Strony internetowe

W jaki sposób samodzielnie stworzyć witrynę internetową na WordPressie?

Samodzielne utworzenie strony internetowej na WordPressie może wydawać się skomplikowane, ale nawet z praktycznie zerowymi umiejętnościami programistycznymi jest w pełni dostępne, z uwagi na sporą liczbę udostępnionych narzędzi, upraszczający całkowity proces twórczy. Na samym początku WordPress kojarzony był z platformą blogową niż w formie bazy, gdzie da się stworzyć fachową witrynę internetową. W związku z tym bazowe funkcje nastawione były na tworzenie blogowych wpisów. Teraz mnóstwo osób prowadzących  profesjonalne strony nadal używa opcji wstawiania treści: aktualności, wskazówek, porad, recenzji dostosowanych do charakteru strony. Zwykle wpisy są wyodrębnione do specjalnie przygotowanej zakładki, gdzie cyklicznie ukazują się nowe wpisy. Natomiast pozostałą część całej witryny wypełniają podstrony z treścią, która z reguły przez długi okres jest taka sama. Na tych podstronach głównie dodawane są opisy usług, personelu, sukcesów, certyfikatów oraz na przykład cenniki. Żeby te wszelkie elementy mogły zostać zbudowane bez fachowej wiedzy potrzebny będzie page builder, a więc edytor dzięki któremu dodamy konkretne elementy wizualne i tekstowe, jakie znajdą się na stronie.

Bazowy edytor wizualny na WordPressie

Bazowy edytor wizualny jest funkcją dodaną WordPressie już w momencie przygotowania się do pracy. Znacznie bardziej zaawansowane są oferowane poprzez wtyczki instalowane do administracyjnego kokpitu. Idea wizualnego edytora na WordPressie bazuje na dołączaniu nowych elementów do strony internetowej poprzez wybór odpowiedniego, po czym przesunięcie go (metodą przesuń oraz upuść) w dowolne miejsce. Bazowy edytor wizualny na WordPressie oferuje właściwie podobne opcje zarówno przy tworzeniu strony głównej, podstron, jak i wpisów. Cały proces tworzenia polega na selekcji konkretnego bloku, uzupełnienia go grafika lub tekstem, a potem dobraniem do siebie kolejnych bloków. W ten sposób można wstawiać między innymi nagłówki H1-H6, listy, akapity, cytaty, pliki. Poszczególne elementy da się szeregować, układać , układać dodając odstępy i separatory. Ponadto nawet podstawowy edytor wizualny umożliwia dodawanie własnych kodów HTML, widżetów (takich jak kalendarz, tagi, kategorie), czy odsyłaczy do portali społecznościowych (np. facebook, instagram, youtube). Nie wymaga to żadnych umiejętności programistycznych. Publikujemy treść, obrazy, widżety itp. ustawiamy ich wielkość, pogrubienie, kolory, a edytor samodzielnie koduje. Przy dodawaniu wpisów dostępne są jeszcze opcje, w których da się samodzielnie ustalić datę publikacji wpisu, dołączyć mu wybraną kategorię, a także tagi oraz dodawać zdjęcie wyróżniające, jakie zostanie okładką konkretnego wpisu.

Edytor wizualny z wtyczki na WordPressie

Szczególną zaletą samego WordPressa jest dostęp do podłączania wtyczek, jakie w szczególny sposób wspierają projektowanie strony WWW. Nie jest to tylko pakiet dodatków, co umożliwia zamieszczanie rozbudowanych elementów jak np. harmonogramy, formularze lub rozbudowane tabele. Wśród różnych wtyczek zawierające wysoko pojedyncze zaawansowane elementy znajdują się również całkowicie zaawansowane edytory wizualne, wzbogacone o większą liczbę możliwości. Wtyczki są darmowe i płatne, przy czym wersje płatne są najbardziej rozwinięte. Co ciekawe są szablony, które zawierają w pakiecie dostęp do wybranej wtyczki edytora. Tego typu dodatek jest w takim wypadku w pewnym stopniu ograniczony, ale jego koszt wliczy się w koszcie szablonu.

Muffin Builder

Jednym ze znanych szablonów, zawierającym zaawansowany edytor wizualny jest szablon BeTheme od Muffingroup. Włączony w środku Muffin Builder zapewnia szeroki zbiór opcji, związanych z budową oraz posegregowaniem elementów na stronie. Ten edytor wizualny w niezbyt trudny sposób pomoże stworzyć fachową oraz ciekawą witrynę internetową na równi dla biznesu, jak i stale aktualizowanego bloga. Za sprawą możliwości wstawiania wielu elementów od tekstów, przez grafiki, po wartościowe dodatki w kolumnach i podsekcjach o wielu formatach, bez problemu zbudujesz oryginalną witrynę internetową dostosowaną do potrzeb.

Elementor

Największą korzyścią Elementora można uznać to, że w odróżnieniu od podstawowego edytora wizualnego WordPressa i Muffin Buildera, każdy z elementów da się dodawać, zmieniać bezpośrednio na podglądzie strony. W przypadku tamtych efekt jest widoczny dopiero po zatwierdzeniu dodanych poszczególnych okien w miejscu edycji strony. Elementor działa bezpośrednio z Podglądem w rzeczywistym czasie. Zawiera bardzo dużo ustawień do co wszystkich elementów i ich opcji. W praktyce prawie każdy element można łatwo dopasowany oraz ułożony według upodobania edytując kolory, rozmiary, czcionki lub na przykład rozmieszczenie.

Beaver Builder

Beaver Builder uznany jest jako jeden z najlepszych oraz często instalowanych wtyczek do projektowania witryn WWW. Tak jak Elementor działa bezpośrednio na podglądzie zawartości strony w czasie rzeczywistym. Co w znacznym stopniu ułatwia budowanie i jest niezwykle wygodne. O ile Beaver Builder ma sporo zaawansowanych opcji, z których korzystanie nie jest skomplikowana, czasami skrypt wymaga chwili na aktualizację danych, dlatego wprowadzane zmiany pojawiają się z niewielkim opóźnieniem.

Divi

Divi umożliwia projektowanie witryn WWW, za pomocą wybierania oraz przesuwania elementów. Tworzenie w rzeczywistym czasie i wielka ilość opcji zmieniania treści i stylów sprawia, że jest znacznie bardziej polecaną wtyczką edycji wizualnej. Jednym z istotnych elementów Divi, jest zapisanie całej historii zmian, dlatego bezprzeszkód można cofnąć się do wcześniejszego momentu oraz podjąć projektowanie na nowo.

WP Bakery (Visual Composer)

WP Bakery to jeden z najwcześniejszych wizualnych edytorów, ze względu na co zwykle jest już zintegrowany z niektórymi szablonami. Przez wiele lat był aktualizowany dlatego teraz posiada wiele przydatnych opcji, jakie pomogą stworzyć profesjonalną stronę. Rozbudowane opcje wpływają niestety na jego wydajność, dlatego niekiedy jest bardzo powolny. Mimo to jest prosty we współpracy oraz stosunkowo tani.

Tworzenie stron Toruń

Strona używa cookies
Ok