Gabinet stomatologii estetycznej

Stomatologia estetyczna – nowoczesne zabiegi

Nowoczesna stomatologia estetyczna bazuje na zdobytej przez lata wiedzy dentystów oraz na rozrostu tecjnologii i technik wykorzystywanych w leczeniu dentystycznym. Zabiegi z dziedziny stomatologii estetycznej odbudowują piękno uśmiechu, a wiele z nich, dostępnych jest niemal od ręki w czasie jednej lub kilku wizyt w klinice stomatologicznej. Teraz pacjenci mogą skorzystać z wielu zabiegów, które usuwają przebarwienia i korygują wygląd zębów, a także wypełniają braki. Tym sposobem każdy pacjent, który przyjdzie do dentysty, wychodzi z gabinetu zadowolony nawet w jeden dzień. Jakie nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej są przede wszystkim znane i na czym polegają?

Cyfrowe projektowanie uśmiechu (DSD)

Wielu pacjentów martwi się, jaki będzie ich uśmiech po ukończonym leczeniu dentystycznym. Nie tak dawno na efekt trzeba było czekać aż do końca leczenia i zupełnego zarośnięcia się tkanek – w zależności od zabiegów dentystycznych. Współcześnie istnieje możliwość zobaczenia efektu pracy stomatologa zanim ten rozpocznie leczenie. Metodą tą jest cyfrowe projektowanie uśmiechu, czyli Digital Smile Design (DSD).

Jak to działa? Digital Smile Design to nowoczesna, komputerowa wizualizacja uśmiechu. Na podstawie materiałów pobieranych od pacjenta – to znaczy zestawu zdjęć: uśmiechu z profilu i na wprost oraz zdjęć RTG – dentysta przy zastosowaniu specjalnego programu wprowadza wszelkie poprawki. W tym celu stosuje tzw. linii referencyjnych dopasowuje kolory i kształt zębów oraz oddziaływanie zmian na całościowy wygląd twarzy i szczęki pacjenta. Dodatkowo Digital Smile Design można zastosować mając już gotowy plan leczenia dentystycznego, dzięki czemu pacjent zobaczy etapy zmian albo użyć programu w formie przyszykowania planu. Za pomocą cyfrowego projektowania uśmiechu pacjent może wyjaśnić dentyście jakiego efektu oczekuje, natomiast dentysta wskaże pacjentowi, które nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej będą konieczne do osiągnięcia wymarzonego efektu.

Implanty w jeden dzień

O tym, że należy uzupełniać usunięte zęby nie tylko ze względu na wygląd, ale także zdrowie jamy ustnej, już wiemy. Znaczna ilość pacjentów w tym kierunku wybiera zastosowanie implantu stomatologicznego. O ile dotąd, chociaż implanty są najtrwalszym i według dentystów najlepszym pośród uzupełnień protetycznych, cały zabieg ciągnął się przez parę miesięcy, bo aplikacja implantów zębowych wiąże się obszernym czasem integracji implantu z kością. Nowoczesne zabiegi stomatologii estetycznej umożliwiły całkowite zmniejszenie tego czasu. Współcześnie dostępny jest zabieg wszczepienia implantów w jeden dzień.

Chociaż i w tym wypadku implant musi zespoić się z kością, co wymaga czasu, dzięki nowoczesnego zabiegu pacjent opuszcza klinikę dentystyczną z pięknym uśmiechem zaledwie w jeden dzień. Stomatolodzy sporządzili w tym zakresie nowoczesną protetyczną odbudowę tymczasową, jaką można zaaplikować od razu na nowo wszczepiony implant jeszcze w ten sam dzień. Daje to dwie korzyści. Pacjent wychodzi z kliniki stomatologicznej z nowym uśmiechem w jeden dzień. Po drugie tymczasowa proteza osłania implant upraszczając jego łączenie z kością. Kiedy już implant dentystyczny całkowicie połączy się z kością, pacjent przychodzi na następną wizytę, kiedy dentysta wymienia uzupełnienie tymczasowe na stałą protezę.

Wybielanie zębów nowoczesną lampą u stomatologa

Profesjonalne wybielanie zębów nowoczesną lampą Beyond jest kolejnym zabiegiem nowoczesnej stomatologii estetycznej. W zestawieniu z innymi sposobami wybielania zębów, wykorzystanie stworzonej do tego lampy zapewnia zdecydowanie lepsze rezultaty przy zaledwie pojedynczej wizycie. Wybielanie usuwa wszelkie przebarwienia utworzone w wyniku diety, ponieważ nawet zupełnie zdrowe zęby mogą posiadać, nieprzyjemny żółty odcień. Zaletą lampy Beyond jest technologia naświetlania, która usuwa przebarwienia, a przy okazji usuwa do 96% bakterii. Dodatkową zaletą takiego nowoczesnego zabiegu stomatologii estetycznej jest także widoczny wpływ na utwardzenie kompozytów dentystycznych oraz zminimalizowanie zapalnych stanów.

Ponadto sam zabieg wybielania zębów w gabinecie stomatologicznym jest całkiem wygodny i nie pożera wiele czasu. Szczególnie ważnym elementem jest ruchomość lampy, co pozwala dotrzeć do całej jamy ustnej. Warto wiedzieć, że dentysta może swobodnie regulować moc lampy i w ten sposób dostosowywać się do potrzeb pacjenta.

Korony protetyczne i licówki stomatologiczne

Piękno uśmiechu można naprawić również za pomocą koron protetycznych oraz licówek dentystycznych. Korony protetyczne służą zastąpieniu zębów np. po leczeniu kanałowym pod mikroskopem albo do położenia jej na implancie. Wykorzystuje się je w głownej mierze z uwagi na to, że bardzo dobrze imitują naturalne zęby. Sporządza się je z cyrkonu lub z porcelany, dzięki czemu są bardzo estetyczne.

Z kolei licówki stomatologiczne to cienkie nakładki, które aplikuje się na powierzchnię zębów. Pod licówkami można ukryć trudne do wybielenia przebarwienia, np. w przypadku zębów martwych, co nie odpowiadają na wybielanie. Licówki sprawdzają się również jako metodę poprawy niewielkich wad kształtu zębów. Decydując się na licówki możemy zakryć np. przerwę między zębami (diastemę) albo ukruszony fragment zęba.

Gabinet stomatologiczny

Strona używa cookies
Ok