Układanie kostki Toruń

Podjazd z kostki brukowej, z kamienia czy z betonu dekoracyjnego?

Podstawą porządnego podjazdu pod dom jest wytrzymałe wykończenie, które będzie służyło przez wiele lat. Obciążenie wywołane stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była trwała i nie zniszczała za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba nie tylko właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, żeby uniknąć zapadania się, ale też najwyższej jakości materiałów do wyłożenia podjazdu. Wśród najczęściej wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z dekoracyjnego betonu. Która nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, ze względu na to przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to wciąż jeden z popularniejszych i jednocześnie niekosztownych materiałów, z których rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Swoją popularność osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, który okaże się zarówno funkcjonalny, jak i elegancki. Dopasowanie kształtu zdecydowanie usprawnia rozłożenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei całkowita dostępność w niemal każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie trzeba martwić się dodatkowym zakupem lub dostawą, w sytuacji, gdyby potrzeba było więcej kostek. Koszt kostki brukowej też można dostosować do do swojego budżetu z uwagi na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest mocno odporna na warunki pogodowe, zmienne temperatury i duży nacisk pojazdów, a także jest prosta w myciu.

Warto jednak zauważyć, że nawierzchnia z kostki brukowej ma także swoje wady. Podstawową niekorzyść wynika z warunków atmosferycznych. Ze względu na opady oraz przesadne działanie słońca kostka brukowa może z wiekiem tracić kolor, co sprawia, że traci swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami i wyrastają, negatywnie wpływając na wygląd podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może odbierać wiele czasu. Dodatkowo, aby podjazd z kostki brukowej spełniał swoje funkcje musi być wykonany w poprawny sposób, co zazwyczaj wpływa na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie głównie wytrzymałością. Raz wykonany podjazd z kamienia utrzyma się na miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd nabierze swoistego wyglądu, który w interesujący sposób zaakcentuje wygląd ogrodu i samego domu. Zwykle podjazdy z kamienia są oceniane jako wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest także naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości świetnie przepuszcza wodę. Ta metodą zyskujemy dodatkową zaletę, w postaci braku zbierającej się na powierzchni podjazdu wody.

Wybierając podjazd z kamienia, należy pamiętać, że główną rolę utrzymuje tutaj ułożenie, żeby podjazd był wytrzymały i żeby spełniał swoje funkcje przez długi czas. Trzeba unikać tworzenia sporych przestrzeni pomiędzy nimi, z uwag na to należy rozłożyć je jeden obok drugiego, a przerwy wypełnić piaskiem z domieszką cementu. Źle ułożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza tworzenie się zastoin. Ponadto naturalna nierówność kamienia sprawia, że trudno utrzymać ich czystość podjazd z kamienia, a w zimie trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny otrzymujemy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy pomocy specjalnych form lub stempli. Taką metodą możemy osiągnąć bardzo ładne wzory i kształty, a nawet specjalne faktury, które bez problemu można dostosować do designu domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z dekoracyjnego betonu daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji pozwalają też na nadanie koloru betonu. Główną zaletą dekoracyjnego betonu jest jego trwałość i odporność na niszczenie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, żeby beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Podobnie kamień, kostka brukowa i beton mają swoje wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością i wyglądem. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najbardziej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest ważne, dlatego kamień może nie odpowiadać osobom, dla których ważna jest lekkość mycia. Z kolei jeśli skupiamy się na wysokiej estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa okażą się mniej zadowalającym wyborem. By nawierzchnia podjazdu prezentowała się bardzo dobrze, trzeba pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden z tych materiałów nie spełni swojej roli w stu procentach.

ukladanie-kostki-torun.pl

Strona używa cookies
Ok