Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową

Zalety pianki poliuretanowej

Ocieplanie budynku stanowi jeden z kluczowych elementów, na które należy zwrócić uwagę w trakcie prac budowlanych. Odpowiednia termoizolacja daje komfortowe warunki w środku pokoi. W chłodne miesiące, gwarantuje ona kontrolę nad nagrzaniem wnętrza, co korzystnie wpływa na minimalizację wykorzystania kolejnych źródeł ogrzewania. Ponadto powstrzymuje rozwój pleśni oraz ukazywania się wilgoci. W ciepłe miesiące termoizolacja nie dopuści do przesadnego nagrzania się pomieszczeń. Dzięki temu unikniemy kupna klimatyzacji albo zmniejszymy potrzebę korzystania z niej, co znacznie ograniczy koszty. Jednym ze skutecznych środków ocieplania domów jest pianka poliuretanowa (PUR). Znana z wielu zalet, dzięki którym świetnie sprawdza się w swoim zadaniu.

Czym jest pianka PUR?

Pianka poliuretanowa jest jednym z nalepszych termoizolacyjnych materiałów, które można użyć do ocieplania domów albo budynków. Do niedawna częściej była używana na znacznych powierzchniach na przykład w chłodniach, ale jej niebywałe właściwości sprawiają, że z co raz lepszym powodzeniem używa się ją w mniejszych budynkach, np. jednorodzinnych domach. Pianka PUR różni się od pozostałych termoizolacyjnych materiałów tym, że nakłada się ją natryskowo poprzez specjalny agregat. Nie trzeba jej docinać, tak jak pozostałych materiałów oraz znacznie łatwiej umieścić ją w zakamarkach w zgięciach konstrukcji oraz krzyżujących się elementach. Zaaplikowana na powierzchnię zwiększa swoją objętość i tym samym dopasowuje się do kształtu przestrzeni.

Typy pianki poliuretanowej

Pianka poliuretanowa dzieli się na dwie odmiany: piankę otwartokomórkową oraz piankę zamkniętokomórkową (sztywną). Piankę otwartokomórkową charakteryzuje elastyczność oraz gąbczasta struktura. Wykazuje wysokiej jakości właściwości termoizolacji, co więcej jest paroprzepuszczalny, z uwagi na co świetnie sprawdza do ocieplenia dachu. Otwartokomórkowa pianka jest skutecznym izolatorem ciepła, ale nie jest w pełni odporny na wodę, dlatego tego rodzaju pianki poliuretanowej  nie należy wykorzystywać w przestrzeni nadmiernej wilgoci. Za to w wilgotnym środowisku będzie dobra pianka zamkniętokomórkowa, cechująca się ogromną ochroną przed wodą. Ten typ pianki poliuretanowej  ma niski współczynnik przewodzenia ciepła oraz jest trwałą barierą chroniącą. Przeważnie wykorzystuje się ją do ocieplenia fundamentów, tarasów lub podłóg.

Zalety i wady ocieplania budynku pianką PUR

Zalet użycia pianki PUR do ocieplenia budynku jest wiele. Głównym plusem jest sposób aplikacji pianki za pomocą agregatu. To pozwala nanieść ją w zakamarkach i załamaniach, a właściwie położona usuwa tworzenie się termicznych mostków. Co więcej pianka poliuretanowa jest elastyczna, lekka oraz w krótkim czasie się utwardza, a także nie wydziela  szkodliwych substancji ani pyłów. Co ważne ocieplenie budynku pianką PUR zapewnia trwały efekt. Pianka jest odporna na wysokie i niskie temperatury. Pomimo upływu lat nie zmienia objętości i nie ubija się. Czas aplikacji pianki jest dość krótki w porównaniu z innymi sposobami ocieplania budynków. Wykorzystanie pianki gwarantuje także izolację akustyczną.

Pianka poliuretanowa ma jednak parę wad, choć znajdziemy ich zdecydowanie mniej niż plusów. Głównie należy pamiętać, że nie jest odporna na promienie UV, dlatego należy dodatkowo ją zabezpieczyć. Pianka może klasyfikować się pod różne parametry i może być łatwopalna. Trzeba zwrócić na to uwagę w czasie kupna, dlatego że dostępne są pianki PUR stworzone z samogasnących materiałów, dzięki czemu uniemożliwiają rozprzestrzenienie się ognia. W przypadku tego typu ocieplania budynków najważniejszym elementem pracy jest proces nakładania, z tego względu lepiej oddać to w ręce fachowców. Nieodpowiednio rozłożona pianka może nie spełnić swoich termoizolacyjnych właściwości.

Jaką piankę PUR kupić?

Zarówno pianka otwartokomórkowa i zamkniętokomórkowa są dobre w termoizolacji, ale ich wykorzystanie przeważnie zależy od położenia ocieplanych powierzchni. Pianka poliuretanowa otwartokomórkowa dzięki temu, że jest paroprzepuszczalna oraz lekka, lepiej sprawdza się przy ocieplaniu dachów czy poddasza oraz przy ocieplaniu wewnętrznych powierzchni. Pianka zamkniętokomórkowa jest lepsza do ocieplania zewnętrznych powierzchni, fundamentów i podłóg, ale należy mieć na uwadze, że jest dość sztywna i z powodu tego nieco bardziej narażona na zniszczenia.

Poprawny natrysk pianką PUR

Wbrew pozorom natrysk pianki PUR wymaga dużego doświadczenia. Podczas nakładania pianki konieczne są szczególne warunki na przykład właściwa temperatura oraz wilgoć powietrza. Pianka musi zostać rozłożona równomiernie, tak by między poszczególnymi warkoczami nie widać było pustych przestrzeni. Grubość warstw  pianki PUR również powinna być mniej więcej równa. Z uwagi na to, że pianka sama rośnie po zaaplikowaniu, dopuszczalne są niewielkie różnice, z tego powodu pianka nie jest precyzyjnie równa i gładka. Dlatego tak ważne jest doświadczenie. Profesjonaliści poprawnie oceniają metodę ułożenia pianki na powierzchni.

To sprawia, że mamy pewność, że pianka dobrze ociepli budynek oraz nie wystąpią termiczne mostki, które mogłyby zniszczyć pożądany rezultat. Pianka poliuretanowa jest jednym z najskuteczniejszych wśród materiałów stosowanych do ocieplenia budynków.

Ocieplanie pianą

Strona używa cookies
Ok