Cykliczny serwis klimatyzatora w domu i biurze

Podstawową korzyścią płynącą z używania klimatyzatora jest regulowanie odpowiedniej wilgotności powietrza oraz komfortowej temperatury. Dzięki optymalnej temperaturze jesteśmy bardziej skoncentrowani, lepiej śpimy i wypoczywamy oraz ogólnie funkcjonujemy. Nic więc dziwnego, że klimatyzacja została niemal stałym wyposażeniem biur i co raz częściej znajduje się w domach, a także w mieszkaniach. Biorąc pod uwagę funkcje, niektóre klimatyzatory dodatkowo czyszczą i jonizują powietrze, co także jest istotnym atutem. Chcemy przecież, by jakość naszego powietrza była najlepsza. By klimatyzator chodził efektywnie przez długi czas, niezależnie od częstotliwości jego eksploatacji, należy odpowiednio o niego troszczyć się, tj. okresowo go serwisować.

Z jakiego powodu warto serwisować klimatyzator w biurze i w domu?

Klimatyzacja to nie tylko plusy wynikające z jego pracy, chcemy więc korzystać z niego na wiele lat. Podobnie jak każde urządzenie, z biegiem czasu zbiera zabrudzenia oraz kurz, z tego powodu czyszczenie jej ma znaczenie pod względem jakości pracy i bezpieczeństwa. Zabrudzenie klimatyzatora w biurze i w domu może generować problemy techniczne. Ponadto nieprzestrzeganie instrukcji producenta może poskutkować stratą gwarancji. Zachowanie gwarancji jest ważne dlatego że klimatyzacja pracuje przez wiele lat. Zależy nam przecież, by w tym czasie działała jak najbardziej efektywnie. Regularne czyszczenie chroni przed awariami, oznacza, że korzystanie z klimatyzatora jest tańsze, dłuższe oraz zdecydowanie bardziej efektywne. Likwidowanie wad naraża nas na nowe koszty, jakich nie chcemy ponosić.

Brak serwisowania wiąże się też z ryzykowaniem zdrowia. Gromadzące się w biurowej albo domowej klimatyzacji brud oraz kurz, a także możliwe grzyby i pleśnie są szkodliwe dla człowieka. To przez nie jesteśmy bardziej podatni na alergie i choroby układu oddechowego. Ze względu na to używanie klimatyzatora, który wydmuchuje powietrze pełne bakterii i drobnoustrojów powoduje zagrożenie dla zdrowia przebywających tym samym pomieszczeniu osób. To oznacza, że fundamentem wieloletniej pracy klimatyzatora w biurze i w domu są cykliczne przeglądy techniczne i pełne odgrzybianie i czyszczenie.

Na czym polega serwis klimatyzacji domowej i biurowej?

Serwis klimatyzatora powinien być przede wszystkim wnikliwy. Nie wolno pominąć żadnej strefy, nawet samej obudowy klimatyzatora. W końcu chcemy być pewni, że nie jest uszkodzony i wciąż jest właściwie zamontowany. Bardzo znaczące jest sprawdzenie elementów elektrycznych – w głównej mierze ich połączeń, a także układu chłodniczego. Z reguły potrzebny jest też pomiar wydajności chłodzenia i ocena ciśnienia w czasie tłoczenia oraz ssania przy działaniu klimatyzatora. Po sprawdzeniu poszczególnych elementów instalacji, następuje dogłębne czyszczenie filtrów, parownika, przewodów oraz kanałów, a także wymiana filtrów oraz innych części w razie potrzeby. W trakcie serwisowania klimatyzatora mamy możliwość założenia zamiennych części. W tym samym czasie odbywa się dokładne odgrzybianie i oczyszczanie. Istotnym elementem jest również weryfikacja drożności układu odprowadzania skroplin.

Każda z czynności wykonywana podczas serwisowania klimatyzatora w biurze i w domu to pewność, że klimatyzacja będzie funkcjonowała efektywnie oraz bezpiecznie. Dzięki temu polepszy się jakość wydmuchiwanego powietrza, w którym nie będzie już brudu, kurzu albo bakterii. To szczególnie ważne choćby ze względu np. alergików. Usunięcie czynników chorobotwórczych oraz alergennych gwarantuje użytkownikom klimatyzatorów bezpieczeństwo oraz komfort.

Co ile trzeba przeprowadzać serwis klimatyzatora i komu warto go zlecić?

Częstotliwość wykonywania serwisu klimatyzatora zależy od kilku czynników. Przede wszystkim dobrze stosować się instrukcji producenta dającego gwarancję. Warto też sprawdzić przestrzeń, w jakiej położony jest klimatyzator i jego warunki pracy. Gdy pracuje z niewielkimi przerwami lub nawet stale lub został umieszczony w miejscu o szczególnym zapyleniu, serwisowanie będzie konieczne częściej. Zwykle przyjmuje się, że klimatyzator w domu i biurze trzeba serwisować ok. 2 razy w ciągu roku. Jeśli klimatyzator jest szczególnie często eksploatowany warto przeprowadzać trzy albo cztery przeglądy w roku. Zazwyczaj to sprawa indywidualna i dla bezpieczeństwa warto ocenić, jak częste serwisowanie okaże się dla naszego klimatyzatora najlepsze.

Oczyszczanie klimatyzatora warto zostawić fachowcom. Samodzielne podejmowanie się oczyszczenia może być nie do końca dokładne. Zlecenie serwisu klimatyzatora fachowcom zapewnia solidne odgrzybienie i oczyszczenie. W taki sposób nie musimy się martwić, że jakiś element zostanie pominięty i nie będzie w pełni odkażony. Fachowcy stosują posiadające odpowiednie atesty środki chemiczne, co wyeliminują bakterie i grzyby, a sami serwisanci z pewnością posiadają świadectwa kwalifikacji.

Z pomocą tych działań zyskujemy pewność, że serwis klimatyzatora w biurze i w domu jest rzetelny i kompleksowy. Cyklicznie oczyszczany klimatyzator na lata będzie dawał termiczny komfort w bezpieczny dla zdrowia sposób.

Montaż klimatyzatorów Toruń

Strona używa cookies
Ok