Radiologia w gabinecie dentystycznym

RTG zębów w gabinecie dentystycznym

Radiologia u dentysty służy w głównej mierze szczegółowej diagnostyce dolegliwości. Stomatolodzy wykonują prześwietlenia rentgenowskie, żeby mogli zdobyć obszerne dane na temat położenia i stanu zębów w szczęce. Z reguły pozwala to na dostrzeżenie problemów, niewidocznych, podczas rutynowego badania na wizycie kontrolnej.

Radiologia u dentysty to nic innego jak rentgenowskie prześwietlenia zębów. Z reguły te prześwietlenia występują w dwóch rodzajach – zewnątrzustne i wewnątrzustne. RTG zębów wewnątrzustne, nazywane jest także zdjęciem punktowym zapisuje obraz 2 lub 3 zębów. Wartością tego zdjęcia jest to, że szczegółowo ukazuje poszczególne zęby, dzięki czemu umożliwia dentyście diagnozę. Natomiast zdjęcie rentgenowskie zębów zewnątrzustne odkrywa cały komplet zębów. Wliczające się do tej grupy zdjęcie pantomograficzne wskazuje rozmieszczenie zębów względem siebie oraz względem szczęki i zdjęcie cefalometryczne, czyli boczne, jakie przedstawia obraz zatoki przynosowej, tkanek miękkich oraz podniebienia twardego.

Wskazania do badań rentgenowskich w stomatologii

RTG zębów u stomatologa konieczne są dla odmiennych działów stomatologii. Najczęściej, specjalistycznego użycia rentgena, dentysta potrzebuje w implantologii, chirurgii stomatologicznej, ortodoncji, protetyce i w endodoncji (czyli w leczeniu kanałowym).

RTG zębów przydaje się rozpoznawaniu chorób zębów, dziąseł, okołowierzchołkowych tkanek, zapalnych stanów, zmian kostnych – w tym zwapnienia, torbiele, martwica – i zaburzeń stawu skroniowo-żuchwowego.

Zdjęcia rentgenowskie włączają się także jako podstawowy element przed zabiegami i leczeniem, które oczekują uprzedniego rozpoznania położenia zębów. Dzięki temu ortodonta diagnozuje wady zgryzu, a protetyk ocenia, jak wielką dziurę wynikającą z utraty zęba albo zębów, trzeba uzupełnić.

Jeśli pacjent uczestniczył w nieszczęśliwym wypadku oraz doznał urazu zębów lub szczęki, dentysta też kieruje go na podjęcie radiologicznych badań. RTG zębów ukazuje  ewentualne powikłania lub błędy – np. pokaże miejsce narzędzia, jeżeli ugrzęzło wewnątrz kanału zęba, a do tego jest niezbędnym krokiem w diagnostyce nowotworów.

Zwykle dentysta zleca powtórzenie zdjęć RTG po zakończeniu leczenia, aby stwierdzić jego rezultat.

Jak przebiega RTG zębów u dentysty?

Współcześnie często w gabinetach dentystycznych realizuje się badania radiologiczne na miejscu od razu w czasie wizyty. To ogromne uproszczenie dla pacjentów, dlatego że nie muszą umawiać się na kolejną wizytę, czy specjalnie szukać pracowni RTG. Plusem jest to, że zrobienie zdjęcia rentgenowskiego zębów nie sprawia bólu i nie oczekuje od pacjenta wyjątkowych przygotowań. Warto normalnie zjeść posiłek, napić się i przyjąć swoje leki.

Jedynym wymaganiem przed badaniem rentgenowskim zębów jest zdjęcie wszystkich przedmiotów z metalu ze strefy twarzy i szyi. Tak więc na RTG u dentysty lepiej przyjść bez spinek oraz biżuterii, a minutkę przed zabiegiem trzeba zdjąć okulary, protezy oraz aparaty słuchowe.

Samo przeprowadzenie zdjęcia rentgenowskiego zębów u stomatologa trwa tylko kilka sekund, zwłaszcza, że przy postępie technologicznej, zazwyczaj jest to już RTG cyfrowe. Warto zauważyć, że dentysta, który wykonuje RTG przedstawia pacjentowi szczegóły oraz informuje go o poszczególnych etapach badania.

Prześwietlenia RTG budzą niepokój, z powodu promieniowania. Promieniowanie X, jak powszechnie wiadomo, wpływa na organizm, jednak nie ma powodów do obaw, dlatego że w czasie wykonywania prześwietlenia RTG zębów u dentysty, nie jest to groźne dla zdrowia. Ciało pochłania bardzo małą dawkę, a do tego każdy pacjent ubiera fartuch ochronny. Należy pamiętać, by nie wykonywać RTG za często, maksymalne raz na pół roku, dlatego należy pamiętać, kiedy miało się je ostatnim razem. Prześwietleń rentgenowskich powinny omijać ciężarne kobiety, niezależnie od tego, czy mają być przeprowadzone dla dentysty czy innego lekarza. Jeżeli to nie jest niezbędne lepiej, żeby ciężarna zrezygnowała z badania.

Zalety radiologii cyfrowej u stomatologa.

Z uwagi na to, że RTG zębów da się wykonać w gabinecie stomatologicznym w metodą cyfrową, warto znaleźć plusy takiego rozwiązania. Wcześniej rolę nośnika rentgena miała klisza, która zazwyczaj wymagała sporo miejsca i mogła szybko ulec uszkodzeniu czy nawet zniszczeniu.

W przypadku dentystycznego rentgena w formie cyfrowej takie problemy nie istneją, dlatego że pliki można zachować w pamięci komputera. To dodatkowa zaleta, dlatego że umożliwia ona przekazywanie prześwietlenia radiologicznego w wybrane miejsce, bez konieczności dźwigania całkowitej dokumentacji leczenia radiologicznego. Stomatolog może je zobaczyć i swobodnie powiększać zdjęcie. W takiej formie RTG jest znacznie wytrzymalsze, bo trudno je uszkodzić.

Warto dodać, że metoda radiologii cyfrowej umożliwia rezygnację z gromadzenia odpadów, które powstają przy użyciu klisz rentgenowskich.

To badanie jest niezwykle dokładne i świetnie sprawdza się w diagnostyce stomatologicznej.

www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok