Klimatyzacja i rekuperacja – czym się różnią?

Współczesna klimatyzacja i rekuperacja

Właściwe powietrze w domu czy w pracy, wpływa nie tylko na dobre zdrowie, ale także na skuteczność. Dobra jakość powietrza oraz optymalna temperatura, oznaczają podstawę naszego komfortu oraz pozytywnie wpływają na motywację oraz zdolność działania. By zapewnić sobie najlepsze warunki zwykle rozważamy kupno klimatyzacji. Jako niewątpliwy zwycięzca pośród innych wentylatorów, klimatyzacja najlepiej wyrównuje temperaturę wewnątrz pomieszczeń dając nam chłód w trakcie upałów. Minusem tego wynalazku jest to, że klimatyzacja studzi powietrze, jakie już jest wewnątrz oraz nie gwarantuje dopływu świeżego powietrza. W tym zakresie doskonale działa mechaniczny system wentylacji, czyli rekuperacja. Jak działa rekuperacja i z jakiej przyczyny dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? Wszystko po to, by uzyskać jak największy komfort.

Rekuperacja i klimatyzacja – na czym to polega?

Nowoczesna klimatyzacja ma za zadanie zachowanie przyjemnej temperatury wewnątrz domu szczególnie latem, gdy liczymy się z falami gorąca. Nowoczesne klimatyzatory zezwalają nam na ustawienie najlepszej temperatury w środku pomieszczeń, dając chłód oraz komfort cieplny niezależnie od tego, jak ciepło jest na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na ochładzaniu powietrza do wskazanej wartości. W domach i mieszkaniach najczęściej używanymi klimatyzacjami są klimatyzatory typu split. Ich wewnętrzna część odpowiada za oziębianie powietrza wewnątrz, natomiast ich zewnętrzna część oddaje ciepło z domu. Szczególnie nowoczesna klimatyzacja zaopatrzona jest w systemy usuwające kurz, roztocza oraz bakterie i alergeny. To nie świadczy o tym, że klimatyzacja ma zastosowanie tylko w lecie. Wiele klimatyzatorów może także ocieplać powietrze. Nie wyręcza to co prawda lokalnego ogrzewania i pozostałych systemów grzewczych, jednak spisuje się w przejściowym okresie.

Nowoczesna rekuperacja z kolei działa w wentylacji budynków. Na temperaturę panującą wewnątrz oddziałuje wiele okoliczności, ale koszty chłodzenia i ogrzewania domów wynikają ze strat ciepła. Zwykle wentylacja odprowadza ciepłe powietrze oraz zbiera z zewnątrz powietrze zimne. Do regulacji temperatury w środku mieszkania czy domu, zimne powietrze należy ogrzać, na co wykorzystywana jest większość energii stworzonych do tego urządzeń. Wydajnym rozwiązaniem jest aplikacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje ciepło z wentylacji. Z tego powodu rekuperator ogrzewa wpływające chłodne powietrze, wykorzystując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak minimalizuje zapotrzebowanie na ogrzewanie powietrza z innego źródła. Ponadto rekuperator wyposażony jest w specjalne filtry, jakie osłaniają jego wentylatory oraz tym samym oczyszczają powietrze wprowadzane do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – dobra technika na dostarczanie komfortu

Rekuperacja czy klimatyzacja – co wybrać? Myślimy, który z tych systemów lepiej się zdecydować. Jeżeli planujemy kupno któregoś z nich, najlepiej w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Właściwa wentylacja powietrza zmniejsza nasze potrzeby na ogrzanie albo schłodzenie pomieszczeń czy także filtruje powietrze. Zapewnia nam oszczędność oraz osłonę przed wilgocią, alergenami oraz zanieczyszczeniami, a także stale świeże powietrze. Klimatyzacja natomiast troszczy się o nasz komfort termiczny. Najlepszym systemem zapewnienia komfortu w środku budynku jest zestawienie obu tych systemów oraz kupno rekuperacji z klimatyzacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja w jednym stanowi sumę zysków z posiadania wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma też korzystny wpływ na grzewcze systemy, dlatego aplikacja rekuperacji będzie pożyteczna o każdej porze roku.

Zalety instalacji nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Instalacja systemu klimatyzacji i rekuperacji dostarcza wiele widocznych zalet. Najistotniejszą z nich jest komfort termiczny w środku budynku oraz dopływ świeżego i czystego powietrza, bez konieczności otwierania okien. Bez względu na sposób działania systemów, mamy pod nadzorem temperaturę oraz usuwany występowanie nieprzyjemnych przeciągów. Ponadto używając nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji zmniejszamy koszty wychładzania oraz dogrzewania mieszkania, za sprawą wysokiej energooszczędności. Brak potrzeby otwarcia okien do wentylacji wnętrza oznacza, że możemy odgrodzić się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma też pozytywny wpływ na samopoczucie oraz zdrowie. W ten sposób kontrolowany jest stopień wilgoci powietrza, dzięki czemu nie ryzykujemy tworzenia się grzybów i pleśni. Te wszystkie zalety świadczą o dobrej jakości systemów. Ich poztywny wpływ na komfort panujący wewnątrz budynku przekonuje tego, że warto zastanowić się nad kupnem klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory Toruń

Strona używa cookies
Ok