Jak działa klimatyzacja z rekuperacją – co wybrać ?

Właściwe powietrze w pracy czy w domu, rzutuje nie tylko na świetne zdrowie, ale i na wydajność. Najlepsza jakość powietrza oraz optymalna temperatura, wyznaczają bazę naszego komfortu oraz dodatnio wpływają na motywację oraz zdolność działania. By zapewnić sobie przyjazne warunki najczęściej decydujemy się na kupno klimatyzacji. Jako niekwestionowany zwycięzca wśród wszystkich wentylatorów, klimatyzator najefektywniej kontroluje temperaturę wewnątrz domu dając nam chłód w ciągu upałów. Minusem tego rozwiązania jest to, że klimatyzator schładza powietrze, jakie już jest wewnątrz oraz nie dostarcza dojścia świeżego powietrza. Tutaj świetnie sprawdza się system wentylacji mechanicznej, nazywany rekuperacją. Co to jest rekuperacja i dlaczego dobrze jest łączyć klimatyzację z rekuperacją? A to dlatego, żeby uzyskać jak najwyższy komfort.

Rekuperacja, a klimatyzacja – na czym to polega?

Nowoczesna klimatyzacja odpowiada za zachowanie przyjemnej temperatury wewnątrz pomieszczeń latem, gdy walczymy z falami gorąca. Nowoczesne klimatyzatory pozwalają nam na wyregulowanie najlepszej temperatury we wnętrzu domu, dając ochłodę oraz komfort cieplny nie zważając na to, jaki upał szaleje na zewnątrz. System działania klimatyzacji opiera się na wyziębianiu powietrza do wskazanej temperatury. W domach i mieszkaniach najczęściej stosowanymi klimatyzatorami są klimatyzatory typu split. Ich środkowa część ma za zadanie ochładzanie powietrza wewnątrz, z kolei ich zewnętrzna część usuwa gorąco z domu. Wyjątkowo nowoczesna klimatyzacja uzbrojona jest w systemy usuwające roztocza, kurz oraz alergeny i bakterie. Funkcja chłodzenia nie świadczy o tym, że klimatyzator sprawdza się tylko w trakcie lata. Wiele klimatyzatorów może też nagrzewać powietrze. Nie wyręcza to oczywiście centralnego ogrzewania albo innych systemów grzewczych, ale sprawdza się w okresie przejściowym.

Nowoczesna rekuperacja z kolei działa w zakresie wentylacji budynków. Na temperaturę panującą wewnątrz oddziałuje wiele czynników, a koszty chłodzenia i ogrzewania budynków pochodzą ze strat ciepła. Zazwyczaj wentylacja odprowadza ciepłe powietrze oraz zbiera z zewnątrz zimne. Do regulacji temperatury w środku mieszkania czy domu, powietrze zimne należy rozgrzać, na co zużywana jest znaczna ilość energii stworzonych do tego urządzeń. Oszczędnym pomysłem jest aplikacja nowoczesnej rekuperacji. Rekuperator odzyskuje gorąco z wentylacji. W tym celu rekuperator nagrzewa wpływające chłodne powietrze, stosując ciepło odprowadzanego powietrza. Tak redukuje zapotrzebowanie na ocieplanie powietrza z innego źródła. Dodatkowo rekuperator posiada filtry, jakie osłaniają jego wentylatory oraz tą metodą filtrują powietrze wprowadzane do domu.

Klimatyzacja z rekuperacją – optymalna metoda na dostarczanie komfortu

Klimatyzacja czy rekuperacja – co wybrać? Zastanawiamy się, na jaki z tych systemów warto się zdecydować. Jeśli planujemy kupno któregoś z nich, warto w pierwszej kolejności pomyśleć o rekuperacji. Dobra wentylacja powietrza zmniejsza nasze zapotrzebowanie na ogrzanie lub chłodzenie pomieszczeń czy również filtruje powietrze. Gwarantuje nam wysoką oszczędność energii i ochronę przed alergenami, wilgocią oraz zanieczyszczeniami, a ponadto ciągle świeże powietrze. Klimatyzator z kolei troszczy się o nasz komfort termiczny. Idealnym systemem dostarczania komfortu we wnętrzu mieszkania jest połączenie obu tych systemów oraz kupno klimatyzacji z rekuperacją. Nowoczesna klimatyzacja i rekuperacja jako jedność stanowi sumę zalet z posiadania wentylacji i klimatyzacji. Rekuperacja ma też pozytywny wpływ na systemy grzewcze, dlatego aplikacja rekuperacji będzie świetnym rozwiązaniem o każdej porze roku.

Zalety montażu nowoczesnej klimatyzacji z rekuperacją

Montaż systemu klimatyzacji i rekuperacji ma wiele różnych zalet. Największą z nich jest komfort termiczny we wnętrzu mieszkania i dojście czystego i świeżego powietrza, bez potrzeby otwierania okien. Bez względu na sposób pracy systemów, mamy pod kontrolą temperaturę i eliminujemy powstawanie niekorzystnych przeciągów. Dodatkowo używając nowoczesnej klimatyzacji i rekuperacji zmniejszamy koszty dogrzewania oraz wychładzania mieszkania, za sprawą gwarantowanej wysokiej energooszczędności. Nieotwieranie okien do wentylacji wnętrza sprawia, że możemy odgrodzić się od hałasu ulicznego. Używanie systemu ma też pozytywny wpływ na zdrowie oraz samopoczucie. Taką metodą kontrolowany jest stopień wilgotności powietrza, co sprawia, że nie ryzykujemy rozwoju grzybów i pleśni. Te wymienione zalety świadczą o wysokiej jakości systemów. Ich dobry wpływ na komfort panujący wewnątrz budynku przekonuje tego, że warto zastanowić się nad zakupem klimatyzatora z rekuperacją.

Klimatyzatory

Strona używa cookies
Ok