Pompy ciepła – nowoczesne rozwiązanie w budownictwie

Ceny paliw rosną, a wyjście jest proste – dobra pompa

Jeszcze w 2013 roku pompa ciepła nie była w Polsce zbyt popularna. Najistotniejsze czynniki, które powstrzymywały zakup to: niezwykle wysoki koszt inwestycji, niezbyt precyzyjnie zaprojektowane przepisy prawa energetycznego (ustawa z dnia 10 kwietnia 1997 roku została przekształcona 26 lipca 2013 roku, natomiast ustawa z dnia 29 sierpnia 2014 roku dopiero odnosiła się w stosowny sposób do specyfikacji energetycznej budynków) i brak idei uświadomienia społeczeństwa o pożądanych efektach jej użytkowania. Jeżeli ktoś zamierzał postawić na generowanie energii do ogrzewania domu w ten sposób, obawiał się przede wszystkim tej pierwszej rzeczy. Ostatnio ceny pomp ciepła spadły, a ceny paliw ,za pomocą których ogrzewa się domy, wzrosły. W następstwie tego klienci w wielu przypadkach decydują się na wyjście wydajne i ekologiczne, przykładowo kolektory słoneczne. Zwłaszcza, że na rynku wszędzie dostępne są: gaz ziemny, węgiel kamienny, biomasa, drewno opałowe czy słoma. No i bez wątpienia prąd, który wypada średnio (najdrożej). Nawet jeśli mamy idealnie ocieplony dom, musimy liczyć się z warunkami atmosferycznymi w miesiącach od października do kwietnia oraz tym, w jakiej lokalizacji dom został wzniesiony (nad morzem czy w górach?). Kolektory słoneczne nie zawsze sprawdzą się w takich warunkach, a codzienne rozgrzewanie pieca i pilnowanie go może być uciążliwe i czasochłonne.

Proste działanie i praktyczne użytkowanie przez wiele lat

Pompa ciepłazalicza się do grupy wyjątkowo produktywnych i zarazem wypróbowanych urządzeń, które pozwalają na zdobycie energii prosto z gruntu, atmosfery i światła. Instaluje się ją do podnoszenia temperatury i klimatyzacji pomieszczeń, przykładowo domów jednorodzinnych czy małych biur, do podgrzania często lodowatej wody użytkowej, osuszania i podnoszenia temperatury powietrza w pływalniach oraz w przypadku, gdy zamiarem jest zagęszczenie mleka, środków farmakologicznych czy soków. Obsługiwanie takiej technologii nie należy do zawiłych, bowiem opiera się na czterech głównych modułach: skraplającym gaz, przypominających swoją budową naczynia włosowate, tak zwane kapilary, doprowadzających do odparowania wody i sprężarce albo alternatywnej maszynie, wymuszającej przekazywanie ciepła. Klasyfikacji do odpowiednich kategorii sporządza się przykładowo ze względu na schemat działania to,w jaki sposób działa, czyli opracowaną technologię, {pozytywne wyniki codziennego korzystania, czy oszczędność miejsca.
W przypadku, gdy bierze się pod uwagę wysokotemperaturowe źródła ciepła, można podzielić pompy na: ślimakowe, ślimakowe ścienne , a także meandrynowe. Niskotemperaturowe pozyskują energię z: gruntu (GSHP; rodzaje: gruntowo – powietrzne, glebowo – powietrzne, wodno – powietrzne, skalno – powietrzne), powietrza (ASHP, EAHP; typy: powietrze – powietrze, powietrze – woda), ścieków, wód geotermalnych posiadających konkretne cechy. Układy, w jakich mogą pracować, dzielą się na: tryb monowalentny – pompa ciepła jest jednym źródłem energii, tryb biwalentny (pompa + kocioł), tryb monoenergetyczny (pompa + ogrzewanie elektryczne). Struktura zależy od tego, jakie stosuje się modele napędów: cieplny (pompy absorpcyjne), elektryczny (pompy termoelektryczne) oraz mechaniczny zasilany prądem (pompy sprężarkowe). Ogromnym pozytywem tego urządzenia tego jest możliwość zespolenia jej z systemem solarnym oraz zagospodarowania do ogrzewania podłogi.

Nie wiesz jaki model wybrać? Rozwiejemy wszystkie wątpliwości!

Producentów i marek prezentowanych urządzeń na rodzimym rynku jest mnóstwo, ale wyłącznie parę z nich cieszy się największą popularnością. Prym wiodą: Vaillant, Viessmann, Danfoss, Clima Komfort, Junkers, Nibe-Biawar, Daikin oraz Stiebel Eltron. Vaillant dysponuje zdobywaną przez lata tradycję i jest szczególnie poważana przez nabywców z całej Europy. Głównie z racji wykorzystania inteligentnej technologii GEOtherm. Pompy cieplne Viessmann opierają się na sprężarkach Scroll, stąd są praktycznie bezawaryjne, a do tego bezgłośne i automatyczne. Danfoss zapewnił wprowadzenie ich do miejsc o profilu komercyjnym i zdatności publicznej. Wymyślił taką sprężarkę, która jest regulowana za pomocą falownika. Coraz to bardziej postępowe idee doprowadzają do tego, że pompy grzewcze są znakomitą alternatywą w stosunku do pozostałych form ocieplania. Za jej pośrednictwem uzyskiwana jest czterokrotnie większa dawka ciepła niż w przypadku klasycznego pieca. Oprócz tego zyskiwany jest czas, który można zarezerwować na wykonywanie czegoś innego. Solidne pompy nie potrzebują dopełniającej obsługi przez interesanta, kontrolowania w stylu „zobaczę czy wszystko jest w porządku”.

Od kilku lat nasz zakład istnieje na rynku oraz zajmuje się transportem, instalacją oraz serwisem najwyższej jakości sprzętu grzewczego. Podstawowym naszym celem jest urzeczywistnić każde zlecenie we wskazanym wcześniej przez klienta terminie. Pompy cieplne, podobnie jak systemy solarne, są dotowane. W takim przypadku pozałatwianie wszelkich formalności można powierzyć nam.Pracujemy z wieloma interesantami i do każdego podchodzimy indywidualnie, bowiem każdy ma własny zarys na ogrzewanie domu. Posiadamy wszechstronne doświadczenie, jesteśmy profesjonalistami w tym, co robimy. Aspirujemy do tego, aby opracować i zmaterializować każdy wykonalny technicznie pomysł.

Zapraszamy na naszą stronę internetową: pompy ciepła Inowrocław.

Strona używa cookies
Ok