Kredyty hipoteczne i samochodowe – porównaj

Czy kredyty są nam potrzebne? Badając zachowania konsumentów, stosunkowo łatwo znajdziemy odpowiedź na to pytanie. Tak, kredyty są pomocne. Nie są niezbędne, ale ułatwiają nam mnóstwo życiowych sytuacji. Przeciętne zarobki w Polsce nie dają nam możliwości na nabycie nowego domu czy motocykla. A w sumie każdy z nas planuje się kiedyś usamodzielnić, czy zacząć realizować osobiste plany zawodowe. Po co Ci kredyt? Prosto jest wypowiedzieć to zdanie osobie, która uzyskała wysoki spadek po bliskich, a nigdy nie była w butach „zwykłego obywatela”. Mimo powszechności tej formy wsparcia finansowego, kredyty zazwyczaj kojarzą się nam dość negatywnie. Zadłużenie na długi termin i obawa przed utratą możliwości zwrotu długu – to pierwsze obawy, z którymi spotykamy się przy okazji konstruowania wniosku kredytowego.

Jeżeli posiadasz jakieś wątpliwości, postaramy się je rozwiać. Poniżej zaprezentujemy „dobre” strony kredytów. Przedstawimy Tobie po kolei, na co warto kierować uwagę przy podpisywaniu umowy o kredyt. Zestawimy rożne rodzaje kredytów, aby uprościć Ci wybór jednego z nich.

Co warto wiedzieć o kredycie hipotecznym

Głównie kredyt hipoteczny jest pewnym rodzajem inwestycji. Charakterystyczną cechą kredytu hipotecznego jest zabezpieczenie hipoteczne. Hipoteka, to prawo na rzeczy chroniące daną wierzytelność, na bazie jakiego bank może dochodzić spełnienia swojego roszczenia, w chwili niemożności spłaty zobowiązania kredytowego. Przedmiotem kredytu hipotecznego może być:

  • jedna nieruchomość,
  • określona część nieruchomości,
  • zespół nieruchomości,
  • użytkowanie wieczyste.

Ogół kredytu hipotecznego współzależny jest w decydującej mierze od własnej sytuacji ekonomicznej. Wysokość kredytu hipotecznego zależna jest od paru elementów – długości terminu spłaty, współczynnika LTV i indywidualnej wiarygodności. Im mniejszy okres spłaty kredytu, tym mniejsze koszty obsługi kredytu. LTV (czyli Loan to Value) to stosunek pomiędzy wysokością kredytu, a wartością nieruchomości. Im wyższy udział własny tym niższa wartość procentowa tego współczynnika. Zredukowanie wartości LTV łączy się z spadkiem marży pełnego kredytu. A co z wiarygodnością? Dla banku niezmiernie ważna jest historia zadłużenia. I co ciekawe, w przypadku kredytu hipotecznego dużo lepiej są klasyfikowane osoby, które posiadały wcześniej jakieś zadłużenia, od tych, które nigdy nie otrzymywały pożyczek gotówkowych. Wysoka zdolność kredytowa przyczynia się do zredukowania marży całego kredytu.

Samochód od zaraz – przystępne kredyty samochodowe

W porównaniu do kredytu na dom kredyt samochodowy jest znacznie dostępniejszy w otrzymaniu. Głównie dlatego, że kwota pożyczanych pieniędzy jest dużo mniejsza. W przypadku kredytu samochodowego, instytucje bankowe używają kilka rodzajów zabezpieczeń: zastaw rejestrowy, zawłaszczenie na zabezpieczenie lub zastaw karty pojazdu. Pomocnym zabezpieczeniem jest cesja uprawnień z polisy ubezpieczeniowej. Dzięki pozyskaniu tego typu kredytu możemy nabyć nie tylko własny pojazd, ale także kemping, motor, a nawet łódź motorową. Ważny jest także warunek, że pojazd nie musi być nowy. Wartość marży kredytu zależna jest , podobnie jak przy kredycie hipotecznym, od wkładu własnego. Oprocentowanie faktyczne wynosi od kilku do kilkunastu procent rocznie. W wielu przypadkach kredyt samochodowy staje się znakomitym rozwiązaniem.

Kredyt samochodowy kierowany jest do osób prywatnych. Postacią kredytu dostępną dla przedsiębiorców jest leasing. Przez umowę leasingu finansujący powierza przedsiębiorcy prawo do użytkowania z danej rzeczy na ustalony wcześniej czas, w zamian za ustanowione ratalne opłaty. Zalety wypływające z leasingu są następujące:

  • małe zaangażowanie pieniężne
  • optymalizacja obciążeń podatkowych
  • możliwość rozliczenia VAT

Po spłacie wszystkich rat, własność pojazdu przechodzi na leasingobiorcę.

Nie daj się oszukać – umowa kredytowa od podstaw

Przed oddaniem wniosku, zawsze należy dokładnie upewnić się jaka jest rzeczywista cena nieruchomości. Cena posiadłości będzie miała wpływ na wysokość kredytu. Na spotkaniu, konsultant kredytowy będzie żądał informacji o zarobkach (suma netto, zatrudnienie, czas zatrudnienia) oraz o pozostałych zobowiązaniach finansowych. Opierając się na tych informacjach określi on zdolność kredytową. W umowie kredytowej oznaczone zostanie oprocentowanie, które jest zależne od elementów giełdowych (na które nie możemy nic poradzić) i od marży nakładanej przez instytucje bankowe. Inną opłatą, z którą spotkamy się przy okazji podpisywania umowy, jest prowizja banku. Jest to procentowo określony współczynnik powiadamiający o tym, jaką wartość pieniężną zapłacimy bankowi za wręczenie kredytu gotówkowego.

Zanim podpiszemy umowę o kredyt, należałoby się z nią zawczasu zapoznać. Zawsze możesz poprosić bank o wzór umowy, by móc ją zanalizować w domowym zaciszu.

Jeśli prawidłowo podejdziemy do kredytu, może się okazać że jest on pomocnym wsparciem i szansą na ciekawsze możliwości. Duża liczba osób traktuje kredyt gotówkowy jak lokatę i według nas jest to dobry sposób myślenia. Porównanie kredytów na własną rękę może być żmudne, stąd też warto zatroszczyć się o pomoc konsultantów finansowych, którzy zapewnią Tobie obsługę na wysokim poziomie i dostęp do konkretnych porad.

Aplikujesz o kredyt? Odwiedź naszą stronę i porównaj różne formy kredytów: doradztwo finansowe

Strona używa cookies
Ok