Kurs na prawo jazdy dla Ciebie

Prawo jazdy to współcześnie dokument obligatoryjny. Pomaga nam w znalezieniu zatrudnienia (spora liczba kierowników podkreśla, że w trakcie poszukiwania pracownika bierze pod uwagę czy konkretny kandydat posiada prawo jazdy) i zwiększa naszą własną wygodę. Mamy możliwość dostrzec, ze co raz większa liczba młodych osób (w wieku licealnym) zapisuje się na szkolenie na prawo jazdy kat B, mimo, że uaktualniane przepisy zdecydowanie utrudniają zaliczenie egzaminu państwowego.

Posiadając własny samochód mamy możliwość się przemieszczać bez dodatkowego problemu. Jednak istnieje jeszcze jeden kluczowy atut posiadania prawa jazdy – możliwość zdobycia dobrze płatnej i pasjonującej pracy. Już z kategorią B Twoje możliwości na rynku pracy się podwyższają. Posiadając znaczniejszą ilość kategorii (np C+E) mamy szansę zyskać stanowisko w przewozie międzynarodowym. Pensja na tej pozycji, dla nowych kierowców, jest minimum dwukrotnie większa niż najniższe polskie wynagrodzenie. Kierowcy ciężarówek z rocznym doświadczeniem są w stanie szacować zarobki przekraczające 4 000 złotych. Podobnie rysuje się nam sytuacja osób, które mają kompetencje do transportu osób – prawo jazdy kat.D.

Dzisiaj przytoczymy Tobie krok po kroku, najbardziej korzystne kategorie prawa jazdy. Opowiemy także o specjalistycznych kursach dotyczących doskonalenia techniki prowadzenia samochodu. Mamy nadzieję, że po lekturze tego mini przewodnika zapiszesz się na właściwy dla Ciebie kurs do szkoły jazdy.

Prawo jazdy kat. B – najpopularniejszy kurs

Szkolenie na prawo jazdy w kategorii B to najpopularniejsze i zarazem najkrótsze szkolenie, w jakim mogą wziąć udział osoby pełnoletnie o odpowiednich predyspozycjach fizycznych i psychicznych poświadczonych przez lekarza. Kurs składa się z dwóch faz – teoretycznej i praktycznej. Na wykładach teoretycznych kursanci pozyskują wiedzę o obsłudze pojazdu osobowego i o normach ruchu drogowego. Każdy uczestnik kursu powinien również ukończyć ćwiczenia powiązane z pierwszą pomocą. Aby przejść do ćwiczeń praktycznych (prowadzenie samochodu) uczestnik musi zdać wewnętrzny egzamin kompetencji. Ćwiczenia praktyczne trwają 30 godzin, po czym uczestnik szkolenia może przystąpić do egzaminu końcowego w WORD. Prawo jazdy kat. B uprawnia do prowadzenia pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) do 3,5 tony, oraz pojazdu wolnobieżnego. Kursy na prawo jazdy kat. B prowadzone są przez szkoły jazdy właściwie w dowolnej gminie. Koszt szkolenia to najczęściej 1300 złotych.

Prawo jazdy kat. C – witaj ciężarówko

Bardzo duża liczba moich przyjaciół opowiada, przyznaje iż od najmłodszych lat marzyło by, zostać kierowcą ciężarówki. Nawet niektóre kobiety twierdzą, że ten zawód jest dla nich atrakcyjny. Kierowca samochodu ciężarowego to praca pełna, ryzyka, ale także atrakcyjnych doświadczeń. Jeżeli nie straszne Ci są długie trasy i noce w wąskiej kabinie, to praktycznie może spełnisz się w tym zawodzie. Na początku jednak musisz przejść szkolenie na prawo jazdy kat. C. A jeśli marzy Ci się prowadzenie samochodu ciężarowego z przyczepą (potocznie nazywanego TIR-em) dodatkowo powinieneś zrobić jeszcze kurs na kat. E. Harmonogram kursu prezentuje się dość analogicznie jak szkolenie na samochody osobowe z tą drobną różnicą, że na ćwiczeniach z praktyki prowadzisz samochód który waży znacznie ponad 4 tony. Zdobycie dokumentu potwierdzającego umiejętności także możliwe jest po zaliczeniu egzaminu w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego. Lecz to jeszcze nie wszystko. Osoby myślące o pracy w samochodzie ciężarowym potrzebują zakończyć jeszcze jeden kurs tzw. wstępną kwalifikację. Jest to szkolenie, które potwierdza Twoje umiejętności kierowcy zawodowego. Praktycznie jest to po prostu dodatkowy kurs za który musisz uiścić opłatę. No ale przepisy to przepisy.

Kursy z techniki jazdy

Kursy doskonalenia techniki jazdy, których celem jest zwiększenie wyobraźni osób kierujących samochodami, przygotowywane są w Ośrodkach Doskonalenia Techniki Jazdy. Proponowane są zarówno początkującym, jak i kierowcom z wieloletnią praktyką, dla których istotne jest regularne podwyższanie predyspozycji w podróżach służbowych. Te specjalistyczne szkolenia omawiają takie kwestie jak – jazda oszczędna, jazda bezpieczna, czy ryzyka w ruchu ulicznym. Prowadzone ćwiczenia takie jak jazda na macie poślizgowej, jazda w zakręcie podsterownym, czy nagłe zmiany zachowania uczestników ruchu mają tworzyć właściwe postawy za kierownicą i uruchamiać wyobraźnię kierowców co do nieprzewidywalnych wydarzeń. Fachowe szkolenie jazdy defensywnej, czy praktyczne szkolenie z zagrożeń w ruchu drogowym to znakomite rozwiązanie dla ludzi, którzy chcą uzyskać większą swobodę za kierownicą.

Szkoły jazdy oferują nam co raz więcej kursów, w trakcie których mamy okazję ulepszyć lub skontrolować swoje umiejętności na drodze. Jedno jest pewne – dobrze jest uzbierać trochę pieniędzy i zapisać się na kurs na prawo jazdy. Im szybciej tym łatwiej. Świetnym okresem na rozpoczęcie szkolenia na prawo jazdy kat. B jest końcówka szkoły średniej, kiedy nie masz jeszcze pracy i innych obowiązków. Wielu rodziców zapisuje swoich nastolatków na kursy w ramach niespodzianki na osiemnaste urodziny. To na pewno najlepsza inwestycja w samodzielne życie.

Wszystkie kursy odnajdziesz w ofercie szkoły jazdy Rajder w Toruniu. Wejdź teraz na stronę www klikając tutaj: prawo jazdy torun

Strona używa cookies
Ok