Brukarz

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, jakie będzie służyło przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była odporna oraz nie zniszczała za szybko. Aby powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale też najlepszych surowców do wyłożenia podjazdu. Pośród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu są te, wykonane z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd będzie najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, z uwagi na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z najbardziej popularnych oraz jednocześnie tanich surowców, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, który stanie się tak samo funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie kształtu znacznie usprawnia nałożenie kostki według wyznaczonego terenu. Natomiast szeroka dostępność w niemal większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów do budowy sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w chwili, gdy konieczne było dokupienie kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrać do swoich możliwości finansowych mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest bardzo wytrzymała na warunki pogodowe, zmiany temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak wiedzieć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też minusy. Główną niekorzyść pochodzi z warunków pogodowych. Ze względu na deszcze i śniegi czy przesadne działanie słońca kostka brukowa może z upływem lat odbarwiać się, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarza się też niekiedy tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty przebijają się pomiędzy szczelinami oraz rosną, ujmująco wpływając na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a wyrywanie ich może pochłaniać wiele czasu. Ponadto, żeby podjazd z kostki brukowej był trwały musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co zwykle wpływa na koszt zatrudnienia do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kostki naturalnej

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Ponadto zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, stworzony z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom świetnie przepuszcza wodę. Dlatego osiągamy dodatkową korzyść, czyli brak zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że kluczową rolę ma tutaj ułożenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez długi czas. Powinno się unikać pozostawiania obszernych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to lepiej rozłożyć je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szpary zalać mieszanką piasku i cementu. Źle rozłożony kamień nie zachowa swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do odkładania się zastoin. Dodatkowo naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a zimą ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu stemplowanego

Dekoracyjny beton powstaje dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu stempli oraz form. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać wyjątkowo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, jakie bez trudu da się dostosować do designu domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość wykonania bardzo estetycznego podjazdu. Warto dodać, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową korzyścią betonu dekoracyjnego jest jego solidność oraz odporność na ścieranie oraz pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił dobrego wyglądu.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają zalety i wady. Przy wyborze materiału najlepiej kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością oraz wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego najlepiej uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których liczy się łatwość mycia. Natomiast jeżeli zależy nam na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej zadowalającym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu prezentowała się wyśmienicie, trzeba pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w stu procentach.

Strona używa cookies
Ok