Wszystko na temat instalacji pneumatycznych

Instalacje pneumatyczne to zespół urządzeń, które wraz z akcesoryjnym wyposażeniem wytwarzają, przygotowują, doprowadzają i odbierają sprężone powietrze. Stosownie zamontowana instalacja wyróżnia się obniżonym zużyciem mocy i optymalizacją ciśnienia końcowego. Sprężone powietrze jest używane w różnych gałęziach przemysłowych, m.in. w branży spożywczej i w warsztatach samochodowych. Niewielkie gabaryty i bezpieczeństwo stosowania w ekstremalnych warunkach atmosferycznych sprawia, że instalacje pneumatyczne są często wybierane przez właścicieli zakładów, którzy starają się zachować najwyższe standardy technologiczne.

Współcześnie na rynku producenci urządzeń pneumatycznych udostępniają nam kilka rozwiązań związanych z sprężonym powietrzem. Najbardziej rozpowszechnione są instalacje polipropylenowe, instalacje ze stali nierdzewnej i instalacje aluminiowe. W dalszej części artykułu po kolei porównamy każdą z nich, by przedstawić Wam dokładne informacje na temat urządzeń pneumatycznych i możliwości ich użycia.

Niezawodne instalacje polipropylenowe

Instalacje polipropylenowe nie przewodzą prądu elektrycznego i nie wywołują żadnych reakcji chemicznych. Nie szkodzi im środowisko tworzyw o odczynie kwaśnym, jak i zasadowym, co powoduje, że doskonale sprawdzają się w sektorze budowlanym. Rozwiązania polipropylenowe minimalizują efekt kondensacji pary wodnej. Materiał z jakiego wytworzone są instalacje polipropylenowe jest nietoksyczny i niebywale żywotny. Najważniejszym walorem tego typu instalacji jest zaniżony współczynnik ubytku ciśnienia i brak hałasu.

Instalacje ze stali nierdzewnej – wszechstronne możliwości dla każdej branży

Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej łączą bezkompromisową jakość z prostotą instalacji. Prawdopodobnie dlatego, są najchętniej kupowane przez właścicieli przedsiębiorstw z branży farmaceutycznej, spożywczej i chemicznej. Systemy nierdzewne opierają się o technologię zaciskową, co w znacznym stopniu minimalizuje czas prac. Wszelkie materiały używane w takich rozwiązaniach wytwarzane są z tworzyw o właściwościach antykorozyjnych. Metoda zaciskowa oprócz oszczędności czasu i niezbędnych akcesoriów, zmniejsza zagrożenia pożarowe. Instalacje pneumatyczne ze stali nierdzewnej mogą być montowane w różnych miejscach. Rurociągi tego rodzaju są niezwykle uniwersalne. Ich użycie zalecane jest w budynkach gdzie pojawia się podwyższone ryzyko korozji.

Instalacje aluminiowe – wysoka jakość i większe oszczędności

Instalacje z aluminium wyróżniają się szybkością montażu. Użycie wygodnych złączek, produkowanych w dowolnych rozmiarach, zdecydowanie skraca czas realizacji zleceń. Oszczędności na tego typu systemie sięgają do aż 30% w zderzeniu z podobnymi rozwiązaniami. System aluminiowy można w elastyczny sposób dostosować do technologii konkretnego przedsiębiorstwa. Sprawia to, że w instalacje aluminiowe mogą inwestować zarówno niewielkie warsztaty samochodowe, jak i wieloosobowe zakłady chemiczne. Instalacje sprężonego powietrza z aluminium wyróżniają się dobrą wytrzymałością antykorozyjną. Są stabilne (nie zniekształcają się pod wpływem temperatury) i łatwe w konserwacji. Dodatkowym atutem jest ekologiczność materiału – aluminium w 100% jest bezpieczne dla środowiska.

Z czego składa się profesjonalna instalacja pneumatyczna?

Profesjonalna i wydajna instalacja pneumatyczna złożona jest z kilku niezbędnych elementów. Najpierw należy wyszczególnić, że tylko wysokiej jakości akcesoria, odpowiednio do siebie dobrane gwarantują najdoskonalsze rezultaty sprężania powietrza. W budowie instalacji pneumatycznej najważniejsze miejsce zajmuje sprężarka, której celem jest podwyższenie ciśnienia danego czynnika. W podstawowych, aczkolwiek wydajnych rozwiązaniach pneumatycznych najlepsza będzie sprężarka tłokowa. Patrząc dalej, w każdej instalacji nie może zabraknąć takich kompenentów jak filtr zasysający, osuszacz i zbiornik powietrza. Polecamy również wyposażyć sprzęt w tłumiki hałasu, które wpłyną na lepszą pracę urządzeń. Dalsze elementy, bez których żadna instalacja nie będzie działać właściwie to przewody, czy też rury pneumatyczne, a także różne zawory. Profesjonalne przygotowana instalacja, wzbogacona o praktyczne i trwałe urządzenia bez wątpienia usprawni większość prac w każdym przedsiębiorstwie.

Pneumatyka jest dyscypliną inżynierii, która pomaga nam zarówno w życiu codziennym, jak i w skomplikowanych procesach technicznych. W odniesieniu do innych instalacji, systemy bazujące na sprężaniu powietrza są zdecydowanie przystępne cenowo i o wiele bardziej funkcjonalne. Warto wydać część sowich oszczędności na innowacyjne systemy pneumatyczne, zwłaszcza w zakładach farmaceutycznych, spożywczych i chemicznych.

Odkryj profesjonalne rozwiązania pneumatyczne: pneumatyka

Strona używa cookies
Ok