Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Natryskowe ocieplanie domu pianką PUR

Natryskowe ocieplenie pianką PUR (poliuretanową stało się używane, z uwagi na bardzo dobre cechy izolacji termicznej. Współcześnie uznawana jest za jeden z najlepszych pośród surowców stosowanych do ocieplania , a to sprawia, że co raz chętniej znajdziemy ją w jednorodzinnych domach, różnych budynkach mieszkalnych i użytkowych. Główną mocną stroną, według której prześciga inne materiały izolacji termicznej jest technika aplikacji. Pianę PUR rozpyla się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Natryskowe ocieplanie powoduje, że pianka dostosowuje swoją objętość do powierzchni, co sprawia, że dobrze przylega i kształtuje się w załamaniach i zakamarkach. Inne materiały izolacji termicznej należy przycinać i dopasowywać, przez co ryzykujemy powstawanie mostków termicznych i obniżenie właściwości izolacyjnych. Dobrze rozpylona pianka PUR będzie spełniać swoją rolę na lata, ponieważ mimo upływu czasu nie traci swojej jakości.

Co można natryskowo ocieplać pianką PUR?

Znane są dwie odmiany pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Każda z nich różni się od siebie konstrukcją i parametrami, co sprawia, że pasują do ocieplania innych części budynku. Pianka otwartokomórkowa PUR wykorzystywana jest przeważnie do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Doskonale sprawdzi się również w izolacji stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Natomiast  pianka zamkniętokomórkowa PUR przeznaczona jest do izolacji termicznej zewnętrznych powierzchni, fundamentów oraz podłóg. Ten typ pianki PUR można też rozłożyć na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych lub np. na stropach nad nieogrzewanymi wnętrzami

Warto dodać, że piankę PUR charakteryzuje świetna przyczepność. Dlatego bez wysiłku można natryskiem izolować różne, poprawnie przyszykowane powierzchnie, takie jak drewno oraz elementy metalowe, a nawet blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem przestrzeń były wolna od brudu, pyłu i kurzu oraz osuszona.  Tą metodą zapewniamy świetną przyczepność, dzięki której pianka PUR utrzyma się na odpowiednim miejscu. Aplikację pianki PUR najlepiej zostawić zajmującym się tym firmom. Aby przeprowadzić natrysk dobrze potrzebne są odpowiednie warunki, na przykład odpowiednia wilgoć i temperatura powietrza. Dodatkowo pianka PUR musi zostać ułożona równomiernie.

Pianka PUR – dane techniczne

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę tłumaczy odrębność właściwości i parametrów. Otwartokomórkowa pianka PUR ma gąbczastą budowę, co sprawia, że jest całkowicie elastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna i stanowi bardzo dobrą termoizolację (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, lecz nie najlepiej chroni przed wilgocią. Dodatkowo otwartokomórkowa pianka PUR ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), dlatego w żadnym stopniu nie obciąża konstrukcji domu. Co do grubości aplikowanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna przekraczać 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma bardzo niski współczynnik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest całkiem wodoodporna. Z tej przyczyny często używa się ją do ocieplania fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a do tego po zastygnięciu jest sztywna, dlatego łatwiej ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o dwóch ważnych informacjach. Pianki PUR są mało odporne na działanie promieni UV, przez co niezbędna będzie uzupełniająca osłona. Ponadto w kwestii łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, więc jest to materiał łatwopalny, ale samogasnący.

Zalety pianki PUR

Do najczęściej wskazywanych plusów pianki PUR należy jej łatwa i lekka aplikacja. Jej umiejętność do wzrostu przestrzeni i dopasowanie się do załamań i zakamarków, neutralizuje ryzyko powstania mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie zabiera znacznej ilości czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka szybko się układa i ekspresowo utwardza, a do tego pozostaje elastyczna i lekka. Ponadto jest mocno przyczepna, z uwagi na co nie spada na różnych powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności oraz swoich właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie deformuje. Co więcej ważne jest również to, że po odpowiedniej aplikacji  tego natryskowego ocieplenia, nie oddaje substancji szkodliwych oraz pyłów. Warto dodać, że pianka PUR daje całkiem dobrą akustyczną izolację.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR pochodzą głównie z jej właściwości. Za wadę możemy uznać niską odporność na promienie słoneczne, co dodaje nam kolejnych kosztów połączonych z ochroną przed promieniami UV. Kolejną wadą pianki PUR uznajmeny jej łatwopalność. W zależności od komponentów, może być mniej lub bardziej palna, jednak według ogólnej oceny pianka PUR mieści się w kategorii E, co oznacza, że pali się, choć jest samogasnąca. Też w tej sytuacji można zamontować dodatkowe zabezpieczenie, które będzie chronić piankę w razie pożaru. Zazwyczaj jednak tym, co decyduje o tym, że pianka PUR traci właściwości termicznej izolacji jest nieprawidłowy natrysk, niewłaściwe utworzenie pianki lub położenie za cienkich warstw izolacyjnych. Z tego powodu do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Ocieplanie pianką Bydgoszcz

Strona używa cookies
Ok