Chirurgia stomatologiczna Toruń

Chirurgia szczękowa to dziedzina medycyny, która łączy ze sobą cząstki medycyny ogólnej, chirurgii plastycznej i stomatologicznej. Zajmuje się leczeniem chorób jamy ustnej w tym zębów, szczęki, tkanek miękkich oraz twarzoczaszki.

Na oddział chirurgii szczękowej przyjmują skomplikowane przypadki, takie jak uszkodzenia lub deformacja jamy ustnej. Dotyczy to też kuracji długotrwałych stanów zapalnych i wyrywania zębów , redukcji wad zgryzu, czy umieszczania implantów.

Chirurg szczękowo-twarzowy, nie zajmuje się tym samym, co lekarz dentysta. Mają podobny zakres pracy, ale to zupełnie odrębne dziedziny zabiegowe. Dział stomatologiczny trudni się leczeniem wyłącznie w obrębie jamy ustnej. Natomiast chirurgia szczękowa mieści w sobie leczenie w zakresie twarzowej części czaszki, dlatego jest bardziej rozległym pojęciem.

CZYM ZAJMUJE SIĘ CHIRURG SZCZĘKOWY?

Wady zgryzu i zniekształcenia twarzy

Wykrzywienie twarzy w wyniku nabytych lub wrodzonych wad zgryzu, takich jak: wysunięta żuchwa, tyłozgryz, zgryz otwarty czy zgryz głęboki to jedne z najczęstszych dolegliwości, w których specjalizuje się chirurgia szczękowa. Zmiana twarzoczaszki może również nastąpić w przypadku urazów mechanicznych – wypadku samochodowego, upadku lub pobicia. Chirurg szczękowo-twarzowy może także polepszyć walory estetyczne twarzy pacjenta, formując pożądany wygląd czy proporcje podbródkowi.

Zatrzymane zęby

Zatrzymanie zębów ma miejsce, gdy przestają rosnąć, lecz nie wychodzą ponad błonę śluzową albo rosną w środku kości. Wynikiem tego jest niebezpieczny stan zapalny, mogą też przemieszczać sąsiednie zęby w nieodpowiednie, co wiąże się z przykrymi dolegliwościami bólowymi. Zwykle zatrzymanie zębów dotyczy ósemek. Chirurg szczękowo-twarzowy gwarantuje ich usunięcie.

Stany zapalne, guz lub torbiel w jamie ustnej

Zaangażowanie chirurga szczękowo-twarzowego to niezbędne działanie, w przypadku gdy guz lub torbiel występuje niedostępnym położeniu lub w rejonie zatok szczękowych. Chirurg również leczy stany zapalne kości, pochodzące od zębów.

Złamania kości szczęki

Do złamań może dojść na skutek wypadku, silnego uderzenia czy urazu. Tego rodzaju zabiegi chirurgii twarzowo-szczękowej odbywają się w miejscowym znieczuleniu. W poważnych przypadkach stosowane jest znieczulenie ogólne. W obszarze złamania zazwyczaj umieszczane są odpowiednie protezy, szyny bądź metalowe mikropłytki. Przybierają one różne kształty, ze względu na możliwość nadawania im dobranego kształtu, dla uszkodzonej kości.

Resekcje korzeni zębów

Ten zabieg dotyczy głównie zębów jedno-korzeniowych i jest on konieczny w przypadku, gdy zmiany w wierzchołku korzenia doprowadzają do stanów zapalnych jamy ustnej. Są to także zmiany chorobowe w pobliżu wierzchołka korzenia, zapalanie w wyniku obecności ciała obcego, złamanie korzenia zęba z martwą miazgą. Przy resekcji nie ma konieczności usuwania całego zęba. Likwiduje się przeważnie powody dolegliwości. Wyrywany jest tylko zmieniony część korzenia. Pacjent jest pod znieczuleniem podczas zabiegu. Po wyjęciu zakażonej tkanki wraz z wierzchołkiem korzenia, osłania przed ryzykiem następnego stanu zapalnego, przy pomocy uszczelnieniu kanału i wypełnieniu ubytku.

Chirurgiczne sprowadzenie do łuku zębów

Zwykle odnosi się do kłów. Gdy ząb, na etapie wzrostu miał niewiele miejsca w szczęce lub wykrzywił się, ortodoncyjnie wprowadza się go do łuku zębowego. Po zbadaniu jego miejsca dzięki diagnostyce radiologicznej, odkrywa się go chirurgicznie i zakłada zamek ortodontyczny, by przemieścił się na właściwą pozycję w łuku zębowym.

Implanty zębowe

Braki w uzębieniu powstają z różnych przyczyn. Zwykle jest to pomijanie higieny jamy ustnej, cukrzyca czy osteoporoza, wypadek lub palenie tytoniu. Chirurg szczękowo-twarzowy, oferuje możliwość uzupełnienia ubytków , poprzez wszczepienie implantów . Takie działanie ma wiele zalet, w tym gwarantuje pełną estetykę i funkcje, zbliżonym do naturalnych zębów.

Plastyczność tkanek miękkich i tkanki kostnej

Chirurg szczękowo-twarzowy przeprowadza zabiegi na tkankach miękkich i kostnych, by naprawić estetykę jamy ustnej. Wykonywane są też przed leczeniem protetycznym czy wszczepieniem implantów zębowych. Kuracja ma wówczas na celu zlikwidowanie wszelkiego typu zgrubień, fałdek i nierówności, po to by jama ustna realizowała warunki stabilizowania ruchomej protezy. Te zabiegi dotyczą też rozszczepienie wyrostka zębodołowego, zwiększenie gęstości tkanki kostnej lub poprawy dna jamy nosowej i zatoki szczękowej.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Na wizytę u chirurga szczękowego potrzebne jest skierowanie. Można je odebrać u każdego lekarza – nie tylko stomatologa, lecz także lekarza rodzinnego. Jedynie pacjenci w ostrych stanach zapalnych lub po urazach przyjmowani są bez skierowania.

Warto wspomnieć, że wizyta u chirurga szczękowo-twarzowego jest możliwa na NFZ w placówkach, które mają zawarte umowy na świadczenia z działu chirurgii szczękowej. Czas oczekiwania zwykle jest zależny od wielkości miasta i ilości pacjentów.

Chirurg stomatolog

Strona używa cookies
Ok