Nawadnianie ogrodów

Kiedy zależy nam na tym, by ogród wspaniale wyglądał, podstawowym elementem, jaki zachowa go w dobrym stanie jest nawadnianie. To za mało, by pielęgnować rośliny podcinając je, czy dostosowując ich warunki glebowe. Każdy ogród potrzebuje wody, ale zwykłe sposoby nawadniania nie dość, że zajmują sporo czasu oraz wysiłek, to obok tego wymagają ciągłego pamiętania o potrzebie wykonania tej czynności. Często ocenia się, że podobnie jak ze ścinaniem trawy, nawadnianie ogrodu pochłania najwięcej czasu wśród pozostałych czynności pielęgnacyjnych. Z uwagi na to wymyślono systemy nawadniania ogrodów, które nie tylko będą „pamiętały” za nas o konieczności nawodnienia roślin, ale też mogą dopasowywać ilość rozprowadzanej wody.

Tradycyjne sposoby nawadniania ogrodów

Częste stosowanie zwykłej konewki pobiera bardzo dużo czasu i będzie funkcjonalne jedynie w maleńkim ogrodzie, dlatego wiele osób co najmniej decyduje się na zakup węża ogrodowego. To zdecydowanie wygodniejsze, dlatego że dzięki tzw. szybkozłączkom można podpiąć wąż pod kran, co zdecydowanie upraszcza dojście do wszystkich zakątków ogrodu, bez manewrowania z konewką oraz ciągłego dodawania wody. Do ręcznego podlewania z węża możemy dołączyć pistolet, jaki umożliwia regulację ciśnienia wody, a nawet zamknięcie wody bez potrzeby odcinania kranu, a także zraszacze ogrodowe, które wystarczy podpiąć pod wąż oraz które również usprawniają nawodnienie ogrodu oraz znacznie zmniejszają wkład pracy.

Jeśli jednak zależy nam na zautomatyzowaniu czynności nawadniania ogrodu, lepiej zainstalować system nawodnienia . Jednym z najmniejszych jest specjalny sterownik elektroniczny montowany na kran, co umożliwia ustawianie momentu podlewania. Minusem tej metody są widoczne rozłożone po powierzchni ogrodu węże i niemożliwość powiększenia systemu.

Instalacje nawadniania ogrodu

Zachowanie ogrodu w stałym nawodnieniu nie oznacza jednak, że musimy pogodzić się z widocznymi przewodami. Instalacja obszernego systemu nawadniania będzie dobra nie tylko w ogromnych ogrodach, ale także w niewielkich oraz całkiem małych. System nawadniania potrzebuje dobrego zaangażowania w postaci rozplanowania oraz montażu całego systemu. Z reguły system zakopywany jest pod powierzchnią. Konieczne jest podłączenie programatora, rur przenoszących wodę, podpięcia do instalacji wodnej w postaci zaworów, a także zraszaczy, które koniecznych do rozprzestrzeniania wody po całym ogrodzie. Nie ma jednak reguły, że system ma być rozłożony przed projektem ogrodu.

Nawadnianie ogrodu poprzez zraszacze ogrodowe

Wśród zraszaczy ogrodowych znajdziemy kilka różnych typów, które można wykorzystać do nawodnienia ogrodu. Spisują się one wspaniale jako element pełnego systemu nawadniającego.

Zraszacze stałe – są bardzo popularne z uwago na to, że ich bazową zaletą jest miarowe nawodnienie wybranej części ogrodu. Zaopatrzone w nadające kształt strumienia sterowniki oraz dysze odpowiedzialne za ciśnienie wody sprawdzają się doskonale. Zraszacze stałe mogą być wynurzane – są one bardzo niskie, a ich główną zaletą jest to, że po ukończeniu pracy ukrywają się pod powierzchnią. Z kolei zraszacze niewynurzane są na stałe obecne na powierzchni .

Zraszacze ruchome – przede wszystkim są wybierane, ponieważ ich działanie może być wyregulowane w zakresie 360o. Świetnie zdadzą egzamin w nawodnieniu trawników i mają sporo funkcji oraz są lepsze jakościowo w zestawieniu do zraszaczy stałych. Głównie zalecane są do nawadniania średnich i mniejszych ogrodów. Nośność wody może dojść 3-22 metrów, a dodatkową zaletą tego systemu jest to, że da się nawadniać w określonym momencie jedynie wybrany sektor.

Mikrozraszacze –w głównej mierze służą wytwarzaniu niewielkiej mgiełki, z tego względu okażą się najlepsze dla roślin, które nie wymagają zbyt dużej ilości wody.

Nawadnianie liniami kroplującymi

Drugim rodzajem nawadniania ogrodu są instalacje linii kroplujących. Z reguły stosowane są przy podlewaniu korzeni roślin. Z uwagi na to będą doskonałe do nawadniania żywopłotów, drzew, krzewów ozdobnych oraz warzywników. Zaletą takiego systemu nawadniania jest to, że nie zrasza łodyg, liści ani kwiatów, za sprawą czego nie dojdzie do poparzenia roślin. Co więcej jest to system bardzo oszczędny, ze względu na zmniejszenie użycia wody. Linie kroplujące składają się z kabli ze specjalnymi kroplówkami, które sączą wodę. Kroplowniki wydajnie doprowadzają wodę do roślin dostarczając im odpowiednią ilość wody.

Mini linie kroplujące

Warto je stosować zaledwie na niewielkich przestrzeniach, do nawadniania niewielkich rabat kwiatowych, skalniaków, czy niezbyt dużych żywopłotów. Dużą zaletą jest możliwość łatwiej instalacji oraz wyboru podlewanych miejsc. Mini linie kroplujące sprawdzają się przede wszystkim w ogrodach, gdzie rośliny rosną nieregularnie

 

Ogrody

Strona używa cookies
Ok