Nawierzchnia na podjazd – kostka czy beton

Kostka brukowa, kamień czy beton – najlepsza nawierzchnia na podjazd?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, jakie sprawdzi się przez lata. Ciężar wywołany stałym użytkiem wymaga by nawierzchnia była wytrzymała oraz nie zepsuła się za szybko. By powstał solidny podjazd potrzeba zarówno właściwego przystosowania w postaci podbudowy, żeby nie dopuścić do zapadania się, ale też najwyższej jakości surowców do wykonania podjazdu. Wśród przeważnie wybieranej nawierzchni podjazdu sa te, stworzone z kostki brukowej, z kamienia oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Wszystkie mają swoje wady i zalety, więc przed zakupem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z popularniejszych oraz jednocześnie tanich surowców, z których układana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa zawdzięcza nie tylko dzięki cenie, ale również dostępnością, wielobarwnością, a nawet wielokształtnością. Za sprawą tych cech możemy wykonać estetyczny podjazd, jaki będzie zarówno funkcjonalny, jak i przyjemny w odbiorze. Dopasowanie formy zdecydowanie usprawnia rozmieszczenie kostki według wyznaczonego terenu. Z kolei całkowita dostępność we właściwie większości sklepów prowadzących sprzedaż towarów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dostawami lub dodatkowym kupnem, w razie, gdyby niezbędna była większa ilość kostek. Cenę kostki brukowej też można dobrac do swojego portfela ze względu na dostępną ilość wzorów. Z technicznego punktu widzenia kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, wahania temperatury oraz duży nacisk pojazdów, a do tego jest łatwa w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma też wady. Kluczową niekorzyść pochodzi z pogody. Z uwagi na deszcze i śniegi albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem tracić kolor, przez co gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że nieplanowane rośliny jak porosty i chwasty przebijają się między szczelinami oraz wyrastają, niekorzystnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a eliminowanie ich może zabierać wiele czasu. Dodatkowo, żeby podjazd z kostki brukowej był funkcjonalny musi być położony w odpowiedni sposób, co zwykle naraża nas na koszt zaangażowania do tego profesjonalistów.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Wykończenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie w głównej mierze wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na swoim miejscu przez bardzo dużo lat. Dodatkowo zawdzięczając to zwyczajnym barwom kamienia, stworzony z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób uwydatni wygląd samego domu i ogrodu. Przeważnie podjazdy z kamienia są brane za wyjątkowo eleganckie. Istotnym elementem jest też naturalność kamienia. Dzięki swoim właściwościom dobrze przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak odkładającej się na wody.

Decydując się na podjazd z kamienia, lepiej pamiętać, że znaczącą rolę ma tutaj rozmieszczenie, żeby podjazd był wytrzymały oraz żeby spełniał swoją rolę przez lata. Należy unikać zostawiania obszernych dziur między nimi, z uwag na to powinno się rozłożyć je jak najbliżej jeden przy drugim, a szpary zalać mieszanką cementu i piasku. Niewłaściwie rozłożony kamień nie zachowa swojej zalety odprowadzania wody, co oznacza odkładanie się kałuż i zastoin. Dodatkowo zwyczajna nierówność kamienia powoduje, że trudno utrzymać ich czystość taki podjazd, a zimą trudno się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki stemplowaniu (odciskaniu) go przy zastosowaniu form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy osiągnąć wyjątkowo ładne kształty i wzory, a nawet specjalne faktury, jakie bez problemu da się dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Stworzenie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia wyjątkowo estetycznego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne sposoby produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Kluczową zaletą betonu dekoracyjnego jest jego trwałość oraz wytrzymałość na niszczenie oraz pogodę. Bez trudu da się utrzymać go w porządku, jednak w przypadku zastosowania dekoracji, konieczna będzie konserwacja, żeby beton nie tracił dobrego wyglądu.

Kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny – co wybrać??

Zarówno kostka brukowa, kamień oraz beton mają wady i zalety. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim finkcjonalnością, wytrzymałością oraz estetyką. W zależności od tego, na którym z tych elementów zależy nam najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Zachowanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie sprawdzić się u osób, dla których ważna jest łatwość mycia. Z kolei jeśli zależy nam na estetyce, beton dekoracyjny oraz kostka brukowa będą mniej trafnym wyborem. Aby nawierzchnia podjazdu wyglądała bardzo dobrze, należy pamiętać o odpowiednim przygotowaniu, ponieważ bez niego żaden nateriał nie sprawdzi się w stu procentach.

kostka brukowa Toruń

Strona używa cookies
Ok