Nieruchomości Toruń – Dom na sprzedaż

Kupujemy dom. O tym należy pamiętać.

Zakup domu dla wielu jest realizacją najskrytszych marzeń. Po wielu miesiącach życia w bloku, marzy się nam taras na którym będziemy mogli wypić poranną kawę, czy wieczorami świętować ze znajomymi. Miesiącami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Ofert jest wiele. Jak w tym gąszczu znaleźć tę,która w pełni nas zadowoli i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Trzeba przeanalizować kilka kwestii.

Zastanów się co jest Ci potrzebne?

Od tego powinno się rozpocząć. Jeśli mieszkasz tylko z partnerem, partnerką, to ogromny dom niekoniecznie jest dla Was. Natomiast jeśli masz liczną rodzinę, domek mający 60 metrów kwadratowych będzie za mały i domownicy nie będą czuli się dostatecznie komfortowo. Rozpatrzyć należy też sprawę stanowiska garażowego. Obecnie jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę małego garażu. Przeanalizować trzeba też wielkość działki. Za duża wymaga sporo nakładu pracy związanego z jej utrzymaniem, koszeniem trawy itd. Niewielka będzie blokować, a nie po to decydujemy się na dom. Wstępnie należy sprecyzować ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy szeregowymi budynkami. Jeżeli szukamy czegoś bardziej komfortowego powinniśmy przeanalizować, czy dom na wsi nie będzie dobrym pomysłem – związane jest to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno decyzja zakupu nowego domu, jak i używanego, ma swoje wady i zalety. Możemy sami zabrać się za budowę lub kupić nieużywany dom od pośrednika. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozkładem pomieszczeń, a dodatkowo dochodzi odczucie komfortu. Używany dom także ma swoje plusy. Najczęściej stoi on w zagospodarowanym już sąsiedztwie. Pozwala to dogłębnie przyjrzeć się okolicznym mieszkańcom i prowadzonym przez nich biznesom. Nikt nie chciałby mieć własnego domu przy stacji paliw. Stare, domy mają swój czar i urokliwe pomieszczenia. , że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo środków finansowych.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Dom rzadko stoi na pustkowiu. Kluczowa jest droga dojazdowa. Upewnić się należy kto jest jej właścicielem, czy jest publiczna. Wszystkie niejasności mogą powodować w przyszłości niepotrzebne kłótnie. Uwagę należy zwrócić także na stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku zakupu działki pod budowę domu trzeba sprawdzić czy nieruchomość ma dostęp do sieci gazowej, elektroenergetycznej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma dostępu, trzeba liczyć się z kosztami.

Okolica wpływa na koszt. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolic. Działki budowlane leżące na terenie Torunia mają znacznie wyższą cenę niż te, które znajdują się poza jego granicami. Wystarczy porównać koszt działki na Stawkach czy w Grębocinie i zbliżoną działkę w Rozgartach, czy Małej Nieszawce. Może okazać się, że będą to rzeczywiście znaczące sumy i w takim przypadku należy zastanowić się nad odrobinę dłuższym dojazdem do pracy.

Stan prawny

Jest to najistotniejsza sprawa do zweryfikowania. W pierwszej kolejności trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest zadłużona. Tę informację odszukamy w dziale 4. księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Koniecznie trzeba przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Dokładniejsze przestudiowanie akt przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeżeli decydujemy się na zakup używanego, a zwłaszcza starego domu powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jak wygląda on od strony technicznej. Projekt budowy jest dokumentem, w którym powinny zostać zawarte wszelkie informacje dotyczące budynku, pomieszczeń, dokładnego metrażu. Stan techniczny musi ocenić ktoś kto bardzo dobrze zna się na budowlance. Nie powinno się żałować na to środków albo liczyć, że sami dostrzeżemy, zauważymy wszelkie usterki. Najgroźniejsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę podstawy domu. Kolejną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych preparatów i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla większości istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może wpłynąć na wybór metody ogrzewania. Jeżeli takiego dostępu nie ma, trzeba zastanowić się nad innymi metodami. Powinniśmy zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli kupiliśmy używany dom, to trzeba sprawdzić, czy jest on ocieplony.

Zakup domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie należy podchodzić do niej zbyt pochopnie, bo zdarza się, że za pośpiech przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie trzeba przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z budynkiem. W przypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie ocenić stan techniczny budynku, nie oszczędzając przy tym na fachowcach.

Mieszkania Toruń

Strona używa cookies
Ok