Systemy automatycznego podlewania roślin w ogrodzie

Nawadnianie ogrodów – przegląd systemów nawadniania

Jeżeli ważne jest dla nas to, żeby ogród pięknie wyglądał, kluczowym elementem, jaki zachowa go w okazałym stanie jest nawadnianie. Nie wystarczy pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując je do gleby. Każdy ogród potrzebuje wody, niestety zwyczajne metody nawadniania nie dość, że zajmują sporo czasu oraz wysiłek, to oprócz tego wymagają ciągłego pamiętania o wykonaniu tej czynności. Często przyjmuje się, że podobnie jak z koszeniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu pośród innych czynności pielęgnacyjnych. Ze względu na to stworzono systemy nawadniania ogrodów, jakie nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności nawodnienia roślin, ale również mogą dostosowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne metody nawadniania ogrodów

Każdy z nas to zna – korzystanie ze zwyczajnej konewki pobiera niezwykle dużo czasu i sprawdzi się jedynie w maleńkim ogrodzie, dlatego większość z nas co najmniej podejmuje zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie bardziej komfortowe, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom możemy podłączyć wąż pod kran, co o wiele upraszcza dojście do wszystkich zakątków ogrodu, biegania z konewką oraz ciągłego dolewania wody. Do ręcznego podlewania możemy dołączyć pistolet, jaki pozwala na dostosowanie ciśnienia wody, a także zamknięcie wody bez konieczności odcinania kranu, a także specjalne zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które także ułatwiają nawodnienie ogrodu oraz zdecydowanie zmniejszają nasz wkład pracy.

Jeśli jednak myślimy o zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, warto zakupić system nawodnienia ogrodu. Jednym z najmniej skomplikowanych jest specjalny sterownik elektroniczny nakładany na kran, który umożliwia ustawianie momentu podlewania. Wadą tego sposobu są widoczne rozciągnięte po ogrodzie węże oraz niemożliwość powiększenia systemu.

Systemy nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w nieprzerwanym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy przyzywczaić się do widocznych. Aplikacja dużego systemu nawadniania sprawdzi się nie tylko w największych ogrodach, ale też w średnich oraz mniejszych. System nawadniania potrzebuje co prawda przygotowania w postaci planu oraz montażu pełnego systemu. Przeważnie system rozprowadzany jest pod powierzchnią. Niezbędne jest zastosowanie programatora, rur doprowadzających wodę, podpięcia do instalacji wodnej w formie zaworów, a do tego zraszaczy, jakie posłużą do rozprowadzenia wody po całym ogrodzie. Nie oznacza to jednak, że system ma być zainstalowany przed projektem ogrodu.

Rodzaje zraszaczy ogrodowych

Pośród zraszaczy ogrodowych wyróżniamy parę różnych rodzajów, jakie mogą posłużyć do nawodnienia ogrodu. Nadają się one bardzo dobrze jako element systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są niezwykle popularne z tego powodu, że ich kluczową zaletą jest równe nawodnienie wybranej części ogrodu. Wyposażone w nadające wielkość strumienia dysze oraz sterowniki odpowiadają za ciśnienie wody działają doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one stosunkowo niskie, ale ich kluczową zaletą jest to, że po ukończeniu czynności podlewania zanurzają się pod powierzchnią ziemi. Natomiast zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – w głównej mierze sprawdzają się, z uwagi na to, że ich działanie może zostać wyregulowane w obrębie 360o. Świetnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawy i posiadają wiele funkcji oraz są wyższe jakościowo w porównaniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania mniejszych oraz średnich ogrodów. Zasięg wody może docierać 3-22 metrów, a dodatkową funkcją tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym czasie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –przede wszystkim służą tworzeniu niewielkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze w przypadku roślin, jakie nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugą opcją systemu nawadniania ogrodu są linie kroplujące. Z reguły stosowane są przy nawadnianiu korzeni roślin. Ze względu na to będą najlepsze do nawadniania drzew, żywopłotów krzewów ozdobnych oraz warzywników. Plusem tego systemu nawadniania jest to, że nie moczy liści, łodyg ani kwiatów, dzięki temu nie ryzykujemy poparzenia roślin. Dodatkowo to system ekonomiczny, z uwagi na ograniczenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z kabli z kroplówkami, jakie sączą wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im wymierzoną ilość wody.

Mini linie kroplujące

Sprawdzają się tylko na małych przestrzeniach, do nawadniania małych skalniaków, rabat kwiatowych, czy mało rozrośniętych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz samodzielnego wyboru nawadnianych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się w głównej mierze w ogrodach, w których rośliny rosną nieregularnie

Projektowanie ogrodów Toruń

Strona używa cookies
Ok