Zalety ocieplania pianką poliuretanową

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Ocieplanie poddaszy Toruń ocieplanie pianką poliuretanową otwartokomórkową systemy otwartokomórkowe Bydgoszcz

Co to jest pianka PUR otwartokomórkowa?

W tematyce budowlanej można mieć styczność z dwoma rodzajami pianki PUR z zamkniętymi komórkami i z niezasklepionymi komórkami. Piankę z zasklepionymi komórkami o lepkości niemalże 40 kg/metr sześcienny korzysta się przede wszystkim do ochraniania przed zimnem oraz izolowania pomieszczeń magazynowych, ocieplania dachów i stropodachów, a także podczas tworzenia lodowni, a dokładniej przegródek chłodniczych do trzymania owoców oraz warzyw. Piankę PUR o większej konsystencji (60kg/metr sześcienny) stosuje się do termoizolacji połaci dachowych, stropodachów, pokryć dachowych pozbawionych wzniesień, piedestałów, posadzek (jeżeli posiadamy ogrzewanie podłogowe) i do odcinania miejsc, w których stykamy się z poważniejszym naciskiem. Zaś piankę otwartokomórkową wolno użyć do ocieplenia poddaszy, zadaszeń, podłóg oraz ścianek działowych wewnątrz mieszkania, hangarów dla szybowców bądź terenów przemysłowych.

Pianka z otwartych komórek jest przygotowana z wyraźnych „odstępów”, przez co potrafi „oddychać”, zatem wywoływać korzystną wentylację mieszkania oraz wypuszczać zbyt dużą ilość pary wodnej. Przeciwdziała powstawaniu pleśni, dlatego idealnie przydaje się do izolacji poddaszy. Posiada nie tylko własności izolujące, odprowadzające parę wodną i wyciszające. Jest szczególnie lekka, wcale nie obciąża bardzo budowy oraz nakłada się ją przy zastosowaniu hydrodynamicznego natrysku. Mamy możliwość więc izolować nią pokrycia dachowe w którymkolwiek możliwym wyglądzie – chociażby te wysoce skomplikowane. Jakie posiada mankamenty? Właściwie żadnych, o ile ktoś jej nie użyje do izolacji filarów, do czego kompletnie się nie nadaje. Należy nadmienić, że niestety nie jest niepodatna na działanie ognia.

Pianka z zasklepionymi komórkami umożliwia najwłaściwszą izolację oraz jest niesamowicie niepodatna na czynniki zewnętrzne. Przeznacza się ją przede wszystkim do uszczelniania umocnień, posadzek z grzaniem podłogowym i do ocieplenia poddaszy. Posiada najmniej 90% niedrożnych oczek posiada niesamowitą lepkość, minimalną drożność oraz niezwykle dużą niepodatność na wciskanie. Znakomicie sprawdzi się do blokowania konstrukcji metalowych, rurociągów albo obiektów inwentarskich.

Którą piankę do ocieplenia dachu wybrać?

Wszystko zależy od tego, który komponent budynku będziemy pokrywać izolacją. Pianka otwartokomórkowa wymaga odrobinę mniej produktu, a co za tym idzie – jest wyraźnie ekonomiczna. Współczynnik uszczelnienia jest trochę niższy, ale pomimo to gwarantuje ciepło w lokalu oraz jest prawdziwą przeszkodą dla hałasu. Jeśli planujemy ocieplić poddasze, wtedy powinniśmy się na nią zdecydować. Należy też wspomnieć, że trzeba wtedy mieć na oku wymuszony obieg powietrza, żeby przenigdy nie kondensowała się para wodna oraz nie powstała pleśń. Ogólnie powinniśmy kierować się wskazówką kompromisu między stawką, powierzchnią, w jakiej pianka zostanie zagospodarowana oraz oporem termicznym. Na poddaszu pianka izolacyjna powinna mieć przynajmniej 10 cm (z zalepionymi komórkami) bądź 20 cm (z otwartymi komórkami), ażeby pełniła swoje zadanie.

Mocne strony pianki otwartokomórkowej: niewiarygodnie atrakcyjna izolacja w trakcie zimy, perfekcyjne wychładzanie w słonecznych miesiącach, tłumienie dźwięków, „oddychanie” przeciwdziałające kumulowaniu się oparów albo wilgoci, atrakcyjna cena, oszczędność, skuteczność oraz bezpieczeństwo, certyfikaty i atesty.

Mocne strony pianki zamkniętokomórkowej: niezmiernie doskonała odporność na niesprzyjające warunki pogodowe, nieistnienie mostków termicznych (świetna szczelność), surowiec odporny na działanie ognia, praktycznie w ogóle nie obciążający budowli, niewielki współczynnik przenoszenia energii cieplnej, niezawodna termoizolacja, doskonała hydroizolacja.

Pianka izolacyjna – sprawdzi się w pomieszczeniu w którym kolejne techniki nie staną na wysokości zadania

Połacie dachowe, które mają wymyślne profile, szczególnie ciężko jest izolować typowymi technikami. Wyglądają one na pewno fenomenalnie, jednak dla brygady budowlanej stanowią nie lada wyzwanie. Jeśli planujemy ocieplenie poddasza, możemy w miejsce wełny mineralnej, zdecydować się naturalnie na piankę izolacyjną (obowiązkowo z niezasklepionymi komórkami). To niezmiernie przydatna metoda uszczelniania i wyciszania przestrzeni o asymetrycznych kształtach, więc z klinami na płaszczyznach połączeń belek. Dach należy koniecznie zawczasu odrestaurować, aby izolowanie pianką miało jakikolwiek sens. Piankę mamy szansę nakładać prosto na blachę czy dachówkę. Element metalowy absolutnie nie może posiadać korozji, a wszelkie dachówki muszą być nietknięte. Przeprowadzenie uszczelnienia pianką PUR jest dużo szybsze niźli w przypadku kolejnych materiałów, np. wełny mineralnej. Wcale nie musimy obawiać się także ekspresowej erozji, pylenia, wysyłania oparów i niesamowicie wolnego wysychania. Mamy gwarancję, że izolacja będzie skuteczna przez masę lat, a my zaoszczędzimy na ogrzewaniu.

Na co trzeba rzucić okiem? Jakakolwiek firma, która przeprowadza uszczelnianie pianką poliuretanową jest zobowiązana w obszarze robienia usługi posiadać wszelakie konieczne dokumenty, m in. prawidłowe oznakowanie produktu albo kartę techniczną wyrobu. Pracownicy muszą mieć na sobie odzież ochronną zabezpieczającą przede wszystkim drogi oddechowe, skórę, oczy, głowę, szyję. Oprócz tego muszą posiadać badania medyczne (plus badania pozwalające na aktywność na wysokości – jeśli jest to pożądane) oraz potwierdzenie po odbytym kursie BHP.

Jeżeli zamierzasz dowiedzieć się dużo więcej o piance PUR, kliknij w niniejszy odnośnik – ocieplenie poddasza Toruń

Strona używa cookies
Ok