Okna energooszczędne w budownictwie pasywnym

Podstwową korzyścią budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, która umożliwia oszczędzanie kosztów grzewczych. Tym z najbardziej znaczących elementów wskazujących na skuteczność tego typu budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. W czym tkwi różnica od zwykłych okien? Pasywność cechuje się w głównej mierze skuteczną izolacją termiczną. Szczególne parametry cieplne sprawiają, że współczynnik przenikania ciepła w tego rodzaju oknach zazwyczaj nie przekracza 0,8 W/m2K. Warto dodać, że im mniejszą wartość przestawia ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość większości okien pasywnych mieści się około 88-120mm, a ich szybowe pakiety przeważnie są trzyszybowymi pakietami. Dla wsparcia rezultatu w energooszczędnym pasywnym budownictwie stosowana jest też pianka poliuretanowa (PUR) o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili pasywnych okien, przeważnie spotykane są okna o ramie drewniano-aluminiowej, drewnianej, PCV oraz aluminiowej.

Podział okien pasywnych

Szczególną popularnością w pasywnym budownictwie nadal cieszą się okna pasywne PCV. Tego typu okna są kupowane z uwagi na prosty montaż, nietrudne zachowanie czystości i stosunkowo niewielki koszt. By okna z PCV sprawdzały się jako pasywne muszą spełnić kilka warunków. Na przydkład jest to wymóg posiadania 6 komór wewnętrznych i zastosowanie specjalnych uszczelek, jakie bronią przed utratą ciepła, wilgocią oraz hałasem. Tak samo jest w przypadku pasywnych okien z drewna. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane z uwagi na estetykę i elegancję. Zwykle, aby były pasywne mają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Kolejnym typem pasywnych okien są aluminiowe okna. Tak samo jak w przypadku pasywnych okien PCV oraz drewnianych muszą spełniać określone wytyczne, jednak ich bazową zaletą jest możliwość powstawania w dowolnych kształtach. W zamian za to w pewnym stopniu tracą dobre właściwości termoizolacyjne, z uwagi na to rzadziej stosuje się je w domach i mieszkalnych budowlach. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto zdecydować się na okna drewniano-aluminiowe, jakie łączą w sobie zalety okien drewnianych i aluminiowych.  W tego typu oknach pasywnych ramy przygotowywane są z drewna w połączeniu z z okuciem z aluminium. W tych oknach, drewno można zastąpić także PCV.

Zalety kupna pasywnych okien

Myśląc o oknach pasywnych przede wszystkim kierujemy uwagę na ich możliwość termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest dużą zaletą w porównaniu do do kosztów przekazywanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury wewnątrz domu. Minimalne straty ciepła gwarantują zmniejszenie eksploatacji systemów cieplnych w zimie i klimatyzacji w lecie. Dzięki użyciu pasywnych okien poniesiemy mniejsze koszty za dogrzanie budynku albo wychładzanie powietrza w trakcie upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z montażem pasywnych okien okaże się wyższy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, zyski pochodzące z wysokiej termoizolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza termiczną izolacją należy wspomnieć również o dobrej izolacji akustycznej. Poprawnie zainstalowane okna pasywne dość wydajnie izolują nas od zgiełku z zewnątrz, gwarantując nam komfort. Dodatkową zaletą pasywnych okien jest ich odporność na warunki pogodowe. Niepodatność na promienie UV i opady, gwarantuje nam optymalną temperaturę bez przegrzewania pomieszczeń i ochronę przed wilgocią i powstawaniem grzybów i pleśni. Dobrze wskazać na zalety wynikające z budowy pasywnych okien. Dzięki swojej budowie są wytrzymałe na stłuczenia, natomiast wzmocnione okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Rzecz jasna w kwestii zakupu pasywnych okien, najistotniejsze są odpowiednie parametry i certyfikaty uwierzytelniające jakość danego okna. Powinno się sprawdzić głębokość okna, współczynnik przenikania ciepła, ilość szyb i komór, obszerność ramy oraz surowiec, z którego zostanie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad doborem uszczelek i okien, jakie mają wielki wpływ na termoizolację i bezpieczeństwo danego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują również poprawną wentylację. W ten sposób osiągniemy dostęp świeżego powietrza i nie dopuścimy do utraty ciepła.

Najważniejszym wyznacznikiem jest jednak montaż okna. Na nic zdadzą nam się wybitne parametry pasywnego okna, najlepsze materiały i okucia antywłamaniowe, kiedy okno nie zostanie zaaplikowane w prawidłowy sposób. Warto w tym kierunku przemyśleć zaangażować fachowca, jaki wykona pracę rzetelnie. Zły montaż prowadzi do powstawania mostków termicznych, gdzie będzie uciekało ciepło. To w znacząco zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, ponieważ zatraci swoje najcenniejsze cechy.

Tuż obok poprawnego montażu trzeba rozplanować usytuowanie okien na etapie projektu domu. Gdy zależy nam na całkowitym wykorzystaniu właściwości pasywnych okien i czerpania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. W ten sposób uchronimy się od przegrzania i konieczności użycia dodatkowej ochrony przed nasłonecznieniem.

www.okna.torun.pl

Strona używa cookies
Ok