Ocieplanie natryskowe budynku pianą

Ocieplanie natryskowe pianką PUR (poliuretanową okazało się stosowane, z uwagi na porządne właściwości termicznej izolacji. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych wśród materiałów używanych do ocieplania budynków, z uwagi na to co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Znaczącą zaletą, wobec której wyprzedza inne materiały termicznej izolacji jest sposób ocieplania natryskowego. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach przez specjalny agregat. Natryskowe ocieplanie sprawia, że pianka dopasowuje swoją objętość do przestrzeni, co sprawia, że doskonale przywiera oraz kształtuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Pozostałe materiały termicznej izolacji należy przycinać oraz dopasowywać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się termicznych mostów oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Dobrze nałożona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka zamknięto-komórkowa oraz otwarto-komórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz parametrami, z tego względu pasują do ocieplania odrębnych elementów budynku. Pianka otwarto-komórkowa wykorzystywana jest przede wszystkim do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wnętrz. Świetnie nadaje się również w ocieplenia belkowych stropów, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Tymczasem  zamknięto-komórkowa pianka najlepsza jest do izolacji powierzchni zewnętrznych, podłóg i fundamentów. Ten typ pianki PUR można także zaaplikować na płaskim dachu, stropodachach wentylowanych albo np. na stropach nad nieogrzewanymi pokojami

Warto dodać, że piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Z uwagi na to bez trudu można natryskiem ocieplać różne, poprawnie spreparowane powierzchnie, np. drewno lub elementy metalowe, a nawet blachę. Dobrze, by przed ociepleniem powierzchnia została wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz wysuszona.  W ten sposób osiągamy dobrą przyczepność, dzięki której pianka PUR będzie się trzymać na swoim miejscu. Natrysk pianki PUR najbezpieczniej zostawić fachowcom. By wykonać to zgodnie ze wskazaniami potrzebne są odpowiednie warunki, takie jak temperatura i wilgoć powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać rozłożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Kategoryzacja na otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową piankę uzasadnia inność parametrów i właściwości. Pianka PUR otwarto-komórkowa ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest całkowicie plastyczna. Pianka ta po stężeniu staje się półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paro-przepuszczalnia, lecz niezbyt chroni przed wilgocią. Dodatkowo pianka otwarto-komórkowa ma małą masę (ok. 8-10 kg/m3), więc wcale nie obciąża konstrukcji budynku. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że jedna warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamknięto-komórkowa pianka PUR ma niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tego względu tak często stosuje się ją do izolacji fundamentów. Niestety nie jest paro-przepuszczalna, a na dodatek po wyschnięciu robi się sztywna, dlatego łatwiej ją zniszczyć.

Kupując piankę PUR trzeba wiedzieć o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są niezbyt odporne na promienie słoneczne, przez co niezbędna będzie specjalna osłona. Co ważne według oznaczeń łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał palny, samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do podstawowych plusów pianki PUR należy jej łatwa oraz lekka aplikacja. Jej umiejętność do powiększania swojej objętości oraz formowanie się do załamań i zakamarków, usuwa ryzyko utworzenia się mostków termicznych. Ponadto natryskowe ocieplanie pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do innych materiałów termicznej izolacji to najszybsza metoda ocieplenia budynku. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a do tego pozostaje lekka i elastyczna. Ponadto jest mocno przyczepna, z powodu czego utrzymuje się na wielu powierzchniach, a z upływem lat nie traci przyczepności albo swoich właściwości. Nie ubija się, nie traci objętości, co oznacza, że się nie deformuje. Ponadto ważne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  takiego natryskowego ocieplenia, nie wydziela żadnych substancji szkodliwych albo pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej parametrów. Za minus możemy uznać niską wytrzymałość na promienie słoneczne, co prowadzi do dodatkowych kosztów związanych z zabezpieczeniem przed UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmey jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być bardziej lub mniej palna, ale według ogólnej oceny pianka PUR zalicza się do w kategorii E, a więc pali się, choć jest samogasnąca. Także w tym przypadku można zastosować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w czasie pożaru. Przeważnie jednak tym, co sprawia, że pianka PUR traci właściwości izolacji termicznej jest niepoprawny natrysk, złe utworzenie pianki albo położenie za chudych warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR warto zatrudnić profesjonalistów.

Strona używa cookies
Ok