Beton dekoracyjny na podjeździe

Nawierzchnia na podjazd – która najlepsza?

Fundamentem porządnego podjazdu pod dom jest solidne wykończenie, które sprawdzi się przez wiele lat. Ciężar wywołany ciągłym użytkiem wymaga od nawierzchni, by była wytrzymała oraz nie zepsuła się zbyt szybko. Aby stworzyć trwały podjazd potrzeba zarówno właściwego przygotowania to znaczy podbudowy, by uniknąć obniżania się, ale także najlepszych materiałów do wykonania podjazdu. Pośród zwykle wybieranej nawierzchni podjazdu wyróżniamy te, stworzone z kamienia, kostki brukowej oraz z betonu dekoracyjnego. Jaka nawierzchnia na podjazd jest najlepsza? Każdy z materiał ma swoje zalety i wady, więc przed wyborem warto zorientować się w ich właściwościach.

Nawierzchnia na podjazd z kostki brukowej

Kostka brukowa to ciągle jeden z najbardziej popularnych oraz niedrogich materiałów, z jakich rozkładana jest nawierzchnia na podjazd. Popularność kostka brukowa osiągnęła nie tylko dzięki niskiej cenie, ale również wielobarwnością i dostępnością, a także wielokształtnością. Ze względu na te cechy możemy zbudować estetyczny podjazd, jaki stanie się tak samo funkcjonalny, jak i ładny. Dobranie kształtu znacznie ułatwia nałożenie kostki według ukształtowania terenu. Natomiast pełna dostępność w sumie w każdym sklepie prowadzącym sprzedaż produktów budowlanych sprawia, że nie musimy przejmować się dodatkowym zakupem lub dostawą, w razie, gdyby potrzeba było więcej kostek. Cenę kostki brukowej także można dopasować do do swojego budżetu mając na uwadze szeroką ilość wzorów. Od strony technicznej kostka brukowa jest niezwykle wytrzymała na warunki pogodowe, zmienne temperatury oraz silny nacisk pojazdów, a do tego jest prosta w utrzymaniu czystości.

Warto jednak pamiętać, że nawierzchnia z kostki brukowej ma również swoje wady. Główną niekorzyść wynika z pogody. Z uwagi na opady albo nadmierne promienie słoneczne kostka brukowa może z czasem odbarwiać się, co sprawia, że gubi swoją estetykę. Zdarz się tak, że niektóre rośliny jak chwasty czy porosty wybijają się pomiędzy szczelinami oraz wyrastają, negatywnie oddziałując na estetykę podjazdu z kostki brukowej, a usuwanie ich może zabierać sporo czasu. Co więcej, by podjazd z kostki brukowej sprawdzał się musi zostać wykonany w prawidłowy sposób, co często wpływa na koszt zaangażowania do tego fachowców.

Nawierzchnia na podjazd z kamienia

Stworzenie podjazdu z kamienia przyciąga do siebie przede wszystkim wytrzymałością. Raz ułożony podjazd z kamienia pozostanie na miejscu przez bardzo dużo lat. Co więcej dzięki naturalnym kolorom kamienia, wykonany z niego podjazd uzyska swoistego wyglądu, jaki w ciekawy sposób zaakcentuje wygląd samego domu i ogrodu. Z reguły podjazdy z kamienia są traktowane jako bardzo eleganckie. Istotnym elementem jest również naturalność kamienia. Za sprawą swoich właściwości doskonale przepuszcza wodę. W ten sposób osiągamy dodatkową zaletę, tj. brak zbierającej się na powierzchni wody.

Wybierając podjazd z kamienia, trzeba wiedzieć, że kluczową rolę utrzymuje tutaj rozmieszczenie, by podjazd mógł być wytrzymały oraz by spełniał swoją rolę przez wiele lat. Powinno się unikać tworzenia sporych przerw między nimi, z uwag na to lepiej rozmieścić je jak najbliżej jeden obok drugiego, a szczeliny zalać piaskiem z domieszką cementu. Źle ułożony kamień nie spełni swojej funkcji odprowadzania wody, co prowadzi do tworzenia się zastoin. Oprócz tego naturalna nierówność kamienia powoduje, że ciężko utrzymać ich czystość taki podjazd, a w zimie ciężko się go odśnieża.

Nawierzchnia na podjazd z betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny tworzymy dzięki odciskaniu (stemplowaniu) go przy zastosowaniu specjalnych form lub stempli. Dzięki tej właściwości możemy uzyskać ładne kształty i wzory, a także specjalne faktury, które bez problemu da się dopasować do charakteru domu czy ogrodu. Wykonanie nawierzchni z betonu dekoracyjnego daje możliwość stworzenia bardzo ładnego podjazdu. Warto wspomnieć, że obecne techniki produkcji umożliwiają także nadaniu betonowi koloru. Główną zaletą betonu dekoracyjnego jest jego solidność i wytrzymałość na niszczenie i warunki pogodowe. Łatwo utrzymać go w czystości, ale w po zastosowaniu dekoracji, niezbędna będzie pielęgnacja, by beton nie tracił wybranego koloru.

Co wybrać – kostka brukowa, kamień czy beton dekoracyjny?

Jak widać zarówno kamień, kostka brukowa i beton mają swoje zalety i wady. Przy wyborze materiału powinniśmy kierować się przede wszystkim wytrzymałością, funkcjonalnością i estetyką. W zależności od tego, na na jaki z tych elementów patrzymy najmocniej, od tego powinniśmy uzależnić swój wybór. Utrzymanie czystości jest istotne, dlatego kamień może nie być dobry dla osób, dla których istotna jest łatwość mycia. Natomiast jeśli zależy nam na wysokiej estetyce, kostka brukowa i beton dekoracyjny będą mniej dobrym wyborem. By nawierzchnia podjazdu wyglądała wyśmienicie, należy jednak pamiętać o poprawnym przygotowaniu, ponieważ bez tego żaden materiał nie sprawdzi się w 100 procentach.

Układanie kostki

Strona używa cookies
Ok