Ogrody projektowanie i zakładanie – Toruń Bydgoszcz

Do zaprojektowania ogrodu potrzeba czasu i porządnego przygotowania. Zanim ogród będzie pięknym miejscem, gdzie przyjemnie będzie odpocząć, dzięki przyjaznej atmosferze, budowanej przez otoczenie wspaniałych roślin, drzew i krzewów, należy zadbać o fundamenty i zacząć projekt ogrodu od początku. W jakim stylu ogród ma zostać stworzony? Jak powinno się dobierać rośliny? Które z nich zaadaptują się w naszym klimacie? I najważniejsze: w jaki sposób rozmieścić je w dostępnej przestrzeni, aby nie było ich, ani zbyt dużo, ani zbyt mało? Zanim przystąpimy do działania, dobrze jest mieć przygotowany plan.

PROJEKTOWANIE OGRODU – KROK PO KROKU

Analiza terenu

Głównym elementem, na jaki przed wszystkim trzeba zwrócić uwagę, jest sam teren, gdzie powstanie ogród. Należy zebrać wszystkie informacje dotyczące tego, jaka jest przestrzeń, jakie ma granice i co już jest na niej dostępne. Ta wiedza pozwoli ocenić, jakie są możliwości na tym terenie. Co ważne, należy zorientować się we wszelkich czynnikach, jakie wpłyną na ukształtowanie ogrodu. Będą to nie tylko nasłonecznienie, warunki gleby, obniżenia czy podwyższenia terenu, ale także sposób spędzania w nim czasu.

Analiza potrzeb

Przed przystąpieniem do pierwszych prac nad ogrodem, należ też wiedzieć, do czego ogród będzie służył. Projektowanie ogrodu zależne jest od tego, czy ogród ma jedynie pięknie wyglądać, być sferą wypoczynkową, czy obszarem, gdzie domownicy będą aktywnie spędzać czas. Pod uwagę trzeba wziąć także to, czy w projektowanym ogrodzie będą przebywać zwierzęta i dzieci oraz czy musi być dostosowany do osób starszych i niepełnosprawnych. Dodatkowo warto ocenić, czy niezbędne będzie miejsce na spotkania towarzyskie (np. grill, taras lub altana), czy interesuje nas wstawienie oczka wodnego lub basenu ogrodowego, a także, czy planujemy wydzielić przestrzeń na sad lub ogródek warzywny. Wszystko to dobrze ocenić w oparciu o zaplanowany budżet.

Podział funkcjonalno-przestrzenny

Następnym etapem projektowania ogrodu, jest rozplanowanie wszystkich pożądanych elementów w terenie. W tym celu ogród dzieli się z uwagi na funkcjonalność. Rozplanowanie wytypowanych elementów, jest ważne, by ogród był atrakcyjny, a jednocześnie miał swój porządek i dawał użytkownikom pełną swobodę. Trzeba zatem wyznaczyć poszczególne części ogrodu i ustalić gdzie znajdzie się grill, a gdzie będzie basen lub huśtawki dla dzieci. Trzeba jednak pamiętać, by unikać surowych granic. Części właściwie zaprojektowanego ogrodu, przenikają się nawzajem i stanowią harmonijną całość.

Plan komunikacji

Projektowanie ogrodu wymaga także troski o możliwość swobodnego poruszania się. Trzeba zastanowić się, jak złączyć poszczególne części ogrodu oraz wejścia (np. do domu czy garażu). Tutaj kluczowe jest zaprojektowanie podjazdu, furtek i bramy, a także ścieżek, które połączą wszystkie te elementy w spójną całość. Trzeba pamiętać, aby nie przesadzić z ilością ścieżek, ale też, by nie było ich za mało. Na tym etapie zwykle wybiera się też rodzaj nawierzchni, która posłuży do wykonania ścieżek.

Projektowanie zieleni i wyposażenia

Ten etap może być już konkretnym planem tego, jakie rośliny i wyposażenie będą potrzebne, by otrzymać ogród w upragnionym stylu. Dużą pomocą w tym przypadku mogą stać się dobre książki, portale internetowe lub wsparcie specjalisty. Szkic stworzony w oparciu o podział funkcjonalno-przestrzenny dobrze kreować od ogółu do szczegółu, zaczynając od największych elementów jak drzewa, a kończąc na drobnych roślinach ozdobnych. Także dopasowanie wyposażenia i mebli ogrodowych, powinno być celne w stosunku do zaplanowanego efektu tak, aby powstała harmonijna kompozycja, odpowiadająca potrzebom i założeniom projektu.

Przydatne udogodnienia

Dzięki wiedzy, gdzie pojawią się konkretne elementy ogrodu, możliwe jest rozplanowanie systemów nawadniania, pozbywania się nadmiaru wody, czy oświetlenia. Tak, aby woda docierała do skupisk drzew, krzewów i roślin, ale jednocześnie nie zatapiała ich przesadnie oraz, aby kable elektryczne docierały do altany czy tarasu, a ścieżki były widoczne.

Realizacja projektu ogrodu

Dopiero po przygotowaniu szczegółowego projektu ogrodu, można przystąpić do jego realizacji. Przygotowanie terenu, gleby oraz instalacja systemów wodnych i elektrycznego odbędą się jako pierwsze. W czasie sadzenia roślin należy pamiętać o tym, by umiejscawiać je w odpowiednich odstępach, dlatego że wszystkie mają inne tempo wzrostu i mogłyby zagłuszać się nawzajem.

DLACZEGO DO PLANOWANIA OGRODU PRZYDA SIĘ SPECJALISTA?

Projektanci ogrodów mają szeroką wiedzę na temat świata roślin. To właśnie zadaniem projektanta jest właściwie dopasować je do pomysłu klienta. Projektant udzieli też istotnych rad na temat ich wymagań siedliskowych i pielęgnacji, a także oceni, jakie rozmiary uzyskają w przyszłości drzewa i krzewy. Jego praca opiera się też na znajomości uwarunkowań gleby i ukształtowania terenu. Projektant kompleksowo pokieruje nami przez wszystkie etapy projektowania ogrodu i zadba o ich właściwy przebieg.

Dodatkowo część firm specjalizujących się w planowaniu ogrodów proponuje usługi całorocznej pielęgnacji oraz serwisu sezonowego systemów nawadniających i energetycznych. Dzięki temu, klient może liczyć na pomoc z ich strony, by raz zaprojektowany ogród, mógł spokojnie rosnąć i cieszyć na lata.

Strona używa cookies
Ok