Natryskowe ocieplanie budynku pianką PUR

Ocieplanie natryskowe pianką poliuretanową (PUR jest znane, ponieważ wyróżniają ją bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Współcześnie oceniana jest jako jeden z lepszych wśród tworzyw wykorzystywanych do ocieplania , z uwagi na to co raz chętniej pojawia się w jednorodzinnych domach, innych budynkach mieszkalnych i nie tylko. Znaczącą mocną stroną, według której wyprzedza pozostałe materiały termoizolacyjne jest metoda nakładania. Pianę PUR rozprowadza się po powierzchniach poprzez stworzony do tego agregat. Ocieplanie natryskowe sprawia, że pianka dopasowuje się do przestrzeni, co sprawia, że ściśle przylega oraz formuje się w zgięciach oraz zakamarkach. Inne materiały termoizolacyjne trzeba docinać oraz układać, z powodu czego ryzykujemy pojawienie się mostków termicznych oraz ograniczenie izolacyjnych właściwości. Poprawnie rozprowadzona pianka PUR posłuży na lata, ponieważ mimo upływu lat nie traci swoich właściwości.

Co można ocieplać natryskowo pianką PUR?

Są dwie wersje pianki PUR: pianka otwartokomórkowa oraz zamkniętokomórkowa. Różnią się od siebie strukturą oraz atrybutami, z uwagi na co nadają się do ocieplania innych części budynku. Orwartokomórkowa pianka wykorzystywana jest zwykle do natryskowego ocieplania poddasza, dachów oraz wewnętrznych powierzchni. Świetnie sprawdzi się też do natryskowego ocieplenia stropów belkowych, podłóg na legarach czy ścian szkieletowych. Z kolei  pianka zamkniętokomórkowa najkorzystniejsza jest do ocieplania natryskowego powierzchni zewnętrznych, fundamentów oraz podłóg. Ten rodzaj pianki PUR da się też umieścić na dachu płaskim, stropodachach wentylowanych albo na przykład na stropach nad nieogrzewanymi pomieszczeniami

Dodatkowo piankę PUR wyróżnia doskonała przyczepność. Dlatego bez trudu można ocieplać natryskiem różne, odpowiednio przyszykowane powierzchnie, dla przykładu drewno oraz elementy metalowe, a także blachę. Lepiej, aby przed ociepleniem powierzchnia została wyczyszczona z brudu, kurzu i pyłu oraz wysuszona.  Tą techniką gwarantujemy przyczepność, co sprawi, że pianka PUR pozostanie na wybranym miejscu. Aplikację pianki PUR najbezpieczniej zostawić zajmującym się tym firmom. Żeby wykonać natrysk zgodnie ze wskazaniami konieczne są odpowiednie warunki, takie jak wilgoć i temperatura powietrza. Ponadto pianka poliuretanowa musi zostać rozprowadzona równomiernie.

Pianka PUR – najważniejsze informacje

Podział na zamkniętokomórkową i otwartokomórkową piankę PUR uzasadnia odrębność parametrów i właściwości. Otwartokomórkowa pianka PUR ma porowatą budowę, co sprawia, że jest niezwykle plastyczna. Pianka PUR po wyschnięciu jest półsztywna oraz robi za wyjątkowo dobrą izolację termiczną (λ = 0,036-0,040 W/(m.K) oraz akustyczną. Jest paroprzepuszczalna, ale nie bardzo chroni przed wilgocią. Ponadto pianka otwarokomórkowa ma małą wagę (ok. 8-10 kg/m3), z uwago na co nie obciąża konstrukcji domu. Pod względem grubości natryskiwanej warstwy przyjmuje się, że pojedyncza warstwa nie powinna być większa 30 mm.

Zamkniętokomórkowa pianka PUR ma najniższy wymiernik przepuszczalności ciepła (λ = 0,023-0,029 W/(m.K), a do tego jest wysoko wodoodporna. Z tego powodu często wykorzystuje się ją do termicznej izolacji fundamentów. Nie jest niestety paroprzepuszczalna, a poza tym po wyschnięciu jest sztywna, dlatego nietrudno ją uszkodzić.

Kupując piankę PUR należy pamiętać o jeszcze innych istotnych informacjach. Pianki PUR są słabo odporne na promienie słoneczne, więc potrzebna będzie specjalna osłona. Co więcej zgodnie z oznaczeniami łatwopalności, pianka PUR zdobywa kategorię E, która oznacza, że jest to surowiec łatwopalny, choć samo gasnący.

Zalety pianki PUR

Do najważniejszych plusów pianki PUR wlicza się jej prosta oraz szybka aplikacja. Jej zdolność do wzrostu przestrzeni oraz formowanie się do zakamarków i załamań, neutralizuje ryzyko stworzenia mostków termicznych. Co więcej ocieplanie natryskowe pianką PUR nie pochłania wiele czasu. W zestawieniu do pozostałych materiałów termoizolacyjnych to najszybsza metoda ocieplenia domu. Pianka łatwo się układa oraz szybko utwardza, a przy tym pozostaje elastyczna i lekka. Dodatkowo jest bardzo przyczepna, dlatego trzyma się na wielu powierzchniach, a z upływem czasu nie traci przyczepności lub właściwości. Nie spłaszcza się, nie traci obszerności, dzięki czemu się nie zniekształca. Bardzo kluczowe jest też to, że po właściwej aplikacji  takiego ocieplenia natryskowego, nie oddaje substancji szkodliwych lub pyłów. Dodatkowo pianka PUR daje bardzo dobrą izolację akustyczną.

Wady pianki PUR

Wady pianki PUR wychodzą głównie z jej właściwości. Za minus możemy przyjąć małą wytrzymałość na promienie słoneczne, co dodaje nam dodatkowych kosztów związanych z ochroną przed promieniami UV. Następną wadą pianki PUR jest  jej palność. W zależności od składników, może być mniej lub bardziej palna, ale według ogólnych zasad pianka PUR mieści się w klasie E, a więc pali się, ale jest samo gasnąca. Również w tym przypadku da się zamontować dodatkową ochronę, która będzie chronić piankę w razie pożaru. Przeważnie jednak tym, co wpływa na to, że pianka PUR traci właściwości termiczne jest nieprawidłowy natrysk, złe utworzenie pianki albo zaaplikowanie za cienkich warstw izolacyjnych. Ze względu na to do ocieplania natryskowego pianką PUR lepiej zatrudnić profesjonalistów.

Izolacje natryskowe

 

Strona używa cookies
Ok