Ocieplanie pianką PUR – uniwersalne zastosowanie

Wielu z nas chciałoby zamieszkać w domu, daje on większe poczucie prywatności. Jest to także jedno z największych życiowych przedsięwzięć. Za najtrudniejszą decyzję do podjęcia uznajemy wybór odpowiedniej działki. Na lokalizacji trudne decyzje się nie kończą. Projekt domu spędza sen z powiek przez długie miesiące. Zaplanować trzeba nie tylko właściwą powierzchnię, ale też rozkład pomieszczeń. Wszystkie elementy muszą być idealnie dopasowane, tak żeby każdy mieszkaniec miał odrobinę prywatności. Pomyśleć trzeba też o położeniu ciągów komunikacyjnych w planie, dzięki temu zaoszczędzimy sporo czasu podczas na przykład sprzątania. Sporym problemem jest też dobór właściwej metody grzewczej. Nie wszędzie jest możliwość podłączenia się do sieci gazowej. W tym wypadku przeanalizować należy zainstalowanie pieca węglowego lub olejowego. Decyzja ta ma wpływ nie tylko na późniejsze koszty ogrzewania, ale też na komfort użytkowania mieszkania.

Nawet najlepsza metoda grzewcza będzie nieskuteczna, gdy nie zadbamy o odpowiednie zaizolowanie budynku. Ciepło będzie uciekać. Największe straty są wynikiem niedokładnie ocieplonego poddasza. Dlatego kwestii ocieplenia nie powinno się umniejszać. Sposób termoizolacji domu jest istotna. Wykorzystywane są różne produkty: styropian, wełna, korek czy coraz popularniejsza pianka poliuretanowa, nazywana dla ułatwienia pianką PUR.

Jest w czym wybierać

Najczęściej stosowanym materiałem wykorzystywanym do zabezpieczania przed utratą ciepła z budynków jest styropian. Posiada on wiele plusów:jest łatwo dostępny i stosunkowo tani. Jednakże nie nie jest polecany do izolacji tych części domu, które są łatwopalne – tyczy się to głównie elementów drewnianych. Opcją jest wełna mineralna. Jest ona droższym rozwiązaniem, ale za to cenionym wśród fachowców trudniących się izolacją. Wełna jest niepalna, idealnie izoluje przed denerwującymi dźwiękami. Izolowanie wełną wymaga jednak wzmocnionej konstrukcji dachu, bo ten materiał sporo waży. Wełnę trzeba chronić przed wilgocią przez zastosowanie folii zabezpieczających. Opcji termoizolacji domu jest więcej. Pianka poliuretanowa jest coraz popularniejsza. Stosowana jest ona wewnątrz, jak i na zewnątrz budynków.

Ocieplanie pianką PUR

Poliuretan dostępny jest w licznych wariantach. Tworzy się z niego materiały izolujące rożnego rodzaju. Pianka powstaje z mieszanki dwóch substancji: izocyjanianu i żywicy. Substancje te podgrzewa się i potem poprzez zwiększenie ciśnienia powstaje pianka, którą wykorzystuje się do termoizolacji. Podczas natryskiwania pianka powiększa objętość i momentalnie wiąże się. Dzięki temu tworzy się jednorodna powłoka, która dokładnie wypełnia wszystkie szczeliny. Pianka doskonale trzyma się prawie każdego podłoża. Niepotrzebne są dodatkowe mocowania. Sam proces natryskiwania przebiega szybko, kilka godzin wystarcza aby ocieplić dach.

Ocieplanie pianką PUR – dwa warianty

Pianka PUR występuje w dwóch wariantach – otwarto i zamknięto komórkowej. Ta ostatnia przeznaczona jest do zabezpieczenia budynków z zewnątrz. jest też świetnym produktem chroniącym przed wilgocią, dlatego stosowana jest do ocieplania fundamentów. Oczywiście można ją zastosować także wewnątrz budynku. Pianka PUR tego typu niewiele waży. Jego porowata struktura sprawia, że ocieplana powierzchnia oddycha. Wykorzystuje się ją do ocieplania pomieszczeń.

Ocieplanie pianką PUR – korzyści

Pianka PUR jest bardzo uniwersalna. Można nią ocieplać zarówno zewnętrze części budynku, jak i poddasza, ścianki działowe i posadzki. Stosowana jest jako materiał izolacyjny w domach przeznaczonych dla pojedynczych rodzin i dla większych społeczności, budynkach wykorzystywanych w celach gospodarczych. Izolacja z pianki PUR nie stanowi zagrożenia dla alergików. Powstała warstwa ocieplająca nie pyli się, dlatego nie jest ona zagrożeniem. Pianka poliuretanowa nie ma w składzie toksycznych substancji, nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pianka poliuretanowa świetnie chroni przed utratą ciepła, w efekcie czego jest doceniana przez architektów zajmujących się pasywnym budownictwem. Kolejną zaletą jest odporność na wilgoć. Pianka poliuretanowa nie zmienia kształtu pod wpływem wody. Ocieplenie tego typu nie wymaga dodatkowego umocnienia warstwy izolującej, ponieważ świetnie przylega do drewnianych czy betonowych powierzchni. Fachowcy od ocieplania domu wiedzą jak dużym problemem są mostki termiczne. Przez nie ucieka więcej ciepła. Wykorzystanie pianki PUR zmniejsza ten problematyczny punkt. Pianka PUR tworzy jednolitą strukturę dzięki czemu nie ma konieczności łączenia materiałów izolujących. Daje to możliwość izolacji nawet niestandardowej więźby dachowej i to w ekspresowym tempie. Porównując, ocieplenie z waty wymaga wielu godzin pracy kilku fachowców.

Właściwe ocieplenie domu to inwestycja, którą trzeba przeanalizować i odpowiednio wdrożyć. Przeanalizować trzeba wady i zalety każdego ze sposobów. Tradycyjne materiały stosowane do ochrony przed utratą ciepła od jakiegoś czasu mają groźnego rywala jakim jest pianka PUR. Pianka PUR jest doceniana przez specjalistów i praktyków, pozytywnie oceniają oni jej mnogość zastosowań. Ogromnym plusem jest także niewielki czas wykonania ocieplenia. Pianka PUR stosowana jest zarówno w budownictwie mieszkalnym, ale też jako ocieplenie budynków przemysłowych i gospodarczych.

Nie zwlekaj – już dziś wypróbuj ocieplanie pianką PUR!

Wszystko o piance PUR

Strona używa cookies
Ok