Leczenie ortodontyczne Toruń

Ortodonta pracuje nad naprawą wad szczęki oraz nieprawidłowości i krzywych zębów. Co należy wiedzieć? Wada zgryzu bazuje na nieodpowiednim umiejscowieniu zębów lub szczęki, co z kolei prowadzi do znaczących problemów z wysławianiem się, zaburzenia symetrii twarzy – oddziałując niekorzystnie na wygląd i będąc przyczyną kompleksów w późniejszym wieku. Przebieg poprawy wady zgryzu jest długotrwały i zajmuje zazwyczaj około 2 lat.

Przyczyny powstawania wad szczęki

Wady zgryzu dzielą się na wrodzone i nabyte. Do zmiany żuchwy może dojść już we wczesnym rozwoju dziecka, jeszcze w trakcie ciąży, jednak zwykle są to złe nawyki maluchów. Nieustanne ssanie kciuka czy źle dopasowanego smoczka, gryzienie przedmiotów (na przykład twardych zabawek), zgrzytanie zębami, czy oddychanie przez usta wpływa na zniekształcenia szczęki. Także niewłaściwe układanie dziecka podczas karmienia piersią, może oznaczać problemy. Na pierwszy przegląd kontrolny dobrze zaprowadzić dziecko w wieku około 7 lat. Dzięki temu ortodonta szybko wskaże możliwe zmiany oraz zatroszczy się o prawidłowy rozwój dziecka.

Dlaczego wizyta u ortodonty jest przydatna?

Nieleczenie albo lekceważenie wady wiedzie do jej rozwinięcia, a to z kolei podwyższa ryzyko seplenienia i krzywizny zębów oraz może powodować kłopot w żuciu, a nawet oddychaniu. Zły układ szczęki oznacza bóle zębów, ich ruszanie się lub przedwczesne ścieranie. Sprzyja to także kumulowaniu kamienia nazębnego oraz może być przyczyną powstawania chorób dziąseł, próchnicy, czy paradontozy.

Rodzaje wad zgryzu

Tyłozgryz – najczęstsza wada zgryzu. Dolne zęby są cofnięte względem górnych, przy czym zęby przednie nie stykają się wzajemnie. Zdarza się, że górne siekacze pochylają się w kierunku górnej wargi, a twarz odkształca się poprzez cofnięcie żuchwy.

Przodozgryz – w tym przypadku to górne zęby są cofnięte. Powstaje widoczne przemieszczenie brody na przód.

Zgryz krzyżowy – zarówno zęby dolne jaki i górne, zachodzą na siebie nieregularnie na niektórych odcinkach lub w całym łuku zębowym.

Zgryz głęboki – górne zęby zachodzą i przykrywają 2/3 wysokości zębów dolnych. Powoduje to utratę symetrii twarzy ze względu na zmniejszenie dolnego odcinka. Tak usytuowane zęby nadmiernie się ścierają,  co prowadzi do chorób dziąseł i przyzębia.

Zgryz otwarty – zęby wcale nie stykają się ze sobą. Wada przeszkadza w żuciu pokarmu, a także w właściwej wymowie – zwłaszcza spółgłosek przedniojęzykowo zębowych (t, d, s, z, dz, c, n, ł). Skutkiem zgryzu otwartego jest wydłużenie twarzy i niedorozwój szczęki.

Stłoczenia zębów – pojawiają się wtedy, gdy zęby mają nieodpowiedni rozmiar w stosunku do zębodołów. Wychodzą poodwracane lub w złych miejscach, z powodu braku przestrzeni w jamie ustnej.

Zęby odseparowane – pomiędzy zębami są widoczne szpary, wynikające z nadmiaru miejsca w szczęce.

Jak leczyć wady zgryzu? Kiedy zalecany jest ortodonta?

Leczenie wady zgryzu zwykle rozpoczyna się od chwili wyrżnięcia zębów stałych, czyli około 11 roku życia, choć ortodonci zalecają zadbanie o prawidłowy zgryz w każdym wieku. Szczęki dzieci są znacznie bardziej plastyczne, niż szczęki osób dorosłych, a więc leczenie jest prostsze i zmniejsza się ryzyko bólu lub powikłań, jednak korekcja zębów jest dostępna dla każdego.

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Aparaty ortodontyczne dzielą się na stałe — przyklejane do zębów specjalistycznym klejem oraz ruchome — możliwe do samodzielnego zdejmowania. Aparaty ruchome są częściej stosowane u dzieci, niż u dorosłych.

