Dobry prawnik pomoże odzyskać alimenty

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

prawnik toruń adwokat z torunia alimenty długi

Co robić, gdy były małżonek nie płaci alimentów?

W przypadku kiedy od plus minus czterech miesięcy na rachunku bankowym nie zostały zaksięgowane alimenty na dziecko, trzeba przedsięwziąć właściwe kroki, żeby je odzyskać. Niestety częstokroć różne okoliczności pokazują jak jest to żmudne i ile możemy równocześnie się nadenerwować. W przypadku podpisania „kompromisu” fundusze powinny zawsze nadchodzić bezustannie. Natomiast w przypadku werdyktu sądu – nie zawsze tak to się rozgrywa. Od razu po uprawomocnieniu wyroku byli partnerzy przeważnie nie chcą ze sobą „debatować”, i bywa jeszcze tak, że któreś z nich zmienia adres, np. wyjeżdża z kraju. Cierpią na tym oboje oraz dziecko, jakie powinno mieć zapewnione właściwe warunki życia. Alimenty wcale nie są „zbytkiem”, za pomocą którego mamy możliwość zaspokajać subiektywne zachcianki. Są zagwarantowane naturalnie dla dziecka. To małe dziecko jest faktycznym odbiorcą tychże środków finansowych nawet w takich okolicznościach, jeśli we własnym zakresie z nich nie korzysta. Jakim sposobem dać sobie radę w przypadku, kiedy przez cztery miesiące wpłynęło parę groszy z tytułu alimentów na dziecko?

Na wstępie musimy skontaktować się z byłym partnerem, nawet jeżeli jest to niezmiernie uciążliwe. Naprostowanie motywów „na wejściu” dopuszcza okazję do obrania późniejszej drogi. Jeśli to wcale nie pomaga, spotykamy się z brutalnością czy lekceważeniem, musimy wynająć biegłego adwokata, jaki „zaopiekuje się” męczącą nas sprawą „od A do Z”. Musi to być niezawodna osoba, a mianowicie taka która zaangażuje się, będzie asystować nieprzerwanie i wyłoży wszelkie komplikacje prawne.

Składanie wniosku egzekucyjnego do komornika

Jesteśmy w stanie otwarcie wyselekcjonować komornika, u którego zostawimy formularz egzekucyjny. Najlepiej kierować się umiejscowieniem pracowni oraz ilością petentów, których wykonawca musi obowiązkowo obsłużyć w swoim „rewirze”. O szczegóły wystarczy zapytać swojego prawnika, który zweryfikuje, które pracownie będą mogły sprawnie podjąć się pochwycenia dóbr… i są najbliżej byłego małżonka. Warto wpisać wszystkie informacje, które mamy o byłym małżonku – oznaczenia rachunków bankowych, numery tablic rejestracyjnych, informacje o kosztownych rzeczach, adres zameldowania, PESEL oraz wiadomości w sprawie zajmowanych nieruchomości. Ogólnie rzecz biorąc, jeśli dobrze wiemy, że dłużnik posiada konkretny kapitał (w szeregu przypadków ten zaciekle kamuflowany), wolno nam wszystko zakomunikować komornikowi.

Nieefektywna egzekucja nie jest jednoznaczna z tym, iż nie posiadamy już najmniejszych sposobności na zabranie należących się pieniędzy. W wypadku, kiedy urzeczywistniamy kryteria dochodowe, możemy wnioskować o środki finansowe z Funduszu Alimentacyjnego. Egzekucja nieefektywna to inaczej nieuzyskanie alimentów na syna przez okres dwóch miesięcy. „Z urzędu” będą przyjęte właściwe działania odnośnie byłego małżonka. Na wstępie były mąż będzie wezwany na potrzeby omówienia sprawy. Musi obowiązkowo dokładnie opisać swoją sytuację życiową oraz majątkową, np. przesłanki niewysyłania alimentów. Ponadto będzie od niego żądane oddanie oświadczenia majątkowego.

Jeśli zdarzy się sytuacja, gdy dłużnik nie posiada zatrudnienia bądź nieefektywnie szuka zatrudnienia, musi zarejestrować się jako osoba niepracująca w Urzędzie Pracy. Musi ponadto zgodzić się na ofertę zatrudnienia, bo w innym przypadku zostanie uznany za „uchylającego się od zobowiązania alimentacyjnego”. Skoro założył firmę, jaka przynosi same straty, również musi się zarejestrować, ale tym razem jako „osoba poszukująca pracy”. Jeśli dłużnik wykonuje wszelkie powyższe czynności (mianowicie „współpracuje”), nie możemy nic więcej zrobić. Nawet, jeżeli alimentów nadal nie ma. Stosowne procedury przeprowadza się wtedy, kiedy poprzez przeszłe pół roku nie pokrył on więcej niż 50 procent alimentów.

W jakich sytuacjach dłużnik jest ścigany?

Jeśli były partner nieprzerwanie unika opłacania alimentów na dziecko, w końcu zostaje trasatem ściganym przez prawo. W tej sytuacji należy złożyć kwestionariusz o ściganie za przestępstwo z art. 209 paragrafu 1 Kodeksu karnego. Chodzi tutaj po prostu o „uporczywą niealimentację”, a więc okoliczności, w których były małżonek absolutnie nie zamierza płacić, alimentów, bo „po prostu nie” i nie ma równocześnie żadnych uzasadnionych motywów (szczegółowe informacje musi wyjaśnić nam nasz prawnik). Jednocześnie powinniśmy złożyć wniosek do starosty, ażeby zatrzymano prawo jazdy takiemu „delikwentowi” oraz wpisano go do Krajowego Rejestru Długów. Nie będzie mógł uzyskać jakiegokolwiek kredytu z banku, prócz popularnych chwilówek bez BIK, BIG, ZUS, US…

Jeśli dobrze wiemy, iż wierzyciel z pewnością miał majątek, jednak wręczył go dowolnemu członkowi rodziny, w takich okolicznościach mamy możliwość oddać odpowiedni pozew: skargę pauliańską (o jakiej wspomina prawo cywilne) czy doniesienie o popełnieniu przestępstwa, jakie ma za cel utrudnić zaspokojenie potrzeb wierzycieli. Powinniśmy dodatkowo apelować o „alimenty od dziadków”, w przypadku kiedy on nie jest kompletnie w stanie ich płacić.

Jeżeli pragniesz wiedzieć dużo więcej, wejdź w link po prawej stronie – Adwokat Toruń

Strona używa cookies
Ok