Prawo jazdy to nie wszystko – zostań dobrym kierowcą

Bezpieczeństwo w komunikacji samochodowej zależne jest głównie od stylu prowadzenia samochodu. Bardzo często nerwowe i nieprzemyślane zachowania na drodze są powodem kolizji i wystawiają innych na straty materialne i zdrowotne. Najpoważniejszym wrogiem użytkowników komunikacji drogowej jest brak umiejętności przewidywania zagrożeń. Kierowcy bardzo często zawyżają możliwości swoich samochodów i przekraczają granice bezpieczeństwa. Takie sytuacje jak wyprzedzanie na zakręcie czy wyprzedzanie bez zerknięcia w lusterko to normalna rzeczywistość na naszych ulicach, która niestety jest przyczyną tragedii. Obecnie największym wyzwaniem szkół jazdy i ośrodków prowadzących kursy jazdy defensywnej jest rozwijanie świadomości młodych kierowców w przedmiocie przewidywania zagrożeń drogowych i zachowań innych użytkowników ruchu. Propagowanie idei jazdy defensywnej to konieczność w czasach wzmożonego ruchu komunikacyjnego. Dowiesz się zatem jak prowadzić samochód kulturalnie i bezpiecznie, tak by nie przeszkadzać innym kierowcom.

Przygotowanie samochodu do drogi do podstawa

Przed każdą, długą podróżą sprawdź czy wszystko w Twoim samochodzie działa tak jak trzeba. Najczęściej przyczyną wypadków są kwestie pochodzące z złej kondycji samochodów. Bardzo niebezpieczna jest usterka auta na ruchliwej drodze, gdy kierowca znajduje się w sytuacji bez wyjścia. Niektórym sytuacjom da się jednak zapobiec, wykonując profilaktyczne czynności. Najpierw zacznij od weryfikacji ciśnienia opon i oceń ich stan. Sprawne opony samochodowe zabezpieczają przed wypadnięciem z jezdni i utrzymują samochód na powierzchni jezdni. Kolejną bardzo ważną czynnością jest przegląd oświetlenia. Światła zapewniają dobrą widoczność samochodu. Zatroszcz się także o niezawodne hamulce, dzięki którym nie zderzysz się z dziką zwierzyną. Skontroluj także zasób płynów samochodowych. zanim odpalisz samochód wyczyść lusterka i szyby, by móc bez przeszkód obserwować jezdnię i pobocze. Tak naprawdę wszystkie te czynności trwają kilkanaście minut, a w dużej liczbie przypadków mogą uratować nam życie.

Pozytywne nawyki kierowcy pierwszym krokiem do sukcesu

Jazda defensywna ma swoje źródło w głowie każdego kierowcy. To jak przygotujemy się do podróży i jak panujemy nad swoimi emocjami ma niebagatelny wpływ na styl jazdy. Zanim wyruszymy w podróż warto jest zanalizować całą trasę, by nie spotkać niespodzianek, takich jak gwałtowne zawracanie z błędnie wybranej drogi. Orientacja w standardowych na konkretnym odcinku trasy niebezpieczeństwach będzie niezwykle pomocna. Każdy kierowca powinien także zadbać o optymalną pozycję ciała na fotelu. Pamiętaj – usiądź w sposób wygodny, tak by zachować poprawną odległość do kierownicy i do pedałów. Ustaw fotel samochodowy w najlepszy dla siebie sposób i w dalszej kolejności ustaw lusterka tak, by ledwie było w nich widać bok samochodu. W lusterku musisz mieć możliwość obserwacji całej jezdni. Podczas długiej podróży istotny jest komfort podróżowania. Dobierz adekwatną wilgotność i temperaturę w środku samochodu, zwracając uwagę na to, że nie powinno być w niej zbyt ciepło. Wysoka temperatura w samochodzie może wpływać na dolegliwość oczu i szybkie zmęczenie organizmu. Jakiekolwiek ruchome elementy w samochodzie, bagaże, czy znajdujące się w bagażniku zapasy płynów samochodowych powinny być przywiązane do boków, by nie przemieszczały się podczas prowadzenia auta. Dokonanie tych wszystkich zadań lepiej przygotuje Cię do dłuższej drogi.

Jak analizować otoczenie?

Bardzo często zdarza się nam obserwować zachowania innych uczestników ruchu drogowego . Pytanie jest jednak, czy umiemy wyciągać z tego sensowne wnioski? W trakcie nauki na prawo jazdy instruktorzy opowiadają nam o tym, czym jest zasada ograniczonego zaufania. Na co dzień zastosowanie tej zasady jest niezwykle pomocne i maksymalizuje poziom bezpieczeństwa na drogach. Oczywiście nie zawsze możemy zauważyć błyskawiczną zmianę pasa ruchu, czy zjechanie samochodu bez jakiejkolwiek informacji. Jadąc z odpowiednim odstępem ( według specjalistów są to 3 sekundy od samochodu jadącego przed nami) i nie rozpraszając się zbytecznymi czynnościami, takimi jak rozmowa przez telefon, mamy możliwość lepiej ocenić postawy innych kierowców i błyskawicznie odpowiedzieć na zbliżające się niebezpieczeństwa. Pamiętajmy także o tym, aby samemu dużo wcześniej informować innych kierowców o swoich zamierzeniach. Kierunkowskaz informujący o kierunku jazdy powinien być opalony na długo przed obniżeniem prędkości. Jadąc blisko sygnalizacji świetlnej na skrzyżowaniu sprawdźmy jakie światło świeci się na równoległym przejściu dla pieszych. Czerwona barwa światła na pasach mówi nam, że w nie długo dla naszego kierunku również zmieni się kolor sygnalizacji. Patrz w lusterka, szczególnie przy możliwości wyprzedzenia, by nie doprowadzić do kolizji z pojazdem, który zdecydował się na ten manewr wcześniej. I podsumowując, staraj się jeździć kulturalnie. Nie denerwuj się, ani innych bez potrzeby. Umożliwiaj innym bezpieczne opuszczenie skrzyżowania i w miarę możliwości przepuszczaj pieszych na pasach. Bezpieczeństwo jest głównie zależne od Twojego zachowania!

Nie często dostajemy szanse na kompletne przećwiczenie wszystkich sytuacji na drodze. Ograniczony czas zajęć praktycznych na szkoleniu na prawo jazdy pozwala jedynie zapoznać się z niebezpieczeństwami w ruchu drogowym. Jednak od zeszłego roku co raz większa liczba placówek zajmujących się szkoleniami dla kierowców prowadzi kursy bezpiecznej jazdy, na których możesz odkryć czym jest jazda defensywna w praktyce i jak jeździć bezpiecznej. Wiele szkół doskonalenia stylu jazdy proponuje zajęcia na torze poślizgowym i w symulatorze zagrożeń w ruchu, co lepiej wykształca umiejętności kierowców. Kurs jazdy bezpiecznej to przeciętnie koszt 400 złotych za podstawową formę szkolenia. Mało czy dużo, niech każdy z Was oceni z osobna. Jednak pamiętajcie, że bezpieczeństwo i nasze zdrowie nie mają ceny.

Jeżeli interesuje Cię kurs jazdy bezpiecznej, zadzwoń do naszej palcówki doskonalenia techniki jazdy w Toruniu. Oferujemy ciekawe promocje i doskonałe zaplecze. Zapraszamy do wyspecjalizowanego ODTJ w Toruniu i na naszą stronę www: prawo jazdy.

Strona używa cookies
Ok