Most protetyczny

Usunięcie zęba łączy się z potrzebą jego odbudowy, aby nie dopuszczać do następnych dolegliwości. Oboczne zęby i zęby naprzeciw wymagają wsparcia, inaczej one również mogą się chwiać,  a w efekcie wypadać. Z uwagi na to dentyści zalecają szybko wypełnić przerwę. Jednym z często używanych w stomatologii wypełnień, są mosty protetyczne. Żeby móc zaaplikować most protetyczny, w jamie ustnej pacjenta muszą wciąż mieścić się zęby, które staną się oparciem dla mostu. Ten sposób wypełnienia protetycznego może więc zostać używany tylko jeśli przerwa mieści się pomiędzy zębami sąsiednimi. Znaczącym plusem tego wyjścia jest to, że da się tak zastąpić do nawet trzech zębów jeden przy drugim na raz. Mosty protetyczne są zakładane na stałe, z uwagi na co są zdecydowanie bardziej komfortowe w przeciwieństwie do ruchomych protez. Chociaż znaczna część pacjentów boi się resztek jedzenia przedostających pod most, stomatolodzy zapewniają – nie ma powodów do zmartwień, ponieważ właściwie dobrany most do tego nie dopuszcza i jedzenie nie przedostaje się do środka. Warto przemyśleć wybór mostu protetycznego, ponieważ jest to wygodne oraz estetyczne wypełnienie.

Jakie są rodzaje mostów protetycznych

Most protetyczny odznacza się bardzo prostą budową. Stworzono go z 2 filarów, które zakłada się na przylegających do luki zębach i z przęsła, jakie zasłania utracony ząb. Istnieją dwa rodzaje mostów protetycznych. Ten najbardziej powszechny zakłada się na specjalnie graniczące zęby, czasami bywa również tak, że zamiast zębów filarami okazują się implanty zębowe. Ten rodzaj mostu jest niezwykle trwały oraz wykorzystywany w większości klinik dentystycznych. Są również miejsca, w których koronę uzupełniającą brakujący ząb przykleja się do sąsiednich zębów pacjenta. Taka technika jest rzadziej wykorzystywana, ponieważ jest bardziej nietrwała i da się nią zastąpić tylko pojedynczy ząb.

Z reguły mosty protetyczne dentystyczne wykonywane są z paru oddzielnych materiałów. Niezwykle estetyczne są pełnoceramiczne mosty, w których tak samo most jak i jego podbudowa są stworzone z cyrkonu. Tak samo często zakładane są porcelanowe mosty na podbudowie metalowej – najczęściej ze stali, a czasami na życzenie pacjenta ze złota. Nie tak trwałe oraz mniej estetyczne są przygotowane z kompozytu (tworzywa, z jakiego wykonywane są białe plomby dentystyczne) na podbudowie zrobionej z włókna szklanego.

Wskazania do wykonania mostu protetycznego

Wykonanie mostu protetycznego wskazanie jest przed wszystkim takim pacjentom, którzy pragną trwale odbudować przerwę po utracie zęba albo zębów, lecz nie chcą wydać na droższe implanty dentystyczne. Mosty protetyczne absolutnie wystarczają, żeby zamaskować widoczną przerwę oraz zatrzymać narastające chwianie się zębów sąsiednich i spowolnić utratę kości w miejscu braku zęba. Utrata kości to poważna sprawa, bo wpływa nie tylko na zdrowie jamy ustnej, ale również sam wygląd twarzy, która może przez to wyglądać starzej. Wypełnienie luki po zębie u stomatologa oznacza, że odzyskujemy odpowiedni rozkład sił w czasie żucia i prawidłowe funkcje oraz konstrukcję zgryzu. Tą techniką minimalizujemy ryzyko wystąpienia chorób dziąseł i przyzębia ze względu na odkładające się w luce pozostałości jedzenia. Głównym dla pacjentów aspektem założenia mostu protetycznego jest odzyskanie piękna uśmiechu. Wymóg, jaki należy spełnić, żeby dentysta mógł założyć most protetyczny jest odpowiednia jakość i ilość filarów do utrzymania mostu. Filary należy mieć zdrowe, żeby obciążenie nie przyczyniło się do ich wczesnego zepsucia.

Etapy wykonania mostu protetycznego?

Pierwszym elementem każdego zabiegu stomatologicznego jest ogólna diagnoza oraz badania, które pozwolą stomatologowi ocenić, czy zastosowanie mostu protetycznego jest właściwym wyborem, biorąc pod uwagę stan jamy ustnej pacjenta. Gdy dentysta nie zauważy żadnych ograniczeń, będzie mógł przystąpić do działania. Jeżeli zgodnie z planem filarami mostu protetycznego mają być naturalne zęby pacjenta, należy je przygotować. Według tego dentysta musi odrobinę je oszlifować, żeby następnie możliwe było indywidualne dostosowanie mostu. Mimo obaw wielu pacjentów szlifowanie zębów jest bezbolesne, ponieważ mieści się w zakresie szkliwa. Zabieg ten nie psuje zębów, a przeprowadzający go lekarz dentysta zawsze wie, jak dużą część zęba może oszlifować. Ten zabieg nie będzie potrzebny w przypadku oparcia mostu protetycznego na implantach. Kiedy zęby będą już gotowe, kolejnym krokiem zakładania mostu protetycznego jest pobranie odpowiednich wycisków. Zgodnie z nimi, dentysta protetyk zaprojektuje idealnie dobrany most. W czasie, kiedy w pracowni protetycznej powstaje most protetyczny, dentysta aplikuje tymczasowy most, jakiego przeznaczeniem jest osłona oszlifowanych zębów. Kiedy finalnie most będzie już gotowy, dentysta dopasowuje go do jamy ustnej, po czym aplikuje na stałe.

Zalety zakładania mostów protetycznych

Podstawowymi zaletami mostów protetycznych jest ich wytrzymałość oraz estetyka. Dzięki nim możemy odbudować kilka zębów na raz oraz odzyskujemy wszelkie funkcje żucia. Wypełnienie braku zęba mostem protetycznym przywraca piękno uśmiechu i komfort.

Protezy zębów  Toruń

Strona używa cookies
Ok