Podpis Eurocert Toruń

W jaki sposób założyć oraz korzystać z podpisu elektronicznego?

Procedura uzyskania podpisu elektronicznego nie jest mocno skomplikowana. Właściwie w paru łatwych krokach da się uzyskać osobisty podpis kwalifikowany, wskazany tylko jednej osobie. W jaki sposób uzyskać osobisty podpis kwalifikowany? Należy zakupić zestaw zawierający oprogramowanie, czytnik, a także kartę, a następnie uruchomić program w komputerze. Finalnym krokiem jest potwierdzenie tożsamości klienta w jednym z punktów partnerskich. To jest niezbędne do zamówienia indywidualnego elektronicznego podpisu kwalifikowanego, z uwagi na to, że to poprzez spotkanie firma dystrybuująca certyfikaty potwierdza, że odpowiednia, nieudająca nikogo innego, osoba będzie korzystała z podpisu kwalifikowanego.

Jeżeli wszelkie formalności zostaną dokończone z osobistego podpisu elektronicznego można czerpać bez przeszkód na wskazany okres. Upływ terminu ważności da się wybrać samodzielnie. Kupując zestaw decydujemy, czy oczekujemy certyfikatu kwalifikowanego  na rok, dwa czy trzy lata. Po tym okresie wystarczy odnowić indywidualny podpis oraz ciągle korzystać z niego bez przeszkód. Żeby móc bezpiecznie korzystać z podpisu elektronicznego wymaganych jest kilka elementów, które decydują o odpowiednim zostawianiu podpisu.

Z jakich elementów składa się bezpieczny własny e-podpis?

Bazowym narzędziem, jakiego potrzeba, żeby móc korzystać z podpisu elektronicznego jest zestaw zakupiony w sklepie certyfikowanego producenta lub jego partnerów. Przeważnie w skład takiego zestawu wchodzą: program komputerowy służący obsłudze podpisu elektronicznego, kryptograficzna karta i czytnik lub token.

Co więcej do podpisu elektronicznego dopisane są dwa oddielne kody PUK oraz PIN. Są one potrzebne do prawidłowego stosowania podpisu elektronicznego. Kod PIN konieczny będzie przy każdorazowym sygnowaniu dokumentów, z kolei kod PUK stanowi zabezpieczenie w sytuacji kiedy dodany kod PIN był trzy razy wprowadzony niepoprawnie oraz tym samym e-podpis miał zostać zablokowany. Poprawny kod PIN używany przy indywidualnych elektronicznych podpisach przeważnie składa się z od 6 do 8 cyfr. To bardzo ważne, by trzymać kod PIN z dale od innych osób. W razie konieczności kod PIN da się zaktualizować.

Mając zarówno token lub czytnik i numer PIN, można sygnować dokumenty, z uwagi na to podawanie ich innej osobie może poskutkować pojawieniem się problemów. Przyczyną tego jest to, że podpis kwalifikowany ma równą moc prawną, co odręczny podpis. W razie straty jakiegoś z elementów służących do zostawiania podpisu elektronicznego, trzeba jak najszybciej powiadomić centrum certyfikacji, w celu dezaktywowania podpisu, żeby nie miała inna osoba. Kwestie bezpieczeństwa są tutaj podstawą, ze względu na to trzeba utrzymać dużą ostrożność.

Co zrobić, by podpisać plik?

Dodawanie podpisu elektronicznego nie należy do skomplikowanych zadań. Wykupienie indywidualnego e-podpisu kwalifikowanego pozwala na podpisywanie plików w różnych formatach. Przeznaczone do obsługi oprogramowanie pozwala na używanie podpisu w różnych programach: świetnie przystosowany do pracy jest między innymi z programem Płatnik.

Dla przykładu pliki PDF można sygnować przez program do ich odczytywania: Adobe Reader. Należy tylko wgrać potrzebny plik oraz wyszukać opcję wśród dostępnych certyfikatów. Trzeba wybrać swój indywidualny podpis elektroniczny, a za tym sprawdzić, czy jest on dobry. Po tych czynnościach wystarczy potwierdzić wprowadzone informacje, przy tym wybierając folder zapisu. Tutaj konieczny będzie numer PIN, którym zostanie potwierdzone złożenie podpisu. Po dokonaniu tych czynności, plik jest podpisany.

Jak wygląda prawidłowo podpisany plik?

To, czy plik został prawidłowo podpisany da się bez problemu ocenić przez program lub przez czytnik plików PDF. To za sprawą opcji sprawdzania informacji o autorze. Program pokazuje zawarte dane na temat podpisu i człowieka, który podpisał plik. Żeby właściwie sygnować plik elektroniczny, trzeba trzymać się instrukcji. W opcjach programu powinny być łatwo dostępne opcje, również opcje związane bezpośrednio z certyfikatami kwalifikowanymi. Trzeba wśród znanych systemowi certyfikatów odnaleźć osobisty, po czym sprawdzić, czy wszystko się zgadza. Jeżeli tak, wystarczy wskazać opcję „podpisz dokument” oraz potwierdzić swoje czynności przez wprowadzenie dobrego kodu PIN. Od tej pory plik jest podpisany prawdziwym elektronicznym podpisem .

Należy mieć na uwadze, że podpis kwalifikowany ma tę samą moc prawną, co odręczny podpis. Z tego powodu, trzeba sygnować tylko te dokumenty, jakich pochodzenia oraz wiarygodności jesteśmy pewni. Zwłaszcza, jeżeli są to dokumenty wymieniane z kontrahentem.

Koszt własnego podpisu kwalifikowanego

Żeby wskazać koszt własnego podpisu kwalifikowanego, trzeba pomyśleć, jak będziemy korzystać i jak długi okres czasu będziemy potrzebować e-podpisu. Finalizując zakup należy określić, jakim sprzętem chcemy operować – to znaczy, które elementy ma zawierac nasz zestaw oprócz samego oprogramowania sterującego podpisem – a także jego data ważności ważności. Własny e-podpis da się wykupić na rok, dwa lub trzy lata. Co więcej na koszt podpisu elektronicznego wpływ mają dodatki. Jeżeli chcemy mieć usługę wgrania oprogramowania przez dystrybutora podpisu lub zyskać dodatkowe możliwości, np. opcję znaczników czasu, określającą dokładny moment podpisania pliku. Należy liczyć się z tym, że koszt e-podpisu kwalifikowanego wzrośnie.

https://podpis-elektroniczny.blacksoft.pl/jak-uzyskac-podpis-kwalifikowany-faq/

Strona używa cookies
Ok