Czym są okna pasywne?

Okna pasywne

Kluczową zaletą budownictwa pasywnego jest widoczna energooszczędność, jaka wspomaga redukowanie wydatków na ogrzewania. Tym z najistotniejszych elementów oddziałujących na efektywność takiego rodzaju budownictwa jest wykorzystanie okien pasywnych. Czym różnią się one od zwykłych okien? Pasywność charakteryzuje się przeważnie efektywną termoizolacyjnością. Szczególne parametry cieplne oznaczają, że współczynnik przenikania ciepła w w oknach energooszczędnych z reguły nie przewyższa 0,8 W/m2K. Warto wspomnieć, że im niższą wartość określa ten współczynnik tym lepsza izolacja termiczna. Głębokość okien pasywnych mieści się ok. 88-120mm, ale ich pakiety szybowe zazwyczaj są pakietami trzyszybowymi. Dla większego rezultatu w pasywnym budownictwie stosowana jest także pianka PUR (poliuretanowa o zbliżonych właściwościach termicznej izolacji. Jeśli chodzi o strukturę profili okien pasywnych, z reguły spotykane są okna w konstrukcji drewnianej, drewniano-aluminiowej, aluminiowej oraz PCV.

Typy okien pasywnych

Zdecydowanie największą popularnością w pasywnym budownictwie nadal zyskują okna pasywne PCV. Takiego rodzaju okna są kupowane ze względu na łatwy i szybki montaż, nietrudne zachowanie czystości i dość niski koszt. Aby okna PCV były pasywne muszą spełnić kilka warunków. Między innymi jest to wymóg sześciu komór wewnętrznych i aplikacja potrzebnych uszczelek, które chronią przed utratą ciepła, hałasem oraz wilgocią. Podobnie jest w przypadku okien pasywnych drewnianych. Drewniane okna są zazwyczaj kupowane ze względu na elegancję i estetykę. Zwykle, żeby stały się pasywne posiadają pakiet trzyszybowy z dwiema komorami. Innym typem okien pasywnych są aluminiowe okna. Tak jak w zastosowaniu okien pasywnych drewnianych i PCV muszą odpowiadać na określone wytyczne, jednak ich podstawową zaletą jest możliwość powstawania w wybranych kształtach. W zamian za to mają mniej korzystne właściwości izolacji termicznej, z tego względu niezbyt często stosuje się je w domach oraz budowlach mieszkalnych. Dla umocnienia zalet aluminiowych okien , warto nabyć okna drewniano-aluminiowe, które zawierają w sobie plusy okien drewnianych i aluminiowych.  W takiego rodzaju oknach ramy tworzone są z drewna w zestawieniu z aluminiowym okuciem. W tego typu okanch, drewno można wymienić na PCV.

Zalety wyboru okien pasywnych

Mówiąc o pasywnych oknach zazwyczaj skupiamy uwagę na ich zdolność termicznej izolacji. Niewielka utrata ciepła jest szczególną korzyścią w porównaniu do do kosztów przeznaczanych na zachowanie najkorzystniejszej temperatury w środku domu. Minimalne straty ciepła gwarantują obniżenie wykorzystania systemów grzewczych w ciągu zimy i klimatyzacji latem. Za sprawą zastosowania okien pasywnych mniej wydamy na docieplenie domu lub wychładzanie powietrza podczas upałów. To sprawia, że o ile wydatek łączący się z zastosowaniem okien pasywnych będzie większy z zestawieniu do nieenergooszczędnych okien, oszczędności wynikające z wysokiej izolacji oddadzą nam wcześniejsze koszty. Poza izolacją cieplną warto wspomnieć również o zadowalającej izolacji akustycznej. Odpowiednio zamontowane okna pasywne efektywnie odgradzają nas od hałasu z zewnątrz, dostarczając nam komfort. Znaczącą zaletą okien pasywnych jest ich wytrzymałość na warunki pogodowe. Odporność na promienie UV i opady, zapewnia nam optymalną temperaturę bez przesadnego nagrzewania wnętrz i ochronę przed zawilgoceniem oraz pojawieniem się grzybów i pleśni. Warto zwrócić również uwagę na zalety płynące z konstrukcji okien pasywnych. Dzięki swojej budowie są odporne na rozbicie, jednak porządnie wykonane okucia chronią nas przed włamaniem. To gwarantuje nam bezpieczeństwo.

Na co należy zwrócić uwagę kupując okna pasywne?

Oczywiście w kwestii nabycia okien pasywnych, najistotniejsze są właściwe parametry i certyfikaty gwarantujące klasę danego okna. Należy zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła, głębokość okna, ilość szyb i komór, szerokość ramy i tworzywo, z którego będzie ono stworzone. Warto również zastanowić się nad dostosowaniem okuć i uszczelek, które mają szczególny wpływ na termiczną izolację i bezpieczeństwo konkretnego okna. Nowoczesne okna pasywne gwarantują też właściwą wentylację. Dzięki temu osiągniemy dopływ świeżego powietrza oraz jednocześnie nie doprowadzimy do strat cieplnych.

Najważniejszym wyznacznikiem jest w dużej mierze montaż okna. Na nic zdadzą nam się doskonałe parametry pasywnego okna, wysokiej klasy materiały oraz antywłamaniowe okucia, gdy okno nie będzie wstawione w prawidłowy sposób. Warto tutaj przemyśleć zaangażować profesjonalistę, jaki wykona pracę starannie. Błędny montaż skutkuje pojawianiem się mostków termicznych, przez które będzie uciekało ciepło. To w dużym stopniu zniży działanie pasywnego okna, z powodu czego przestanie być już ono pasywne, dlatego że utraci swoje najcenniejsze cechy.

Obok prawidłowego montażu należy przemyśleć rozmieszczenie okien tworząc projekt domu. Jeśli zależy nam na całkowitym zastosowaniu właściwości okien pasywnych oraz pobierania z energii słonecznej. Rozmieszczenie okien od strony południowej lub północnej jest najkorzystniejsze. Tak uchronimy się od przegrzania oraz potrzeby stosowania kolejnej osłony przed przesadnym nasłonecznieniem.

Strona używa cookies
Ok