Stomatolog dziecięcy

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma też traumę na myśl o nakazanych wizytach u dentysty szkolnego, który gwałtownie wpychał grube palce do ust, rozrywając nam kąciki. Żeby oszczędzić naszemu dziecku podobnych przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest istotne, trzeba starannie wybrać specjalistę, który nie wystraszy, a przyciągnie malucha. Jakie warunki musi spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszych?

  1. Wizyty adaptacyjne

Lekarze twierdzą, że pierwsza wizyta w gabinecie dentystycznym powinna nastąpić w wieku 2-3 lat. Gabinet dentystyczny, który tak często przeraża dorosłych, tym bardziej jest powodem stresu dla naszej pociechy. Jeżeli więc masz w planach zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który ma w ofercie specjalne usługi adresowane dla dzieci. Mnóstwo gabinetów stworzonych specjalnie dla dzieci oferuje wizyty adaptacyjne. Jak wygląda wizyta adaptacyjna? To stopniowe oswajanie się najmłodszych z gabinetem stomatologicznym. Kluczową sprawą jest przednia zabawa: w trakcie wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet przeprowadzić mały zabieg dentystyczny na maskotkach. Niesamowicie ważny jest także udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami przebadać zęby, grzecznie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać usta i pokazywać, że nie ma się czego bać. Dziecko wyczuwa stres rodziców, dlatego niezwykle istotna jest też swobodna rozmowa z dentystą i komunikowanie maluszkowi najprostszych reguł pielęgnację jamy ustnej już w trakcie pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele o kształcie zwierzątek, kolorowanki, puzzle  w poczekalni, monitor z kreskówkami odwracające uwagę dziecka, pastelowe kolory, bohaterowie ulubionych kreskówek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to jedynie nieistotne detale, jednak dla malucha mają one duże znaczenie. Dobrze udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej komfortowo, pomieszczenie nie jest dla niego nowe. Dzięki temu nie wpada w nerwy i prościej rozproszyć jego uwagę i przeprowadzić niezbędne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla maluchów

Zdarzają się osoby, które uważają, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, przecież i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Nieleczone mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie mleczaków prowadzi natomiast do patologii zgryzu przy wyżynaniu się zębów stałych. Dlatego bardzo istotne jest, by regularnie sprawdzać stan zębów dziecka by nie doprowadzić do tego, by konieczne było usuwanie zęba.

Jeszcze niedawno specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, wzdrygając się, wspomina pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla maluchów ale także nowoczesnymi metodami znieczulenia. Pierwszą z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się spokojne wręcz nieco oszołomione. W tym miejscu należy podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko użycie budzącej strach strzykawki, ale też nieprzyjemne poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą innowacyjną metodą jest znieczulenie komputerowe– jak ono wygląda? Jest to zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania za pomocą dźwięku. Komputer emituje dźwięk o różnym natężeniu i stopniowo wprowadza najmłodszych w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, tak jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez stomatologów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby stosowania strzykawek, a dodatkowo unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług dedykowanych dzieciom możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych wypełnień. W tym wypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to jedynie mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Cechy dobrego dentysty dla dzieci

Podczas szukania gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wyszkolony i profesjonalny. Przede wszystkim musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć duże pokłady cierpliwości. To bardzo istotne by dziecko zaufało dentyście i się go nie obawiało, dlatego istotne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma wymagane podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty dentysta powinien też opowiedzieć maluszkowi jak będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach malca. Bardzo dobrze świadczy o dentyście, jeśli dodatkowo wytłumaczy i pokaże naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje zęby- w jaki sposób i ile razy dziennie je myć i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by wiedział, że wizyta u dentysty to zupełnie przyjemna rzecz, której nie trzeba się obawiać.

Gabinet stomatologiczny Grudziądz

Strona używa cookies
Ok