Okna PCV

Wybór okien do domu jest niezwykle istotny nie tylko z uwagi na wygląd i estetykę wnętrza, ale także z powodu innych równie znaczących przyczyn. Poza dostarczaniem światła, okna izolują ciepło, zabezpieczają przed jego utratą oraz przed przypływem zimnego powietrza, a do tego wygłuszają dźwięki z zewnątrz. Muszą być bezpieczne: właściwie przepuszczać promienie słońca, skutecznie chronić przed włamaniem i być proste w obsłudze. Dobrze też zdecydować się, który typ okien wybrać: PCV, drewniane czy aluminiowe, a także ile szyb zastosować?

Jaką ilość szyb wybrać do okien w domu?

Okna można zakupić w dwóch wariantach: dwuszybowym i trzyszybowym. Standardowymi są okna 2-szybowe. Każda szyba ma od 4 do 6 mm, a przestrzenie pomiędzy nimi zapełniają gazy (np. ksenon, krypton, argon), które podnoszą izolacyjność okien. Różnica pomiędzy pakietem trzy i dwuszybowym leży nie tylko w izolacji cieplnej, ale także w ilości zatrzymywanych i pochłanianych promieni słońca, które wpływają na szybkość nagrzewania się i jasność pomieszczeń. Pakiet dwuszybowy wpuszcza więcej promieni, więc daje więcej światła, ale za to pokoje nagrzewają się szybciej.

Okna trzyszybowe są polecane szczególnie wtedy, gdy dom ma być co do zasady energooszczędny lub pasywny. Taki dom musi być dobrze izolowany, dlatego okna dwuszybowe mogłyby nie sprostać wymaganiom. Z tego powodu okna dwuszybowe używa się raczej w przypadku domów, gdzie termoizolacja nie jest aż tak szczelna oraz pojawiają się w nim mostki termiczne, żeby nie tracić na okna, które nie uratują sytuacji cieplnej.

Jakie okna wybrać do domu? – Okna PCV

Nie licząc ilości szyb jednym z równie istotnych czynników, na które trzeba zwrócić uwagę jest wykonanie ramy. Okna PCV, bliżej znane jako plastikowe, przede wszystkim zachęcają wieloma dostępnymi rozmiarami oraz wykończeniem. Najpopularniejsze są w kolorze białym, ale istnieje możliwość kupna kolorowych oklein. Ponadto są lekkie, a wyposażenie ich w antywłamaniowy system nie będzie problemem. Nie wymagają także konserwacji oraz są proste w utrzymaniu czystości. Mają niewygórowaną cenę i są również ogólnodostępne.

Niestety z biegiem czasu mogą pod wpływem nasłonecznienia, wiatru i innych warunków pogodowych, zmienić barwę lub ulegnąć uszkodzeniom: np. mogą się odkształcać i skrzypieć. W przypadku większych uszkodzeń niezbędna jest wymiana całego okna, dlatego że nie da się go naprawić.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna drewniane

Okna drewniane wciąż kojarzą się z dobrem luksusowym. Nie dziwi to z uwagi na to, że dodają elegancji oraz komponują się z innymi drewnianymi elementami wystroju wnętrza domu. Co więcej drewniane okna charakteryzuje świetna wytrzymałość oraz dobra izolacja cieplna i dźwiękowa. Można je wykonywać w dowolnych kształtach, według swojego pomysłu, zwłaszcza, że nie naprężają się zbyt łatwo i są sztywne, a ewentualne uszkodzenia da się łatwo naprawić. Dodatkowo można je wyposażyć w systemy antywłamaniowe, które poprawią ich bezpieczeństwo.

Aby okna drewniane służyły przez wiele lat, potrzebna jest im odpowiednia pielęgnacja i konserwacja. Jest to niezwykle ważne, w przypadku domów i pomieszczeń z większym ryzykiem zawilgocenia. Należy je wtedy dodatkowo uodparniać. Są one również trochę droższe w porównaniu z oknami PCV, z uwagi na długi proces produkcyjny.

Jakie okna do domu wybrać? – Okna z aluminium  

Okna aluminiowe charakteryzuje w głównej mierze trwałość oraz lekkość. Nie są one tak podatne na uszkodzenia w porównaniu z oknami PCV i tymi drewna. Także zmiany temperatur oraz warunki atmosferyczne nie oddziałują na nie negatywnie przez długi czas. Z uwagi na to, że aluminium jest dość plastycznym tworzywem, można z niego wykonywać okna o różnych kształtach. Także szerokość ram jest dowolnie dopasowywana. Z tego powodu, dają możliwość optycznego powiększenia nawet niewielkich okienek. Dzięki tej samej funkcji ramy mogą być znacznie szersze i utrzymywać wielkie i ciężkie przeszklenia. Ponadto są dość dobrymi izolatorami oraz specjalnie zabezpiecza się je przed korozją. Producenci dają też możliwość dowolnego wykończenia profili dzięki malowaniu proszkowemu.

Niestety, pomimo świetnej wytrzymałości, zniszczone okno aluminiowe należy wymienić. Jeśli rama zostanie całkowicie uszkodzona lub zarysowana nie da się go naprawić. Ponadto w porównaniu z oknami drewnianymi i PCV, okna aluminiowe są gorszymi izolatorami ciepła oraz mają znacznie wyższą cenę, ze względu na to, że są produkowane na zamówienie. Niektórym osobom zawadza także to, że są chłodne w dotyku.

Podsumowanie

Wybierając odpowiednie okna do domu należy zaznajomić się z możliwościami poszczególnych typów okien. Do najważniejszych czynników, na które powinno się zwrócić uwagę kwalifikuje się odporność i wytrzymałość materiału, izolacyjność cieplną i akustyczną oraz na ilość szyb. Bezpieczniej kierować się godnymi zaufania certyfikatami niż marketingowym namowom sprzedawców. Czasami cena nie świadczy o jakości produktu. Dlatego, aby być przekonanym o dobrym wyborze, przed zakupem trzeba przeanalizować plusy i minusy wszystkich typów okien.

Strona używa cookies
Ok