Aparat tradycyjny, metalowy — siłą, która koryguje wadę, jest w tym przypadku łuk połączony z metalowymi zamkami, które przykleja się do pojedynczych zębów i przytwierdza przy użyciu ligatur ortodontycznych. Dla uatrakcyjnienia, szczególnie dla młodszych pacjentów, istnieje możliwość wyboru wielokolorowych ligatur. Dla dbających o większą estetykę możliwe są warianty z zamkami ceramicznymi, porcelanowymi, szafirowymi lub kryształowymi, które są niewidoczne na tle zębów. Sprawdzają się zwłaszcza u posiadaczy białych zębów.

Aparat lingwalny — mocowany jest odwrotnie niż ten tradycyjny, bo od wewnątrz jamy ustnej. Projektowane są dla każdego pacjenta indywidualnie i niwelują wstyd związany z noszeniem aparatu na zębach, bo ten jest niewidoczny. Wadą tego aparatu jest początkowa trudność wyraźnego mówienia.

Aparat samoligaturujący — ten rodzaj aparatu ortodontycznego różni się od innych budową. Łuk ortodontyczny przytrzymuje zestaw klapek, dzięki czemu drut jest ruchomy, a korekcja wady zgryzu trwa krócej.

Aparat Clear Aligner — to przezroczysta nakładka na zęby dopasowywana indywidualnie, która jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które cenią estetykę. Aparat jest praktycznie niewidoczny, a dzięki możliwości zdjęcia go samodzielnie, jest łatwy w utrzymaniu higieny.

Ile kosztuje aparat ortodontyczny?

Koszty aparatów ortodontycznych są związane z typem wybranego rodzaju. Do najtańszych należą te tradycyjne. W ich przypadku ceny za jeden łuk rozpoczynają się od 1200 złotych. Nowsze rozwiązania, bardziej komfortowe – niemetalowe czy przezroczyste — wymagają większego nakładu. Ich ceny wahają się od 3 do 6 tysięcy. Koszt najdroższych aparatów lingwalnych może przekraczać 12 tysięcy .  Aparaty ortodontyczne są też dostępne do wzięcia na kredyt. W koszt leczenia trzeba także wliczyć koszty wizyt kontrolnych, których ilość jest oparta o czas leczenia. Leczenie ortodontyczne może być finansowane przez NFZ dla pacjentów poniżej 12 roku życia i tylko w przypadku aparatów ruchomych.

Jak dbać o aparat na zęby?

Dbałość o jamę ustną  w trakcie leczenia ma ogromne znaczenie. Aparat może początkowo przeszkadzać, ze względu na to, że znacznie łatwiej przyklejają się do niego pozostałości posiłku. Należy myć zęby po jedzeniu i wystrzegać się pokarmów, które mogą pozostawać na zamkach i powodować ich odczepienie. Z kolei twarde produkty mogą trwale uszkodzić aparat.

Czy aparat ortodontyczny uniemożliwia leczenie zębów?

To, czy można leczyć zęby w ciągu leczenia aparatem na zęby, przede wszystkim ciekawi pacjentów, co zdecydowali się na stały aparat. Nie wolno wyjmować go samemu, a przez to w obecności jakichś problemów konieczna jest wizyta w gabinecie stomatologa ortodonty. Na początku leczenia aparatem na zęby każdy pacjent powinien zadbać o to, aby jego zęby były w pełni wyleczone. W ten sposób neutralizuje się ryzyko nadwyżkowych wizyt naprawczych w trakcie leczenia aparatem na zęby. Nie ma jednak przeciwwskazań do leczenia zębów, jeżeli pacjent ma stały aparat na zęby.

Korzystanie z aparatu na zęby łączy się większą koniecznością troski o zęby. Z uwagi na przyczepione na zębach zamki oraz pozostałe elementy budowy aparatu na zęby, usuwanie resztek i osadów jedzenia jest trochę trudniejsze. Dlatego pacjenci leczący się ortodontycznie muszą uważniej myć zęby, szczególnie w pobliżu aparatu na zęby. Zaniedbanie higieny w tym okresie, może spowodować, że na uprzednio wyleczonych zębach pojawią się próchnicowe zmiany. W takiej sytuacji powinno się zapisać się na wizytę w gabinecie dentysty. Lekceważenie próchnicy z uwagi na aparat ortodontyczny może spowodować negatywne skutki. Próchnica z łatwością atakuje na kolejne zęby, dlatego lepiej zniwelować problem.

Leczenie w trakcie korzystania z aparatu jest możliwe. Jeśli aparat uniemożliwia dostęp do nadpsutego zęba, można go zdjąć na czas leczenia. Ten zabieg nie przeszkodzi w skuteczności leczenia ortodontycznego.

Ortodonta

Strona używa cookies
Ok