Dentysta Toruń – zabiegi chirurgiczne

Najczęstsze zabiegi chirurgii stomatologicznej

Stomatolog chirurg szczękowy wykonuje wiele odrębnych, zazwyczaj zawiłych zabiegów stomatologii. Tyczy się to niwelowania problemów jamy ustnej, szczęki, miękkich tkanek i twarzoczaszki. Mowa o zabiegach z dziedziny korekcji wad zgryzu, usuwania zapalnych stanów, eliminowania guzów czy torbieli, plastyki tkanek kostnych oraz miękkich. Stomatolog chirurg szczękowy poza tym wszczepia implanty. Do najczęstszych zabiegów realizowanych przez Stomatologa chirurga szczękowego należy usuwanie ósemek, chirurgiczna resekcja zęba i sterowana regeneracja kości pod implant zębowy, a także jego wszczepienie.

Ekstrakcja ósemek

O ile ósemki rosną w ludzkiej jamie ustnej jako ostatnie, często sprawiają wiele trudu. Według chirurga szczękowego właściwie umiejscowionych zębów nie powinno się ruszać. Bywają jednak takie czynniki, które decydują o tym, że konieczne będzie wyrwanie ósemki. Wtedy powinno się udać się do stomatologa chirurga szczękowego, który rozwiąże problem.

Często proces wyrastania ósemek jest utrudniony na przykład z uwagi na brak przestrzeni w jamie ustnej. Ósemki, kiedy mają utrudnioną drogę wyrzynania, naciskają na poboczne zęby. W ten sposób powodują przeważnie nieprzyjemny ból i przesunięcia pozostałych zębów. Zbyt mała ilość miejsca dla części zębów może powodować kłopoty w trakcie pełnego otwierania ust. To dla pacjenta niepotrzebny dyskomfort, którego warto się pozbyć.

Usuwanie ósemek przez stomatologa chirurga szczękowego potrzebne jest również wtedy, gdy ząb psuje próchnica. To niestety może szybko przenosić się na poboczne zęby, z uwagi na to powinno się zlikwidować jej źródło. Zdarza się też tak, że w pobliżu zęba rozwija się zaawansowany stan zapalny , przeważnie spowodowany właśnie zmianami próchniczymi. W takim wypadku usunięcie ósemki przez stomatologa chirurga szczękowego staje się jedynym sposobem usunięcia problemu.

Resekcja chirurgiczna zęba w gabinecie stomatologicznym

Zabieg leczenia kanałowego jest oceniany jako ogromnie precyzyjnym zabiegiem, a endodonta, czyli dentysta, który wykonuje leczenie kanałowe, korzysta z mikroskopu, bywa tak, że trudno jest dostać się do wszystkich rozgałęzień kanału zębowego. W takiej sytuacji niezbędna jest chirurgiczna resekcja zęba. Zabieg polega na dotarciu do niezauważonej części kanału zębowego, gdzie znajduje się infekcja.

Często resekcja zęba niezbędna jest, gdy chirurg dentysta nie może dotrzeć do zęba. Na przykład ze względu na budowę kanału. Bywa tak, że wokół zainfekowanej tkanki znajduje się ropień lub torbiel okołowierzchołkowy. W tej sytuacji nie ma możliwości dotarcia do zęba przez zabieg endodontyczny.

Wykonujący zabieg stomatolog chirurg rozcina śluzówkę, aby dojść do kości i wnikliwie zobaczyć ząb i usunąć objęte chorobą elementy. Chirurg dentysta przeprowadza zabieg resekcji zęba korzystając z mikroskopu. Dzięki temu, zabieg jest wyjątkowo precyzyjny i pozwala dentyście dojść do wszystkich rozwidleń kanału zębowego. W chwili, gdy kanał jest już odpowiednio czysty napełnia go stomatologicznym cementem.

Sterowana regeneracja kości

Z powodu ekstrakcji lub utraty zęba z upływem czasu zaczyna się zanik kości. Dzieje się tak przez utratę nacisku będącą skutkiem braku zęba. Kiedy odpowiednio szybko stomatolog chirurg szczękowy nie zaaplikuje implantu zęba, zanik kości staje się przeszkodą do wykonania zabiegu. Żeby móc wszczepić implant później potrzebna będzie sterowana regeneracja kości. Polega ona na odbudowie kości przy pomocy biomateriałów. Materiały pobierane są bezpośrednio od pacjenta lub ewentualnie świni albo krowy. Dzięki zawartm białkom i leukocytom zabieg jest bezpieczniejszy, a proces gojenia przebiega zdecydowanie szybciej. Jeżeli materiał pobierany jest od pacjenta, zwykle stomatolog chirurg szczękowy pobiera go z żuchwy lub z brody. Nadrzędnym przeznaczeniem sterowanej regeneracji kości jest pobudzenie aktywności komórek odbudowujących kość. Po wykonaniu sterowanej regeneracji kości stomatolog chirurg szczękowy może bezpiecznie podjąć się wszczepienia implantu zębowego.

Dentysta Toruń

Strona używa cookies
Ok