Dom od developera

Kupujemy wymarzony dom. Na co zwracać uwagę.

Kupno domu dla większości jest spełnieniem najgłębszych marzeń. Po wielu miesiącach wynajmowania mieszkania w bloku, marzy się nam ogródek w którym będziemy mogli pielęgnować ulubione kwiaty. Wieczorami analizujemy oferty biur i agencji nieruchomości. Jest w czym wybierać. Jak w tym gąszczu odszukać tę,która będzie odpowiednia dla nas i naszych domowników i nie będzie wiązała się dodatkowymi kosztami? Powinniśmy zacząć od zastanowienia się nad kilkoma sprawami.

Czego potrzebujesz?

Od tego powinno się zacząć. Jeżeli Twoja rodzina to model 2+2 to całkiem możliwe, że nie potrzebujesz nieruchomości z 8 sypialniami. Natomiast jeśli mieszka z Tobą wiele osób, dom mający 60 metrów kwadratowych będzie za mały i będzie Wam trudno poczuć się komfortowo na takiej przestrzeni. Przemyśleć należy też kwestię garaży. Teraz jedno miejsce często nie wystarcza, a nie na każdej działce jest dostatecznie dużo miejsca na wybudowanie wiaty, czy rozbudowę niewielkiego garażu. Przemyśleć trzeba też rozmiar działki. Za duża wiąże się z dodatkowymi obowiązkami, takimi jak pielęgnacja trawnika. Niewielka będzie ograniczać, a nie po to decydujemy się na dom. Najpierw należy uściślić ogólną lokalizację. Nie wszystkim odpowiadają przedmieścia z wieloma domkami jednorodzinnymi, czy bliźniakami. Jeżeli poszukujemy czegoś bardziej urokliwego powinniśmy pomyśleć o domu na terenie wiejskim – wiąże się to jednak z dłuższym dojazdem do sklepów.

Nowy czy stary dom

Zarówno zakup nowego domu, jak i starego, ma swoje dobre i złe strony. Budowę możemy zacząć sami, po uzyskaniu różnych pozwoleń lub kupić nieużywany dom od dewelopera. Nowowybudowany dom pozwala nam zrealizować konkretne marzenia związane z rozplanowaniem przestrzeni, a dodatkowo dochodzi poczucie komfortu. Wcześniej zamieszkały dom także ma swoje zalety. Bardzo często stoi on w rozplanowanej lokalizacji. Umożliwia to wnikliwie przyjrzeć się sąsiadom i prowadzonym przez nich firmom. Nikt przecież nie chce mieszkać przy warsztacie samochodowym. Wiekowe, domy mają własny charakter i urokliwe wnętrze. Bardzo często okazuje się, że wyremontowanie takiej nieruchomości pochłonie sporo pieniędzy.

Więcej o lokalizacji

Miejsce jest ważne. Dom zawsze ma sąsiedztwo. Bardzo ważna jest droga dojazdowa. Sprawdzić należy do kogo ona należy, czy jest ogólnodostępna. Wszelkie nieścisłości mogą powodować w późniejszym czasie niepotrzebne spory. Naszą uwagę powinien przykuć stan drogi. Najlepiej, gdy jest to asfalt albo przynajmniej droga utwardzona. W przypadku kupna działki pod budowę domu trzeba sprawdzić dostępność wszystkich mediów: sieci elektroenergetycznej, sieci gazowej i wodnokanalizacyjnej. Jeżeli nie ma przyłącza, trzeba liczyć się z opłatami.

Lokalizacja wpływa na cenę. Problem ten można omówić na przykładzie Torunia i okolicznych miejscowości. Działki budowlane leżące na terenie miejskim mają znacznie wyższą cenę niż te, które leżą poza jego granicami. Wystarczy porównać cenę nieruchomości na Stawkach czy w Czerniewicach i podobną działkę w Rozgartach, czy Wielkiej Nieszawce. Nie powinno być zdziwieniem to, że będą to naprawdę znaczące sumy i w takim wypadku koniecznie trzeba przemyśleć opcję dłuższego dojazdu do pracy.

Zwracamy uwagę na stan prawny

Jest to najważniejsza sprawa do zweryfikowania. Priorytetowo trzeba sprawdzić, czy nieruchomość nie jest obciążona długami. Wiadomości odszukamy w dziale czwartym księgi wieczystej, który dotyczy hipoteki. Warto przestudiować też, kto kto ma prawa do nieruchomości. Szczegółowe przestudiowanie dokumentów przed zakupem, to mniej nieścisłości i nerwów w przyszłości. Na uwadze należy mieć też to że każdy dom musi być odebrany,czyli musi zostać wydane pozwolenie jego użytkowania.

Stan techniczny

Jeśli postanowimy kupić stojący już dom, a zwłaszcza taki, który został wybudowany dość dawno powinniśmy bardzo dokładnie sprawdzić, jaki jest jego stan techniczny. Na początku trzeba zapoznać się z projektem budowy, bo to tam znajdziemy istotne dla nas informacje , np. o zastosowanych technologiach, materiałach itd. Stan techniczny musi sprawdzić fachowiec. Nie powinno się na to żałować pieniędzy albo mieć nadzieję, że sami dostrzeżemy, zauważymy uchybienia. Najgorsze są pęknięcia ścian, bo mogą one oznaczać wadę fundamentów. Równie ważną sprawą o której trzeba pamiętać to wilgoć i grzyb. Wyeliminowanie zagrzybienia wymaga specjalistycznych środków i dużo kosztuje.

Ogrzewanie i termoizolacja

Dla wielu osób istotna jest też kwestia grzania w budynku. To, czy działka jest podłączona do sieci gazowej może zdeterminować kwestie ogrzewania. Jeżeli takiego przyłącza nie ma, należy zastanowić się nad innymi metodami. Koniecznie trzeba zastanowić się nad kosztami i wygodą każdej z metod. Jeżeli decydujemy się na używany dom, to koniecznie należy sprawdzić, czy czy posiada on termoizolację.

Kupno domu to najważniejsza życiowa decyzja. Nie wolno podchodzić do niej pośpiesznie, bo może okazać się, że za to przyjdzie nam słono zapłacić. Dokładnie należy zastanowić się na tym, czego szukamy, jakie są nasze wymagania. Bardzo dokładnie należy przyglądać się wszelkim dokumentom związanym z działką. W wypadku wcześniej zamieszkanego domu trzeba koniecznie zweryfikować stan techniczny budynku, nie oszczędzając jednocześnie na osobach, które zajmują się budownictwem.

www.mieszkania-torun.eu

Strona używa cookies
Ok