać o wygodne obuwie. Nie mogą to być w żadnym wypadku obcasy. Nie zaleca się też noszenia butów wąskich, w których palce stopy nie ma wystarczającej przestrzeni do prawidłowego ułożenia palców. Osoby z haluksami powinny wykonywać regularnie specjalne ćwiczenia stóp. Przede wszystkim warto dbać o odpowiednią dietę i wyeliminowanie ewentualnej nadwagi. Jeżeli zaobserwowałeś u siebie zaczątki haluksów, koniecznie idź do ortopedy, który pomoże ci wybrać skuteczny sposób, który zniweluje postępowanie zwyrodnień.

Dzisiejsza medycyna oferuje przeróżne sposoby leczenia i zatrzymywania zwyrodnień. Najczęściej stosowane to:

plastry na haluksy – są to środki niwelujące dyskomfort spowodowany przez deformacje. Zazwyczaj nasączone są leczniczymi olejkami przeciwzapalnymi;
kliny międzypalcowe – pomagają ustawić paluchy i stopę w prawidłowej pozycji, dzięki czemu eliminuje się tarcie i działamy przeciwbólowo
peloty w kształcie litery T – są to lecznicze poduszki żelowe, które układają palce w zdrowej pozycji, minimalizują nacisk i hamują postępowanie wykrzywień. Dedykowane są przede wszystkim dla pań, które często noszą wysokie buty.
wkładki metatarsalne – są zrobione z silikonu; stosuje się je do leczenia płaskostopia poprzecznego i haluksów. Wkładki te poprawiają ułożenie palucha i całej stopy.
opaski na haluksy – ten środek ma postać wkładki żelowej, która ma działanie łagodząca, niweluje otarcia i zmniejsza nacisk na stopie.
aparaty korekcyjne na dzień lub na noc – używa się je głównie do profilaktyki haluksów a także do polepszenia wyników rekonwalescencji po operacji (tak, tak, haluksy niestety należy operować)
Bunito duo – to lecznicza szyna, która jest używana zarówno po to by zapobiegać zwyrodnieniom ale też by leczyć w początkowej fazie haluksów. Bunito duo nie ogranicza ruchów, nosić ją można zarówno w dzień jak i w nocy. Bunito duo to jedyny dwuzawiasowy aparat na haluksy

Kiedy leczenie profilaktyczne nie skutkuje lub zostało włączone za późno, może się okazać, że konieczna będzie operacja. Obecnie istnieje kilka rodzajów zabiegów przeprowadzanych w obrębie stopy dotkniętej zwyrodnieniem palucha. Część zabiegów opiera się na operacyjnej korekcji tkanek miękkich, czyli stawu i ścięgien. Inne metody to osteotomie, czyli chirurgiczne korekcje kształtu kości palców i śródstopia.

Jeśli czujesz, że stan twoich stóp potrzebuje poprawy, obowiązkowo pomyśl, czy twój styl życia nie jest destrukcyjny dla twoich stóp. Przeanalizuj czy ktoś z bliskich cierpiał na podobny problem. Spróbuj zrezygnować z z wysokich obcasów. Jeśli masz nadwagę, pomyśl nad zmianą diety. Najważniejsza jest jednak konsultacja specjalisty, który fachowo zbada stopę i w razie potrzeby dobierze potrzebne środki profilaktyczne. Pamiętaj, że stopy mamy jedne na całe życie. To na nich opiera się całe nasze ciało, więc musimy troszczyć się o nie. Jeżeli odczuwasz bóle, dyskomfort podczas chodzenia, po całym dniu pracy Twoje stopy są opuchnięte, to najwyższy czas, by się o nie zatroszczyć. Nie pozwól, by zwyrodnienia postępowały z dnia na dzień.

Orteza na haluksy

Strona używa cookies
Ok