Klimatyzacja do biura – Montaż Toruń

Klimatyzacja to co raz częstsze rozwiązanie stosowane niejedynie w biurach, ale również w domu. Z roku na rok, zakup klimatyzatora jest jeszcze bardziej osiągalna dla każdego. Klimatyzator w domu ma korzystny wpływ przede wszystkim na temperaturę pomieszczeń, ale także na jakość i stopień wilgoci w powietrzu. W wielu domach klimatyzator jest też użytkowany zimą w formie urządzenia grzewczego. Nikogo zatem nie dziwi jego przyrost popularności.

Regulacja powietrza

Klimatyzacja pozytywnie wpływa na jakość powietrza w domu, dzięki zainstalowanym filtrom, które wychwytują szkodliwe cząstki alergenów, pyłków czy kurzu. To sprawia, że poza regulacją temperatury, klimatyzator wspomaga oczyszczanie powietrza. Nie wolno jednak rezygnować z wentylacji pomieszczeń. Klimatyzacja nie może jej zastępować. Wspólna praca klimatyzacji i właściwa wentylacja usuwa ryzyko zawilgocenia budynku, co sprzyja powstawaniu grzybów i pleśni.

Najkorzystniejsze warunki działania

Człowiek sprawnie funkcjonuje w dogodnych warunkach. Najkorzystniejsza temperatura waha się pomiędzy 24 a 26°C. Również poziom wilgotności powietrza ma znaczenie i najlepiej by był w granicach 40-60%. Są to najbardziej dopasowane warunki, w jakich ciało się nie poci i jednocześnie nie marznie.

Do regulacji temperatury należy podchodzić z ostrożnością. Zalecane jest, by różnice temperatur między pomieszczeniami nie były wyższe niż 6°C. Inaczej praca klimatyzacji naraża na dolegliwości, takie jak: przeziębienia, zapalenie zatok czy gardła.

Warto też zmniejszyć przeciągi i podmuchy powietrza. Nawiew nie powinien być skierowany bezpośrednio na domowników, a jego prędkość nie powinna być mniejsza niż 0,3 m/s, by nie narażać się na dolegliwości.

Wydajny klimatyzator

Zakup jakiegokolwiek klimatyzatora do domu powinno poprzedzać odpowiednie rozeznanie. Warto sprawdzić klasę energetyczną urządzenia i sezonową efektywność grzania lub chłodzenia. W tym przypadku im większe wskaźniki, tym mniejszą ilość energii zużywa klimatyzator.

Zazwyczaj najwyższą klasę energetyczną (A+++) posiadają te najbardziej efektywne i drogie klimatyzatory. Warto jednak zastanowić się nad kwotą, jaką wyliczy się na zakup, dlatego że mniej kosztowne klimatyzatory, zwykle mają niższą klasę, ze względu na co są droższe w eksploatacji i częściej potrzebują napraw.

Aby działanie klimatyzatora było jak najbardziej oszczędne i wydajne trzeba zadbać o właściwą izolację ścian, stropów, przegród budowlanych i szyb okiennych, żeby odbijały promienie słoneczne. Dodatkowo, dobrym rozwiązaniem jest montaż żaluzji czy rolet, które pomogą w utrzymaniu temperatury, zatrzymując lub odbijając promieniowanie słońca.

Rodzaje klimatyzatorów

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów klimatyzatorów. Odróżniają się pod względem sposobu pracy, pobierania energii, wielkości a także mobilności, dzięki czemu można je dopasować zgodnie z potrzebami.

  • Klimatyzator split – najczęściej montowany klimatyzator do domu. Składa się on z dwóch elementów: jednostki wewnętrznej, czyli parownika i jednostki zewnętrznej, nazywanej skraplaczem. Taki rodzaj klimatyzatora można dostać również w formie multisplit, która od standardowej wersji różni się tym, że do pojedynczej zewnętrznej jednostki można zainstalować kilka (maksimum 5) wewnętrznych części, na przykład w kilku pomieszczeniach. Klimatyzacja ścienna w formie split jest często montowana w domach, ze względu na stosunkowo cichą pracę, zajmuje niewiele miejsca i ma elegancki wygląd.
  • Klimatyzator przenośny – to równie często wybierana klimatyzacja do domu. Zbudowana jest z jednego elementu, przez co pracuje głośniej. Jego podstawową zaletą jest możliwość ustawiania urządzenia w wybranym miejscu i zabranie go, gdy nie będzie potrzebny. Minusem jest przewód, który trzeba wystawić na zewnątrz (na przykład przez otwarte okno), aby wypuszczał ciepło. Z tego powodu są nieco mniej efektywne.

Inne rodzaje klimatyzatorów, na przykład: klimatyzatory kasetonowe, kanałowe, czy okienne, sprawdzają się w większych pomieszczeniach,: w biurach czy zakładach przemysłowych. Potrzebują znacznie większej przestrzeni i zużywają stosunkowo więcej energii.

Ile lat będzie działać klimatyzator w domu?

Dobrze działający, często oczyszczany i odpowiednio eksploatowany klimatyzator może pracować w domu nawet przez 25 lat. Jest to możliwe za sprawą regularnych przeglądów, które zmniejszą ryzyko albo usuną wszelkie występujące usterki. Przeglądy dobrze przeprowadzać dwa do trzech razy w roku, żeby nie narażać się na kłopoty związane z defektem urządzenia, czy ewentualnym rozwojem pleśni lub grzybów. Żywotność klimatyzatora jest w dużej mierze zależna również od ceny i jakości sprzętu. Im lepsza klasa, tym większa pewność sprawnego działania.

W przypadku wymiany klimatyzatora, znaczna część firm zajmujących się ich instalacją, proponuje utylizację zużytego sprzętu w cenie montażu nowego. To oznacza nie tylko wygodę, gdy zadbają o to fachowcy, ale również bezpieczne, ponieważ urządzenie usuwane jest w odpowiednich warunkach.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Na cenę klimatyzatora w domu oddziałuje wiele czynników. Nie zalicza się do tego jedynie sam koszt sprzętu i jego montaż. Do wydatków należy dodać również przybliżoną wartość kosztów eksploatacji, a to inwestycja długofalowa. Trzeba ocenić, czy warto wydać więcej pieniędzy na droższy sprzęt, który będzie mniej drogi w utrzymaniu, ze względu na większą sprawność (czyli rzadsze naprawy) i mniejsze zużycie prądu.

klimatyzacja.torun.pl

Strona używa cookies
Ok