Chirurgia stomatologiczna Toruń

Chirurgia stomatologiczna – co warto wiedzieć przed zabiegiem

Przeważająca część osób termin „chirurgia stomatologiczna” kojarzy z litrami lejącej się krwi, trudnymi operacjami i powikłaniami. W rzeczywistości to diaboliczne widzenie chirurgii stomatologicznej jest mocno przesadzone. Chirurgiczne leczenie jamy ustnej polega bowiem na nieinwazyjnym eliminowaniu zakażeń. Ta metoda leczenia jest dodatkiem do leczenia kanałowego i leczenia chorób przyzębia. Wysokie kwalifikacje i umiejętności współczesnych specjalistów a także odpowiedni sprzęt sprawiają, że leczenie nawet ciężkich przypadków jest łatwe i zupełnie bezpieczne. Dzięki najnowszym technikom leczenia, zamiast obawiać się odwiedzin u chirurga, możemy być pewni, że skutecznie i bezpiecznie unikniemy problemów z zębami. Dzięki najnowszym technikom leczenia rozcięcia  goją się łatwiej. Nowoczesne metody znieczulenia, np. znieczulenie komputerowe to pewność, że zabieg przebiegnie bez bólu.

Jakie zabiegi przeprowadza się chirurgicznie?

Najczęstszymi operacjami wykonywanymi chirurgicznie są usunięcia zębów, a w szczególności ósemek. Chirurgicznie traktuje się również zęby zatrzymane w łuku zębowym, lub jeszcze nie wyrżnięte. Przy użyciu metody operacyjnej leczy się także wszelkiego rodzaju ropnie, torbiele a także przetoki ustno-twarzowe. W zaciszu gabinetu chirurgicznego często przeprowadza się także m. in. podcięcia wędzidełka warg i języka.

Bardzo ważną kwestią obecnej dentystyki jest także uzupełnianie ubytków. Jeśli zamierzamy cieszyć się zdrowym zgryzem, musimy zadbać o to, by odpowiednio zagospodarować puste miejsca po usuniętych zębach. W innym wypadku możemy nabawić się deformacji szczęki, zaniku kości oraz wielu nieprzyjemności. Zapobiega się tym nieprzyjemnościom również w gabinetach chirurgii stomatologicznej. Wykonywane są operacje  z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej. Do takich działań należy również usuwanie torbieli twarzoczaszki oraz leczenie stawów skroniowo-żuchwowych.

Czy należy bać się zabiegu?

Większość osób mocno denerwuje się przed operacją u chirurga stomatologii. Często wyobrażamy sobie skomplikowany zabieg. Chcąc odpowiednio przygotować się do operacji, a także dowiedzieć się co nas czeka, najczęściej szukamy informacji na forach internetowych. Niestety, nie są to rzetelne źródła informacji. Wiele osób na forach opowiada o ekstremalnych przypadkach- rozchodzące się szwy, silne krwawienia- takie przypadki mają miejsce sporadycznie. Dzisiejsza stomatologia jest na bardzo wysokim poziomie, a operacje z zakresu chirurgii stomatologicznej są zwyczajną pracą dla każdego dobrego specjalisty.  Jedyną rzeczą, która może cię przerazić podczas operacji chirurgii dentystycznej, to specyficzne wrażenia np. podczas ekstrakcji zębów- ciągnięcie ale absolutnie nie ból! Operacje przeprowadza się przy użyciu mikroskopu. Jama ustna jest często dezynfekowana za pomocą ozonu, co minimalizuje do zera możliwość pojawienia się zakażeń.

Wybierz znieczulenie

Współczesne metody znieczulenia są tak różnorodne, że mnóstwo pacjentów w momencie podjęcia decyzji ma spory dylemat. Dlatego warto tę kwestię przemyśleć trochę wcześniej, żeby uchronić się od dodatkowego stresu przed operacją.

