Okna pasywne Toruń montaż

Okna pasywne

Najważniejszą zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która pozwala na minimalizowanie kosztów grzewczych. Jednym z najbardziej znaczących elementów oddziałujących na skuteczność tego typu budownictwa jest skorzystanie z okien pasywnych. W czym tkwi różnica od innych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze wysoką termiczną izolacją. Korzystne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych przeważnie nie przerasta 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość ma ten współczynnik tym efektywniejsza izolacja termiczna. Głębokość okien energooszczędnych mieści się ok. 88-120mm, natomiast ich szybowe pakiety przeważnie są pakietami trzyszybowymi. Dla wzmocnienia rezultatu w budownictwie pasywnym używania jest także pianka poliuretanowa (PUR) o takich samych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o konstrukcję profili okien pasywnych, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Jakie są typy okien pasywnych?

Wielką popularnością w budownictwie pasywnym wciąż odznaczają się pasywne okna PCV. Takiego typu okna są wybierane ze względu na łatwy montaż, nietrudne utrzymanie czystości i dość niski koszt. Żeby okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przykład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i załączenie specjalnych uszczelek, które bronią przed stratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Tak samo jest przy zastosowaniu okien pasywnych z drewna. Drewniane okna są przeważnie wybierane ze względu na estetykę i elegancję. Z reguły, żeby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku okien pasywnych drewnianych i PCV muszą spełniać odpowiednie wymogi, ale ich bazową zaletą jest możliwość produkcji w wybranych kształtach. Niestety w zamian za to mają mniej dobre właściwości termo izolacji, z tego względu niezbyt często wykorzystuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien pasywnych, warto nabyć drewniano-aluminiowe okna, które zawierają w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu pasywnych oknach ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W takich łączonych oknach, drewno można zamienić na PCV.

Zalety kupna okien pasywnych

Rozmawiając o pasywnych oknach zazwyczaj skupiamy uwagę na ich zaletę termicznej izolacji. Niska utrata ciepła jest dużą korzyścią w zestawieniu do kosztów przeznaczanych na zachowanie najlepszej temperatury w środku domu. Małe straty cieplne zapewniają zniżenie wykorzystania systemów grzewczych w czasie zimy i klimatyzacji latem. Dzięki użyciu okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie budynku lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile koszt łączący się z montażem okien pasywnych będzie większy w porównaniu nieenergooszczędnych okien, zyski wynikające z wysokiej izolacji zwrócą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć także o zadowalającej akustycznej izolacji. Dobrze zamontowane pasywne okna niezwykle efektywnie odgradzają nas od zgiełku z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Inną zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania pomieszczeń i ochronę przed zawilgoceniem oraz rozwojem grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Za sprawa swojej budowy są mało podatne na rozbicie, z kolei porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To zapewnia nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę decydując się na pasywne okna?

Rzecz jasna w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty popierające jakość danego okna. Powinno się zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość komór i szyb, szerokość ramy czy surowiec, z którego będzie ono wykonane. Warto także pomyśleć nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają duży wpływ na izolację termiczną i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne zapewniają też poprawną wentylację. Dzięki temu zdobędziemy dopływ świeżego powietrza oraz nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najistotniejszym aspektem jest w dużej mierze montaż okna. Bezwartościowe będą wybitne parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, jeżeli okno nie zostanie wstawione w poprawny sposób. Warto w tym wypadku przemyśleć skorzystanie z usług profesjonalistę, który wykona pracę rzetelnie. Zły montaż skutkuje tworzeniem się termicznych mostków, gdzie będzie uciekało ciepło. To w poważnie obniży działanie pasywnego okna, w wyniku czego nie będzie już ono pasywne, bo straci swoje najcenniejsze zalety.

Obok dobrego montażu trzeba rozplanować rozmieszczenie okien w projekcie domu. Jeśli zależy nam na pełnym wykorzystaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony północnej lub południowej jest najlepsze. Tak unikniemy przegrzania oraz potrzeby instalacji dodatkowej osłony przed nadmiernym nasłonecznieniem.

Okna pasywne Toruń

Strona używa cookies
Ok