Konstrukcja dachu – solidne budownictwo na lata

 

Wytrzymałe budownictwo potrzebuje formy, jaka utrzyma się w dobrym stanie przez długie lata tak samo w przyjaznych oraz ciężkich warunkach atmosferycznych. Wśród najistotniejszych części konstrukcyjnych jest dach. Obok schludnego wyglądu, poprawnie rozplanowany dach, stworzony z najwyższej jakości materiałów, będzie oddziaływał na wytrzymałość pełnej konstrukcji. Ze względu na to pokrycie dachowe musi otrzymać wytrzymałe oraz solidne oparcie, które udźwignie jego wagę. Obok tego świetnie przygotowany dach będzie spełniał potrzeby izolacyjne, z uwagi na to na etapie projektowania należy przyjrzeć surowcowi, z jakiego dach będzie wykonany oraz sposobie jego konstrukcji. Do wznoszenia domów jednorodzinnych, przede wszystkim tych, które przykrywają spadziste dachy, zazwyczaj używane są drewniane konstrukcje.

Drewno konstrukcyjne – najczęstszy materiał do przygotowania dachu

Skoro dach powinien być trwały oraz spoczywać na trwałych podstawach, trzeba użyć do tego wytrzymałe surowce. Głównie używanym materiałem do przygotowania dachu jest drewno konstrukcyjne. Wybierając najlepsze drewno konstrukcyjne trzeba znać kluczowe właściwości, świadczące o jego jakości. Przede wszystkim należy sprawdzić oferowaną solidność sprężystość, twardość, wytrzymałość na ściskanie i rozciąganie. Co więcej istotna jest wilgoć oraz obecność dostrzegalnych wad, np. sęków. Szczególnie popularne drewno konstrukcyjne uzyskiwane jest np.  z takich drzew jak modrzew, sosna, jodła czy świerk. Choć duża ilość żywic (np. biorąc pod uwagę drewno modrzewia) przekłada się na wyższą odporność na wodę oraz wilgoć, tak potrzebnym składnikiem przygotowania każdego rodzaju drewna konstrukcyjnego jest impregnacja.

Skuteczna impregnacja drewna konstrukcyjnego zapewnia mu dłuższą przydatność, broni przed wpływem wody, niestałych temperatur, a także niszczeniem przez owady i grzyby. Chociaż można impregnować na wierzchu przez natrysk lub malowanie, tak najlepszą formą impregnacji drewna konstrukcyjnego jest zamaczanie go, aby impregnat wniknął głęboko pod wierzchnie warstwy. Decydując się na drewno konstrukcyjne do budowy konstrukcji dachu należy też sprawdzić, czy jest ono lite czy też klejone. Sposób produkcji klejonego drewna sprawia, że jest ono wytrzymalsze od litego. Oprócz tego bazując na tej metodzie pojawia się możliwość przygotowania dłuższych odcinków drewna, co sprawia, że bez przeszkód można dostosować je do wymagań konstrukcyjnych.

Więźba dachowa – rodzaje i zastosowanie

Przygotowanie bazy konstrukcyjnej pod dach można wykonać na parę sposobów. Wśród przeważnie używanych jest więźba dachowa. Wykonuje się ją przeważnie z drewna oraz jest to nośna konstrukcja, której głównym celem jest wsparcie pokrycia dachowego. Są 3 główne typy więźby dachowej: więźba krokwiowa, krokwiowo-jętkowa oraz płatwiowo-kleszczowa. Do ocenienia typu więźby należy zmierzyć rozpiętość poszczególnych elementów pomiędzy ścianami, a do tego kąt nachylenia. Krokwiowa więźba dachowa zazwyczaj stosowana jest do budowy dachów o szerokości sięgającej co najwyżej 7 metrów oraz nachyleniu wynoszącym ok. 30-50 stopni. W tej sytuacji połączona para krokwi w kaletnicy stanowi element nośny.

Krokwiowo-jętkowa więźba dachowa wykorzystywana jest do projektów dachów o rozpiętość od 7 do 11 metrów oraz nachyleniu w granicy 35-60°. W odróżnieniu od więźby krokwiowej, tu krokwie podtrzymywane są przez wiązary jętkowe, za sprawą tego dachowa konstrukcja jest o wiele wytrzymalsza. Z kolei płatwiowo-kleszczowa więźba dachowa cechuje się możliwością użycia nawet wtedy, kiedy rozpiętość ścian przekracza 11 m. Przy takiej szerokości konieczne są dodatkowe płatwie oraz podpierające je słupy oraz podwójne belki wiążące. Dzięki dodatkowym elementom konstrukcja więźby dachowej jest stabilna oraz odporna na uszkodzenia, a oprócz tego nie usuwa właściwości drewna konstrukcyjnego.

Prefabrykowane wiązary dachowe – czego użyć zamiast więźby dachowej

Dach prefabrykowany, czyli dachowe wiązary prefabrykowane to nowy sposób budowy konstrukcji dachu. Metoda prefabrykowana oznacza, że elementy konstrukcji dachu powstają w fabryce, zamiast na budowie. Bardzo dużo przedsiębiorstw oferuje usługę opracowania oraz wykonania prefabrykowanej więźby dachowej. ten rodzaj konstrukcji dachowej zauważalnie skraca czas trwania budowy, dlatego robi się co raz bardziej znany. Prefabrykowany dach składa się z wiązarów, które projektowane są by były spasowane z projektem domu. Wiązary łączone są poprzez płatwie lub wiatrownice, natomiast cała konstrukcja tworzona jest za pomocą maszyny. Dzięki temu każdy element prefabrykowanego dachu  jest taki sam oraz trwale złączony. Istotną zaletą tej metody jest także to, że montaż jest prostszy oraz krótszy w zestawieniu do zwykłej więźby dachowej.

Decydując pomiędzy dachem prefabrykowanym, a więźbą dachową, kreowaną na budowie, należy zwrócić uwagę na zastosowanie, trwałość oraz koszty tych dwóch sposobów. Warto zauważyć, że nie przy wszystkich projektach domu słuszne będzie zastosowanie prefabrykowanego dachu, dlatego że nie każdą konstrukcję można wykonać zaledwie z wiązarów.

Strona używa cookies
Ok