Dzisiejsze gabinety mają w swoim repertuarze najczęściej następujące znieczulenia: „magiczna rózdżka”, sedacja, gaz rozweselający, znieczulanie ozonem. Istnieje także różnorodny wybór sposobu znieczulenia: znieczulenie w sprayu/ żelu lub preparat znieczulający aplikowany za pomocą zastrzyku. Możliwość wyboru jest duży, zatem można dostosować metodę do osobistych preferencji. Osoby, które boją się igieł, powinny przemyśleć znieczulenie przy użyciu „magicznej różdżki”- znieczulenie jest podawane przy użyciu komputera, który w sposób niewyczuwalny aplikuje lek w dziąsła. Pacjent nie ma wtedy nieprzyjemnego wrażenia bolesnego „wtłaczania” leku. Znieczulenie to nie odbiera również czucia w twarzy. Jest to znieczulenie dedykowane osobom, u których drętwienie podniebienia wywołuje ataki paniki. Bardzo często wybieranym znieczuleniem jest także gaz rozweselający. Pacjentowi podaje się podtlenek azotu z tlenem. Nierzadko gaz ma owocowy zapach, dlatego jest to dosyć przyjemny sposób znieczulania. Po inhalacji gazem pacjent staje się senny, nieco otumaniony, uspokojony.

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj , upewnij się także, czy nie masz żadnych przeciwwskazań do przyjęcia znieczulenia. Najczęstsze przeciwskazania, to stosowanie leków rozrzedzających krew oraz alergie na konkretne leki, czy jedzenie. Jeżeli jesteś w ciąży, również powinnaś powiadomić o tym dentystę, chociaż przeważnie nie ma żadnych przeciwwskazań do stosowania znieczulenia u ciężarnych.

Jak przygotować się do zabiegu

Przede wszystkim zanim udasz się do gabinetu chirurgii dentystycznej, powinieneś zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B. Jeżeli czeka cię zabieg usunięcia zęba, należy mieć też wykonane zdjęcie RTG obu szczęk. Przed zabiegiem dobrze jest również zjeść dosyć obfity – po zabiegu nie będziesz mógł jeść przez kilka godzin a z pewnością będziesz dosyć mocno osłabiony.

Ponieważ operacje chirurgiczne wiążą się z utratą krwi, powinniśmy się upewnić, że stosowane przez nas leki nie są rozrzedzające. Nie można także pod żadnym pozorem wcześniej pić alkoholu, bo może on sprawić, że znieczulenie przestanie działać.  Dodatkowo napoje wysokoprocentowe mogą rozrzedzić krew i zwiększyć ryzyko krwotoków. Na 12 godzin przed operacją trzeba też odstawić palenie papierosów. Bardzo ważnym aspektem zaplanowania zabiegu jest zgranie zabiegu z cyklem miesiączkowym u kobiet. Operacja nie może mieć miejsca 2 dni przed początkiem miesiączki ani w dwóch pierwszych dniach jej trwania. Jest to spowodowane podawaniem pacjentom silnych środków, które mogą doprowadzić do krwotoków.

Istotne jest również zachowanie po operacji. Najgorsze będą zazwyczaj 2-3 doby po zabiegu, zanim rana nieco się wygoi. Po wyjściu z gabinetu, nie wolno nam nic jeść. Silne znieczulenie może cię też otępić, dlatego nie zaleca się prowadzenia pojazdów- możesz spowodować wypadek. Koniecznie pamiętaj o dokładnej higienie jamy ustnej- zęby myj miękką szczoteczką, omijając okolice rany. Przez kilka dni zrezygnuj z płynu do płukania jamy ustnej na bazie alkoholu. Zamiast tego możesz płukać jamę ustną wystudzonym naparem ziołowym z szałwii. Szałwia lekarska zastosowanie dezynfekujące, zapobiegające infekcjom i zakażeniom, dlatego pomoże ci w utrzymaniu prawidłowej higieny przez pierwsze dni po operacji. Kilka dni po zabiegu może również występować obrzęk- w takiej sytuacji stosuj okłady z lodu.

http://www.stomatolog-torun.pl/cennik/

Strona używa cookies
Ok