Gabinet stomatologiczny dla dzieci Toruń

DENTYSTA DLA DZIECKA- JAK WYBRAĆ?

Niektórzy z nas swoją pierwszą wizytę u dentysty pamiętają aż za dobrze. Wielu z nas ma także traumę na myśl o obowiązkowych wizytach u dentysty szkolnego, który niedelikatnie wpychał duże paluchy do ust, rozrywając nam kąciki. By oszczędzić naszemu dziecku podobnych przeżyć i nauczyć go, że zdrowie zębów jest ważną sprawą, należy dobrze wybrać specjalistę, który nie zestresuje, a przyciągnie malucha. Jakie warunki powinien spełniać najlepszy dentysta dla najmłodszych?

  1. Pozwól swojemu dziecku oswoić się z sytuacją

Specjaliści uważają, że pierwsza wizyta u dentysty powinna mieć miejsce w wieku 2-3 lat. Dentysta, który nierzadko przeraża dorosłych, z pewnością jest  dużego stresu dla malucha. Jeżeli więc planujesz zabrać swoje dziecko do stomatologa, wybierz tego specjalistę, który oferuje specjalne usługi dedykowane dzieciom. Mnóstwo gabinetów dziecięcych oferuje wizyty adaptacyjne. Jak przebiega wizyta adaptacyjna? To stopniowe zaprzyjaźnianie się najmłodszych z gabinetem dentystycznym. Kluczem do sukcesu jest dobra zabawa: podczas wizyty adaptacyjnej dzieciom wolno popatrzeć na narzędzia dentystyczne, a nawet wykonać mały zabieg stomatologiczny na zabawce. Istotny jest też udział rodziców w pierwszej wizycie- powinni oni dawać swoim pociechom przykład-  najpierw mogą sami zbadać zęby, spokojnie siedzieć na krześle dentystycznym, szeroko otwierać buzię i pokazywać, że nie ma się czego bać. Maluch wyczuwa stres rodziców, dlatego bardzo ważna jest także swobodna rozmowa z lekarzem i tłumaczenie dziecku podstawowych zasad pielęgnację jamy ustnej już podczas pierwszej wizyty.

  1. Jak powinien być zaaranżowany dziecięcy gabinet dentystyczny?

Kolorowe fotele w kształcie zwierzątek, zabawki, puzzle  w poczekalni, telewizor z kreskówkami rozpraszające uwagę malucha, dużo kolorów, postacie z ulubionych bajek na ścianach, zabawne maseczki ochronne lekarza… Może się wydawać, że to tylko nieistotne detale, jednak dla dziecka mają one duże znaczenie. Dobrze udekorowany gabinet lekarski powoduje, że malec czuje się bardziej swojsko, pomieszczenie nie jest dla niego obce. Dzięki temu nie wpada w panikę i łatwiej rozproszyć jego uwagę i wykonać potrzebne zabiegi.

  1. Najbardziej skuteczne formy znieczuleń dla dzieci

Znamy takie osoby, które twierdzą, że „mlecznych zębów nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną”. Oczywiście to nie prawda! Zaniedbane mleczaki regularnie niszczone są przez próchnicę i w końcu będzie trzeba je usunąć. Przedwczesne usuwanie zębów mlecznych może skutkować natomiast do patologii zgryzu przy wyrastaniu zębów stałych. Dlatego bardzo ważne jest, by regularnie kontrolować stan uzębienia malucha by nie doprowadzić do tego, by konieczne było wyrwanie zęba.

Jeszcze kilkanaście lat temu specjalne gabinety dentystyczne dla dzieci nie istniały. Dlatego niemal każdy z nas, z traumą, wspomina pierwsze stresy na fotelu dentystycznym, czy ból przy wierceniu. Szczęśliwie współczesna medycyna dysponuje już nie tylko wymyślnymi gabinetami dla dzieci ale także innowacyjnymi metodami znieczulenia. Jedną z nich jest stosowanie gazu rozweselającego. Dziecko po sedacji czuje się zrelaksowane a nawet nieco oszołomione. Tutaj warto podkreślić, że gaz rozweselający jest w stu procentach bezpieczna dla maluchów i ma o wiele mniej skutków ubocznych niż tradycyjne znieczulenie, z którym wiąże się nie tylko zastosowanie budzącej strach strzykawki, ale także niepokojące poczucie zdrętwienia dziąseł i policzków.

Drugą nowoczesną metodą jest znieczulenie komputerowe– na czym ono polega? Jest to zupełnie bezpieczna, choć innowacyjna metoda znieczulania przy użyciu dźwięku. Komputer emituje fale dźwiękowe o różnym natężeniu i powoli wprowadza malucha w stan odprężenia. Ten typ znieczulenia, podobnie jak gaz rozweselający, bardzo bezpieczny i często polecany przez dentystów głównie dzięki temu, że nie ma potrzeby użycia igieł, a do tego unikamy niepokojących efektów ubocznych.

W wielu gabinetów stomatologicznych wśród usług adresowanych do najmłodszych możemy znaleźć także opcję założenia kolorowych plomb. W tym przypadku jednak możemy z całą pewnością powiedzieć, że „to tylko mleczaki, przecież wypadną!” i pozwolić dziecku wybrać wypełnienie w ulubionym kolorze.

  1. Dobry dentysta dla najmłodszych

Podczas wyboru gabinetu dla swojej pociechy zwróćmy też uwagę na samego stomatologa. Powinien on być nie tylko starannie wykształcony i profesjonalny. Koniecznie musi lubić młodych pacjentów, potrafić z nimi rozmawiać i mieć dużo cierpliwości. To bardzo ważne by dziecko zaufało lekarzowi i się go nie bało, dlatego ważne jest, czy wybrany przez ciebie lekarz ma odpowiednie podejście do swoich pacjentów.

Podczas wizyty specjalista powinien także opowiedzieć maluszkowi w jaki sposób będzie wyglądał cały zabieg, dlaczego jest on przeprowadzany i co właśnie się dzieje w ustach dziecka. Bardzo dobrze świadczy o stomatologu, jeśli dodatkowo opowie i zaprezentuje naszemu dziecku, jak należy dbać o swoje ząbki- w jaki sposób i jak często je szorować i dlaczego jest to takie ważne. Malucha po wizycie u dentysty warto też nagrodzić szczoteczką do zębów, by kojarzył, że wizyta u dentysty to zupełnie normalna rzecz, której nie należy się bać.

http://www.stomatolog-torun.pl

Strona używa cookies
Ok